ایران جانبی

کارگاه شیرینی‌پزی که کام معیشت شش خانواده را شیرین کرد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 195079
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
مصاحبه خواندنی شاخص با بانوی کارآفرین قزوینی؛
شاخص : یکی از بانوان قزوینی با استفاده از هنر خود و ظرفیت‌های شهر قزوین توانسته با راه‌‌اندازی کارگاه شیرینی پزی، کارآفرینی کند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، در شرایطی که جامعه با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها مواجه است، اقتصاد مقاومتی برای تاب آوری در این وضعیت حرف اول را می‌زند که در این زمینه باتوجه به گستردگی دامنه کسب و کارهای کوچک و خانگی نیز همه قشرها می‌توانند براساس مهارتی که دارد در این عرصه به فعالیت بپردازد.

بانوان هم در این عرصه حرفی برای گفتن دارند و همواره به صورت فعال در جامعه حضور دارند؛ حتی برخی از بانوان با وجود کمبود امکانات اما سختی راه را به جان می‌خرند تا به موفقیت برسند به طوریکه نمونه‌های بسیاری از بانوان کارآفرین داریم که از کسب و کار خانگی تا یک شرکت و کارخانه بزرگ را مدیریت می‌کنند.

در این مصاحبه به سراغ یکی از بانوان قزوینی رفتیم که با استفاده از هنر خود و ظرفیت‌های شهر قزوین به کسب و کار برسد؛ فاطمه یوسفی مدیر مجموعه شیرین‌پزی است که توانسته است با تولید شیرینی‌های سنتی قزوین محصولات با کیفیتی ارائه دهد و اشتغال ایجاد کند که در ادامه گفت‌وگوی شاخص، با این بانوی کارآفرین را می‌خوانید؛

چند سال است که این مجموعه را دایر کردید؟

حدود هفت سال است که این شیرینی پزی را راه اندازی کردم.

چه شد که به فکر راه‌اندازی کارگاه شیرینی پزی خانگی افتادید؟

و از کودکی به این کار علاقه‌مند بودم؛ من از سال‌ها قبل در منزل کارهای مربوط به پخت شیرینی و کیک را  انجام می‌دادم تا اینکه با مشکل مالی همسرم مواجه شدیم و تصمیم به پخت شیرینی سنتی در خانه گرفتم که اوایل با کمک و همراهی همسرم و فرزندانم شیرینی پزی را راه‌اندازی کردیم.

از آغاز کارتان برایمان بگویید.

اوایل برای مصرف روزانه و عیدانه خودمان شیرینی سنتی  درست می‌کردم و دوستان و اقوام از طعم و کیفیت آن استقبال می‌کردندکه جرقه توسعه این کار در ذهنم کلید خرد. بعد از آن هم اقوام و دوستان سفارش می‌دادند که شروع کارم از آنجا بود و کم کم کارم رونق گرفت و توانسته‌ام مغازه‌ای اجاره کنم و کارم را به این کارگاه انتقال دادم.

اولین فروشتان چه میزان بود و امروز چه وضعیتی دارید؟ 

بله. در اوایل کارم حدود یک میلیون تومان فروش داشتم که امروز  تا حدود ۱۲ میلیون تومان هم رسیده و امسال به یاری خدا توانستم شیرینی‌ها را به استان‌ها تهران،کیش و استان‌ها همجوار صادر کنم و این کار دلگرمی خوبی برای ادامه کارم است.

سرمایه اولیه شما چه میزان بود؟

من اوایل کار سرمایه زیادی نداشتم و از موادی که در خانه بود برای شروع کار استفاده کردم و به مرور زمان با سرمایه ۱۰ میلیون تومانی کار شیرینی پزی را توسعه دادم.

مواداولیه را چطور تهیه می‌کنید؟

خیر، مواداولیه همان موادی است که در خانه داشتم و سعی می‌کنم از بهترین مواد در کارگاه استفاده کنم و تمام تلاشم برای کسب رضایت و تامین سلامت مشتریانم است.

اولین بار چه مقدار شیرینی برای فروش درست کردید؟

سال اول حدودا ۱۵ کیلو شیرینی تولید کردم.

قبل از کار شیرینی‌پزی اوضاع زندگیتان چطور بود؟

شرایط کمی سخت بود و با شروع این کار توانستم رضایت خانواده و همسرم را جلب کنم و کمک خرج زندگی در کنار همسرم باشم.

چه تعداد نیرو دارید؟

حدودا ۵ نفر هستند اما به خاطر شرایط اقتصادی مجبور به برکناری دو تن از نیروهایم شدم و بابت این موضوع هم خیلی ناراحت هستم، فعالیت ما اکثرا از مهرماه شروع می‌شود که معمولا در این ایام باز هم نیرو اضافه می‌کنیم.

در این مدتی که در کارگاه فعالیت می‌کنید برخورد شما با نیروهایتان چطور بوده؟

خیلی خوب؛ همیشه روابط دوستانه داریم و سعی کردم که حکم کارفرمایی نداشته باشم و تا امروز کار را گروهی انجام داده‌ایم.

 

در کارگاه چندنوع شیرینی تولید می‌کنید؟

تنوع کار زیاد است، هر نوع شیرینی که سفارش دهند تولید می‌کنیم حتی تولید کیک هم داریم.

چه نوع شیرینی‌هایی پخت می‌کنید؟

بیشتر شیرینی‌های سنتی قزوین از جمله نان برنجی، نان چایی، نخودی، پادرازی، قندی، نارگیلی، گل مینا و شیرینی‌های روز همچون پایه سیب، یزدی، دانمارکی وکشمشی.

روزانه چه مقدار شیرینی تولید می‌کنید؟

اکنون تولید کمتر است اما از مهرماه روزانه ۱۰۰کیلو تولید می‌کنیم.

ازخاطرات شیرین و تلخی که در کارتان داشتید برایمان بگویید؟

هرکاری خاطرات تلخ و شیرین خودش را  دارد؛ خاطره تلخم این بود که در آغاز کار دلهره داشتم و نگران بودم که کارم رونق نگیرد و شیرینی کار اینجا بود که کارم خیلی زودتر از آنکه فکرش را می‌کردم رونق گرفت و توانستم کارگاهی بزنم و نیرو جذب کنم.

چه درخواستی ازمسئولین دارید؟

درخواست دارم به مشاغل خانگی اهمیت دهند و کمک مالی صورت گیرید و کسانی که در این عرصه فعالیت می‌کنند بتوانند از نیروها خانم دعوت به کار کنند چراکه خانم‌هایی هستند که سرپرست خانواده‌اند و با این کار می‌تواند کار مناسبی برای خودشان فراهم و زندگیشان را اداره کنند و مسئولین باید از مشاغل خانگی حمایت کنند.

آیا درطول کار باسختی و مشکلات هم مواجه شدید؟

بله سختی و مشکلات که در هر کاری وجود دارد و کار ما هم سختی خودش را داشته است.

دلیل اصلی موفقیتتان چه بوده؟

دلیل اصلی موفقیتم توکل به خدا و صبر است، اگر در کاری صبر نداشته باشید به جایی نخواهید رسید؛ در کارم خیلی صبرو تلاش کردم و کمک و تشویق همسرم و فرزندانم هم خیلی موثر بود و این حمایت‌ها نتیجه داد.

نکته کلیدی موفقیت در کارتان چه بود؟

فقط “توکل به خدا”

تا کنون به چه موفقیت‌هایی در شغل خودتان دست پیدا کردید؟

موفقیت من جلب رضایت مشتریانم است؛ همین که از طعم و کیفیت شیرینی‌هایم راضی هستند برایم بزرگترین موفقیت است.

آیا تاکنون به خاطر اینکه به عنوان یک زن کارآفرینی کردید، باعث شده  که در کارتان خللی ایجاد شود؟

خیر، اتفاقا می‌توانم بگویم وقتی مشتریان متوجه می‌شوند که یک خانم پزنده مدیر کارگاه است بیشتر از محصولات ما استقبال می‌کنند.

کار شما مشکلی برای رسیدگی به کارهای خانه ایجاد نکرده است؟

خوشبختانه بچه‌های من کوچک نیستند و حضور همیشگی من ضروری نیست. فقط کافی است از دور بر برنامه‌های زندگی‌ام نظارت داشته باشم و به همین دلیل هیچ مشکلی برایم ایجاد نشده است.

 از حس و حال‌تان هنگام کار بگویید؟

وقتی کار می‌کنم اصلا متوجه گذر زمان نمی‌شوم و بعد از این‌که کارم تمام می‌شود، ناگهان متوجه می‌شوم چند ساعت است مشغول کار هستم و خودم آن را نفهمیده‌ام.

برنامه کاری شما برای آینده چه است؟

آرزو دارم کارم را رونق دهم و کارگاه بزرگتر به دست بگیرم و خانم‌های بیشتری را مشغول به کار کنم.

از اینکه دست رنج خود را برای زندگی هزینه می‌کنید چه حسی دارید؟

واقعا لذت بخش است که می‌توانم در زندگی کمک حال باشم و نشان می‌دهد که فعالیتم بی ثمر نبوده است.

 کلام پایانی شما؟

مسئولین از تمامی رشته‌های شغلی که بانوان در آن فعالیت می‌کنند بیشتر حمایت کنند تا بانوان هم بتوانند یک شغل آبرو مندی در منزل برپا کنند و دست دیگران را هم بگیرند.

انتهای پیام/۹۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار