مسئولان حمایت جدی از کارگاه‌های کوچک داشته باشند/ از تعمیرات لباس به تولید منسوجات آشپزخانه رسیدم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 160802
تاریخ انتشار: ۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۱:۴۸
بانوی تولیدکننده قزوینی:
شاخص : بانوی کارآفرین قزوینی با بیان اینکه کارم را با هیچ سرمایه‌ای و از صفر شروع کردم گفت: امروز به یک تولیدکننده منسوجات آشپزخانه تبدیل شده‌ام.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، کارآفرینی و ایجاد کسب و کار از دیدگاه بسیاری از شهروندان مستلزم داشتن شرایط مناسب مالی و تجربه فراوان است، شاید پیچیدگی‌ها و سختی‌های موفقیت در این عرصه باعث شود تا خیلی‌ها دست به این خطر نزنند و فرصت و سرمایه خود را در راه‌های دیگر صرف کنند اما هستند افرادی که کار در این عرصه را تقریباً با هیچ شروع کرده‌اند و به جایگاهی که می‌خواستند رسیده‌اند.

با توجه به نامگذاری سال با عنوان ” حمایت از کالای ایرانی” نباید نقش مشاغل و کارگاه‌های کوچک را در این مقوله نادیده بگیریم چراکه بسیاری از این کارگاه‌ها به تولید محصولاتی می‌پردازند که عموما مورد استقبال مردم قرار گرفته و در راستای رفع نیازهای ضروری جامعه کار می‌کنند.

از ظرفی ایجاد و راه‌اندازی مشاغل و کارگاه‌های کوچک به سرمایه هنگفتی نیاز نداشته و افراد با کمترین امکانات می‌توانند قدم در این راه بگذارند و در قبال آن نیز سود خوبی را داشته باشند.

زودبازده بودن این مشاغل هم یکی دیگر از نکات مثبت به شمار می‌رود که فعالان در این زمینه می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان به سرمایه و رونق خوبی در بازار کار دست یابند.

از آنجایی که بسیاری از کارگاه‌های کوچک یا مشاغل خانگی اقدام به تولید محصولات کاربردی و ضروری می‌پردازند لذا با گذشت زمان کوتاهی و با بازریابی مناسب به جای خود را در میان خانواده‌ها باز می‌کنند.

این مشاغل علاوه بر اینکه به اقتصاد خانواده کمک می‌کند نیز می‌تواند بسیاری از خانواده‌هایی که از نظر مالی با مشکلاتی مواجه هستند را تامین کند و از طرفی هم به تولیدات داخلی کمک کند فقط کافی است تا اعضای خانواده از هنر یا صنعتی که فرا گرفته‌اند را در راه مناسب و هدفمند به کار گیرند.

در ادامه گفت‌وگویی خواهیم داشت با یکی از بانوان قزوینی که با توجه به شرایط سخت زندگی در عرصه اقتصاد مقاومتی قدم برداشته و در مسیر موفقیت قرار گرفته است.

صغری دوستعلی پرست حدود ۷ سال است که به طور جدی در کار تولید منسوجات آشپزخانه و سرویس جهزیه کامل عروس از قبیل تولید روکش لوازم خانه، سرویس خواب، دم‌کنی، دستگیره و … فعالیت می‌کند.

خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید.
صغری دوستعلی پرست ۴۰ ساله سرپرست خانوار هستم و حضانت یک فرزند پسر را برعهده دارم.

چطور شد وارد این عرصه شدید؟

از ۱۵ سالگی با کار خیاطی آشنایی داشتم اما با توجه به اینکه درصدد کسب درآمد بیشتر و پیشرفت بودم کار تولید لوازم آشپزخانه را انتخاب و در پیش گرفتم.

آیا برای شروع کار پشتوانه مالی نیز داشته‌اید؟

تا به حال هیچ پشتوانه مالی نداشتم و می‌شود گفت کارم را با هیچ سرمایه‌ای و از صفر شروع کردم.

با یک چرخ خیاطی معمولی سعی کردم با تعمیرات لباس که هزینه‌ای نداشت کار کنم؛ درواقع مشتری‌ها لباس‌های خود را که ایرادات جزئی داشت برای تعمیر می‌آوردند و در قبال آن دست‌مزد در یافت می‌کردم.

بعد از گذشت یکی دو سال و با مقداری پس انداز توانستم یک چرخ خیاطی پیشرفته دست دوم را اقساطی تهیه کنم و خیاطی را به صورت تک دوزی ادامه دهم.

مدتی بعد با فراگیری دوخت سرویس آشپزخانه و ملزومات جهیزیه عروس کارم را در این رشته ادامه دادم که تا به امروز رسیده است.

آیا شغلتان بازده اقتصادی دارد ؟

بله. باتوجه به اینکه بنده سرپرست خانوار هستم و باید هزینه‌های زندگی‌ام را تامین کنم از شغلم راضی هستم و توانسته‌ام از این طریق چرخ زندگی را بچرخانم.

امروز مشتری‌های زیادی دارم که برای سفارش وقت قبلی می‌گیرند و گاهی نمی‌توانم جوابگوی همه آن‌ها باشم؛ همچنین من همیشه سعی دارم تا کیفیت کارم را ارتقاء دهم و راضیت مشتریان را جلب کنم.

از مشکلاتتان بگویید؟

در حال حاضر یکی از مشکلاتم نداشتن کارگاه است؛ باتوجه به اینکه درآمد آنچنانی برای رهن مکان و مغازه برای راه‌اندازی کارگاه ندارم برای همین کارم را در منزل انجام می‌دهم.

تصمیم دارم مغازه‌ای برای کسب درآمد بیشتر راه اندازی کنم تا علاوه بر خودم برای چند خانم سرپرست خانوار دیگر هم درآمدزایی داشته باشند و همچنین با کمک آن‌ها بتوانم تولیداتم را بیشتر کنم.

در تامین مواد اولیه مشکل دارم زیرا هزینه تهیه این مواد در قزوین بسیار بالاست و برای اینکه تولیداتم برایم مقرون به صرفه باشند مواد اولیه را از تهران با قیمت‌های مناسب‌تر تهیه می ‌کنم.

نظرتان در مورد اشتغال و بیکاری چیست؟

بانوان می‌توانند از تمامی هنرهای خود در جهت درآمدزایی استفاده کنند و موفق شوند زیرا هیچ کاری بی ثمره نمی‌ماند و البته برای آقایان نیز شرایط اشتغال یشتر از بانوان فراهم است اما متاسفانه جوانان امروز تن به کار نمی‌دهند و به دنبال کار کردن نیستند.

من معتقدم اگر با اراده و هدف گذاری مناسب برای آینده خود برنامه ریزی داشته باشیم می‌توانیم به خواسته‌هایمان برسیم؛ من به عنوان یک زن تنها و سرپرست خانوار با تمام مشکلاتی که بر سر راهم بود امروز با افتخار می‌گویم که توانستم و هیچگاه هم از مسیری که انتخاب کرده‌ام ناامید نخواهم شد.

بیشتر از خود و فرزندتان بگویید.

ما خانوادگی در کار خیاطی مهارت داریم و من هم از بچگی با این حرفه سروکار داشتم که بعد از جدایی از همسرم برای تامین زندگی خودم و فرزندم مجبور شدم این کار را به عنوان یک شغل ادامه دهم.

یک فرزند پسر دارم که کلاس دهم است و در زمان فراغت در کارها به من کمک می‌کند.

آیا توصیه‌ای به افراد تازه‌کار در عرصه تولید دارید؟

این افراد باید علاوه بر داشتن اعتماد به نفس؛ باید پای سختی کار بایستند زیرا با توکل بر خداوند و تفکر مناسب و برنامه‌ریزی دقیق می‌توان موفق بود.

تعریف شما از کارآفرینی چیست؟

هرکسی می‌تواند از هنرش در جهت کارآفرینی و اشتغال زایی استفاده کند و با پشتکار موفق خواهد بود.

آیا از ادامه کار احساس خستگی کرده‌اید؟

همیشه در کارم به خدا توکل می‌کنم و روزی نشده است که کارم را بدون قرائت آیه‌الکرسی شروع کنم چون معتقدم خداوند اولین و تنها حامی من در تمام مشکلاتم بوده و به پشتوانه او سختی‌های زندگی را یکی پس از دیگری پشت سر گذاشته‌ام.

فکر کردن به آینده پسرم مرا دلگرم به ادامه کار می‌کند و دوست دارم او به بالاترین جایگاه اجتماعی برسد و مایه افتخار من و کشورم باشد.

انتظار شما به عنوان یک کارآفرین از مسئولین چیست؟

با در نظر گرفتن شرایط متفاوت تولیدکننده‌های خانم به آن‌ها توجه شود؛ من تحت حمایت هیچ نهادی نیستم و انتظار دارم که مسوولین از بانوان سرپرست خانوار حمایت کنند تا بتوانیم با این وضوع اقتصادی از پس مخارج زندگی برآییم.

حرف پایانی؟

به افرادا جویای کار پیشنهاد می‌کنم که از تمام هنر و توان خود در جهت اشتغال استفاده کنند چراکه جوینده یابنده است و مطمئن باشند با توکل بر خدا و حرکت به اهداف خود خواهند رسید.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار