چشمان بسته دستگاه های اجرایی به شیب تند ساخت و سازهای غیرمجاز - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 90871
تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۵
رئیس کل دادگستری استان مطرح كرد؛
شاخص : رئیس کل دادگستری استان قزوین با اظهار تاسف از عملکرد برخی دستگاه‌های متولی در زمینه ساخت و ساز غیرمجازتاکید کرد: این تخلفات بخش عظیمی از بدنه دستگاه قضا را درگیر کرده که در سال جاری تعدادی از این احکام اجرا و بسیاری هم در دست پی‌گیری است.

جمال انصاری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص ساخت و سازهای غیرمجاز اظهار کرد: این ساخت و سازها شامل تغییر کاربری و تعرض به حوزه زمین در بخش‌های حریم شهری، درون شهری و برون شهری است.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با اظهار تاسف از عملکرد برخی دستگاه‌های متولی در زمینه ساخت و ساز غیرمجاز افزود: سیاست دستگاه قضایی کنترلی و برخوردی بوده و انسجام دستگاه‌ها در کنترل و اقدام مستقیم برای جلوگیری از این تخلفات است.

این مسئول با بیان اینکه هزاران حکم قلع و قمع در دستور کار دارد، تصریح کرد: دستگاه‌های اجرایی مختلف اختیارات لازم و کافی برای کنترل و برخورد با این حوزه از جرائم را دارند.

انصاری با اشاره به اینکه از مدیران دستگاه‌های اجرایی انتظار می‌رود اجازه ندهند این تعرض تبدیل به یک عادت شود، خاطرنشان کرد: با وجود این برنامه‌ها و سیاست‌های ارائه شده به تمامی دستگاه‌های مربوطه جای سوال است که چرا باید با حجم عظیمی از پرونده‌های این حوزه از تخلفات مواجه شویم.

وی با بیان اینکه رسیدگی به هزاران پرونده‌ ساخت و ساز غیرمجاز وقت و هزینه هنگفتی به دستگاه قضا تحمیل می‌کند، ابراز کرد: در سال جاری اقدامات مناسبی صورت گرفته اما به اندازه کافی و مطلوب نیست و تلاش بیشتری را می‌طلبد.

رئیس کل دادگستری استان قزوین با بیان اینکه نباید شاهد چنین جرائمی باشیم، توضیح داد: بخشی از ساخت و سازهای غیر مجاز در حوزه کمیسیون ماده ۱۰۰ و بخشی هم در قالب احکام قضایی رسیدگی می‌شوند.

این مسئول با اشاره به اینکه قلع و قمع ساخت و سازهای غیرمجاز اعیانی و تشریفاتی کار دشواری است، عنوان کرد: این تخلفات بخش عظیمی از بدنه دستگاه قضا را درگیر کرده که در سال جاری تعدادی از این احکام اجرا و بسیاری هم در دست پی‌گیری است.

انصاری با بیان اینکه فرهنگ‌سازی در کاهش ساخت و سازهای غیر مجاز موثر است، تشریح کرد: با ترسیم قوانین جدید در خصوص اجازه برخی تغییر کاربری‌های مورد نیاز کاربران، موجب دشوار شدن مدیریت این بخش شده اما به هرحال طبق قانون با هر گونه قانون‌گریزی در این زمینه برخورد جدی خواهد شد.

وی با اشاره به صدها حکم قلع و قمع شده و هزاران حکم اجرا نشده، گفت: منطقی نیست که عده‌ای هزینه‌هایی هنگفت برای ساخت و سازهای تشریفاتی از جمله ویلا یا غیر تشریفاتی خرج کنند که قرار است دستگاه قضا آن‌ها را تخریب کند، پس مردم باید با دید عقلانی و قانون‌مدارانه نسبت به این موضوع نگاه کنند.

رئیس کل دادگستری استان قزوین در پایان توصیه کرد: با توجه به بلوغ فرهنگی مردم، اگر آن‌ها کارهای خود راهماهنگ با هنجارهای قانونی پیش ببرند هیچ‌کدام از مشکلات و موانع بروز نکرده و دامن‌گیر جامعه نمی‌شود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰/ت۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار