چشمه نور ایران، کشور را یک پله به جلو خواهد برد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 101068
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۳۳
معاون علم و فنآوری ریاست جمهوری؛
شاخص : معاون علم و فنآوری ریاست جمهوری گفت: چشمه نور ایران پروژه بسیار بزرگی در طول تاریخ کشور تا به امروز است که یک پله ما را به جلو خواهد برد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سورنا ستار معاون علم و فنآوری ریاست جمهوری در هشتمین همایش کاربران چشمه نور که روز گذشته چهارشنبه (۸ اردیبهشت ماه) در سالن جلسات پارک علم و فنآوری امام خمینی قزوین برگزار شد اظهار کرد: ۲ سالی که در معاونت علمی هستم تلاشم بر این بوده تا ثابت کنم چیزی که آینده کشور را می‌سازد نیروی انسانی است نه نفت و گاز.

وی با بیان اینکه کشور ایران از نیروی انسانی فوق العاده‌ای برخوردار است افزود: در بخش دانش بنیان سرمایه گذاری‌های زیرساختی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

ستار خاطرنشان کرد: در گذشته سرمایه گذاری‌های زیادی در بخش‌های مختلف وجود داشته است اما شاید می‌شود گفت؛ بیشتر آن‌ها اشتباه بوده چراکه درزمینه‌هایی که برای تجاری‌سازی باید از پول بخش خصوصی استفاده می‌کردیم از سرمایه های دولتی استفاده شده که طبیعتا در این صورت تجاری‌سازی انجام نمی‌شود.

معاون علم و فنآوری ریاست جمهوری ابراز کرد: چشمه نور ایران پروژه مهمی در تاریخ کشور تا به امروز است و  یک پله ما را به جلو خواهد برد.

این مسئول با بیان اینکه در چند ماه اخیر ملاقات های بسیاری از طریق تیم‌های فنی با موسسات مهم خارجی داشته‌ایم عنوان کرد: فضای پسابرجام این امکان را داده است که در حوزه های مختلف با کشورهای دیگر همکاری کنیم.

وی تصریح کرد: ساخت پروژه چشمه نور، کار پیچیده‌ای است که نیاز به زمان بلند مدت دارد و باید روی آن فکر کرد، بحث ساخت است چرا که قرار نیست لوازم مورد نیاز در این پروژه خریداری کنیم بلکه توسط نیروهای داخلی ساخته خواهد شد.

ستار با تاکید براینکه کشور باید در صنعت ماشین‌سازی تلاش بیشتری نماید، تاکید کرد: ما تا ماشین ساز نشویم نمی‌توانیم صنعتی خودکفا داشته باشیم بلکه تنها کارخانه آن را داریم به طور مثال کارخانه خودرو سازی داریم نه صنعت آن را و همین طور کارخانه سیمان داریم در حالی که صنعت سیمان نداریم.

معاون علم و فنآوری ریاست جمهوری اضافه کرد: صنعت یعنی اگر یک نمونه از چیزی ساختیم بتوانیم ۱۰ برابر آن را تولید کنیم نه اینکه از کشورهای دیگر وارد کنیم.

این مسئول اذعان داشت:  پروژه چشمه نور شاید سال ها طول بکشد اما مسئله مهم این است که همه چیز آن را خودمان می‌سازیم و نیروی انسانی که در طول این پروژه در بحث علمی تربیت می شوند اهمیت بالایی دارد که از خود پروژه مهم تر است.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار