چرا میوه‌های قاچاق نابود می‌شوند؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 96042
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴ - ۷:۲۲
شاخص : برخی این دلایل را کافی ندانسته و بر ضرورت توزیع میوه‌های مذکور بین نیازمندان تأکید می‌کنند.

به گزارش شاخص نیوز: واردات قاچاق با مبدا نامشخص، آلودگی‌های نباتی و خطر احتمال آلودگی عمدی برخی میوه‌های ممنوعه (آگروتروریسم و بیوتروریسم) دلایل اصلی صدور حکم قضایی برای امحای بیش از ۳۱ تن میوه ممنوعه کشف‌شده، اما برخی این دلایل را کافی ندانسته و بر ضرورت توزیع میوه‌های مذکور بین نیازمندان تأکید می‌کنند.

بنابر اعلام ستاد قاچاق کالا و ارز در حالی مقرر شده فردا ۳۱تن میوه ممنوعه کشف‌شده (با سهم ۹۰درصدی استان تهران) امحا شود که انتشار این خبر برخی واکنش‌ها در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر ضرورت جلوگیری از هدر رفتن سرمایه‌های هزینه شده برای واردات این میوه‌ها، ضرورت توزیع رایگان این اقلام بین نیازمندان و نا کافی بودن برخی دلایل اعلام شده برای امحای این میوه‌ها را به‌دنبال داشته است.

حتی طی یکی دو روز گذشته برخی گزارش‌ها در صدا و سیما هم منتشر شد که برخی خواستار توضیح مسئولان درباره دلایل انهدام میوه‌های ممنوعه شدند.در واکنش به این مباحث و به گفته علی‌اکبر پور‌احمد‌نژاد رئیس کمیسیون نظارت بر مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان تهران« از روز دهم اسفند که برخورد با متخلفان و قاچاقچیان واحدهای صنفی به‌ویژه در بخش میوه و تره بار افزایش یافته تا امروز، حدود ۳۱هزار کیلوگرم میوه قاچاق از استان تهران کشف شده که بیش از ۹۰درصدآن مربوط به شهر تهران است. به گفته علی‌اکبر پور‌احمد‌نژاد، قرار است بنا بر حکم قضایی روز چهارشنبه (۱۹اسفند) امحا شوند.»

خطر آلودگی نباتی و انسانی

انتقادها نسبت به امحای میوه‌های قاچاق در حالی بالا گرفته که قائم‌مقام سازمان حفظ نباتات کشور ورود قاچاق و خطرات آلودگی نباتی و انسانی توزیع این میوه‌ها را دلایلی کافی برای امحای آن دانست و به خبرنگار ما اعلام کرد: از آنجا که میوه‌های ممنوعه به‌صورت قاچاق وارد شده و مبدا واردات آن معلوم نبوده و فاقد گواهی بهداشت هستند امکان بررسی این موضوع که ممکن است آفات نباتی یا بیماری‌های انسانی با ورود این میوه‌ها منتقل خواهد شد، وجود ندارد. این آفات و بیماری‌ها می‌تواند برای کشاورزی با آلودگی باغات کشور و هم از طریق اگروتروریسم و بیوتروریسم (آلودگی عمدی برخی میوه‌های ممنوعه) برای سلامتی مردم خطرناک باشد.

مهدی قائمیان تأکید کرد: مشخص نبودن مبدا ورود این میوه‌ها و احتمال آلودگی نباتی آن می‌تواند دلیل کافی برای امحای آن باشد. علاوه بر آن طرح این فرضیه که پس از انجام آزمایش‌های لازم و اطمینان از سلامت محصول آن را در میان طبقات ضعیف جامعه توزیع کنیم تا احیانا سرمایه‌ای هدر نرود نیز درست نیست چرا که خطر آگروتروریسم و بیوتروریسم نیز آنقدر اهمیت دارد که اگر حتی یک میوه در میان محموله‌های قاچاق به‌صورت عمدی آلوده شده و بین مردم توزیع شود، از آنجا که امکان احراز سلامت این میوه‌ها وجود ندارد، توزیع این اقلام بین نیازمندان بسیار خطرناک است.

به گفته وی، باید خطر بیماری‌زا‌بودن این میوه‌ها برای مردم از طریق انجام آزمایشات لازم مشخص شود. برای مشخص‌شدن آلودگی میوه نخستین پرسش مطرح آن است که این اقلام از کجا آمده تا براساس مبدا واردات آن مشخص شود که ممکن است چه آفات و بیماری‌های در کشور مبدا واردات وجود داشته و سپس با مقایسه این آفات با آفات و بیماری‌های داخل کشورمان است که می‌توان پیش‌بینی کرد عرضه این میوه‌ها می‌تواند برای مردم کشور خطرناک باشد یا خیر؟ قائمیان تأکید کرد:

به‌دلیل مشخص نبودن مبدا واردات میوه‌های ممنوعه هیچ معیار یا مقیاسی برای سنجش سلامت یا آلودگی این میوه‌ها نداریم و به همین دلیل است که دستور امحای این میوه‌ها صادر می‌شود. همچنین برخی افراد نیازمند همان کسانی هستند که در روستاها و نزدیکی باغات میوه زندگی می‌کنند و درصورتی که میوه‌های ممنوعه آلوده رایگان بین این افراد توزیع شود، آفات همراه آن نیز به باغات و در نهایت به این نیازمندان منتقل خواهد شد یا حداقل منجر به نابودی باغات میوه می‌شود.

پیش از این، محمدعلی باغستانی میبدی، رئیس سازمان حفظ نباتات کشور تأکید کرده بود، با توجه به مشخص نبودن اصالت و وضعیت سلامت و کیفیت میوه‌های قاچاق تا‌کنون سازمان حفظ نباتات دستور امحای همه محموله‌های کشف شده قاچاق میوه و محصولات کشاورزی را صادر کرده، چرا که به جز این نمی‌توان تصمیم دیگری اتخاذ کرد. همچنین براساس ماده ۱۲آیین‌نامه اجرایی قانون حفظ نباتات، هر محصول نباتی که بدون اجازه قبلی وارد شده باشد، چنانچه سالم باشد، تا یک‌ماه مهلت دارد که از کشور خارج و درصورت آلودگی نیز طبق قانون و در مهلتی که مأمور قرنطینه نباتی مشخص می‌کند، باید امحا شود.
منبع: صراط

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار