نبود صنایع تبدیلی و سردخانه‌ای از مشکلات اساسی باغداران/ چرخه تولیدات روستایی بر اثر مهاجرت بی‌رمق شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 160815
تاریخ انتشار: ۱۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۶
کشاورز قزوینی عنوان کرد
شاخص : کشاورز قزوینی با اشاره به مهاجرت‌های بی‌رویه بر اثر نبود امکانات در روستاها گفت: مسوولین باید توجه جدی برای ترمیم و ساخت جاده‎های روستایی داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، قزوین ظرفیت‌های بسیاری در بخش کشاورزی دارد و محصولات باغی و زراعی متنوعی در این استان تولید می‌شود که می‌تواند یکی از راهکارهای مناسب در ایجاد فرصت‌های شغلی برای جوانان جویای کار باشد.

از طرفی برخی مشکلات و کاستی ها در روستاها سبب شده که بسیاری از کشاورزان در جهت تامین خانواده خود به شهرنشینی روی آورند؛ به گونه‌ای که در سال‌های اخیر شاهد مهاجرت و خالی شدن روستاها از جمعیت هستیم.

روستای یارود یکی از روستاهای الموت غربی می‌باشد که در ۱۱ کیلومتری رجائی دشت و ۳۰ کیلومتری مرکز بخش رودبار شهرستان رازمیان از توابع استان قزوین واقع شده است.

این روستا باغات فندق، گیلاس ود رختان گردوی فراوانی دارد به طوری که علاوه بر تامین میوه استان قزوین به استا‌های دیگر نیز صادر می‌شود؛ سید عمران حسینی از کشاورزان روستای یارود است که این شغل را از پدران خود به ارث برده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: گیلاس، فندق و گردو از محصولاتی است که به تولید آن می‌پردازم و باتوجه به موقعیت کوهستانی روستای یارود در فصل‌های که کشاورزی کمتر است به جمع آوری گیاهان دارویی مشغول هستم که تاکنون ۵۰ نوع مختلف را در نمایشگاه‌های بین المللی قزوین ارائه کرده‌ام.

حسینی بیان کرد: منطقه الموت بیش از ۲۵۰ نوع گیاه دارویی دارد که برای جمع آوری آن نیاز به شناخت و تجربه وجود دارد.

این کشاورز قزوینی در خصوص مشکلات کشاورزی گفت: متاسفانه کشاورزان به علت نبود امکانات در روستاها مجبور به مهاجرت به شهرها هستند که معضل بزرگی برای آنان به شمار می‌رود.

وی با اشاره به اینکه ۴ فرزند دختر محصل دارد، ابراز کرد: با توجه به نبود امکانات روستایی و افزایش چند برابری حامل‌های انرژی به ویژه نفت، مجبور به مهاجرت به شهر شدیم.

حسینی تصریح کرد: روستاها ظرفیت‌های بسیاری در حوزه‌های گردشگری و کشاورزی دارند که می‌تواند در درآمدزایی و اشتغال موثر باشد اما برخی کمبودها زندگی روستایی را سخت کرده است.

کشاورز قزوینی با بیان اینکه روستای یارود از روستاهای توانمند در توریست‌پذیری است ادامه داد: متاسفانه جوانان امروز پشت میز نشینی را به هر کاری ترجیح می‌دهند درحالی که روستاها ظرفیت‌های بسیاری برای درآمدزایی دارند.

این کشاورز قزوینی با اشاره به اینکه با شیوه سنتی به کار کشاورزی می پردازد، گفت: با وجود اینکه کار کشاورزی ما مدرن و صنعتی نیست و هزینه بالایی دارد اما بازهم از درآمد آن راضی هستیم.

حسینی ورود دلالان و واسطه‌گرها را از معضل‌های پیش روی کشاورزان دانست و گفت: گیلاس یکی از میوه‌های هزینه‌بر است و در زمان اوج تولید با ورود واسطه گران برای کشاورزان مقرون به صرفه نخواهد بود.

وی تصریح کرد: متاسفانه استان قزوین از نظر میدان تره بار یکی از ضعیف‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود به طوری که در زمان تولید گیلاس از منطقه الموت روزانه ۳۰۰ دستگاه نیسان میوه به شهر وارد می‌شود اما قزوین ظرفیت استفاده از این میزان تولید را ندارد و کشاورزان به ناچار محصولاتشان را به تهران ارسال می‌کنند.

این کشاورز قزوینی تصریح کرد:محصولات مناطق الموت قزوین از نظر کیفیت و میزان به حد صادرات هم رسیده است و این امر نیازمند حل مشکلات کشاورزان توسط مسوولین است.

حسینی در خصوص جمع آوری و توزیع گیاهان دارویی بیان کرد: کارم را از جمع آوری سبزی کوهی در مناطق الموت آغاز کردم ؛ سپس با گیاهان دارویی دیگر آشنا شدم و حدود ۱۰ سال است که محصولات را به نمایشگاه عرضه می‌کنم.

وی ابراز کرد: باشروع فصل بهار خیلی از افراد از طریق جمع آوری سبزی کوهی درآمدزایی می‌کنند و این نعمت بزرگی است که خداوند نصیب مردم می‌کند.

این کشاورزی قزوینی اظهار کرد: در الموت ۶ تن تولید گل گاوزبان داریم در حالی که در گذشته ۱۲ تن بود اما متاسفانه با مهاجرت و شهرنشینی این میزان کاهش یافت.

حسینی تصریح کرد: اگر جوانان به دنبال کار دامداری و کشاورزی باشند حتما موفق خواهند شد و آنها می‌توانند در کنار تحصیل خود به کار کشاورزی و دامداری نیز مشغول باشند تا بتوانند آینده خود را تضمین کنند.

وی یکپارچه نبودن و نداشتن اسناد ملکی را از دیگر مشکلات کشاورزان روستای یارود عنوان کرد و گفت: متاسفانه تعداد محدودی از زمین‌های کشاورزی منطقه ما سند ملکی دارند و زمانی که برای دریافت تسهیلات به بانک‌ها مراجعه می‌کنیم با مشکل مواجه می‌شویم.

این کشاورز قزوینی ناشناخته بودن محصولات استان قزوین را از مشکلات بازاریابی دانست و تصریح کرد: بسیاری از محصولات استان نظیر برنج، فندق، گل گاوزبان کیفیت بسیار بالایی دارند اما متاسفانه هیچ جنبه تبلیغاتی در جهت مطرح بودن محصولات استان صورت نمی‌گیرد و محصولات استان ما برای بسیاری از مردم کشور ناشناخته است.

حسینی از مسوولین درخواست کرد: به مشکلات منطقه روستایی به ویژه منطقه الموت و روستای یارود رسیدگی کنند تا از مهاجرت مردم به سمت شهرها جلوگیری شود.

وی افزود: اگر مسیر تردد به شهر در منطقه ما بازسازی شود بسیاری از مشکلات بویژه مهاجرت مردم حل خواهد شد.

این کشاورز قزوینی در انتها به جوانان توصیه کرد: به جای نشستن و انتظار کار مناسب داشتن، دست از تلاش برندارند چرا که خداوند هیچ زحمتی را بی پاسخ نخواهد گذاشت.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار