ایران جانبی

کارگران ساختمانی و بیمه‌های آبکی/ نانی که تا به سفره برسد، آجر می‌شود! - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 188155
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۴۷
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : روی داربست رفتن بدون کمترین امنیت و کارکردن در بلندترین نقاط ساختمان کار هرکسی نیست؛ چه بسا که هرکدام از ما حتی با دیدن این صحنه دلمان به لرزه می‌افتد اما کارگران ساختمانی مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی از هیچ کاری دریغ نکنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، بناها و ساختمان‌ها  لازمه شهرها و سکونتگاه‌ها حتی در محروم‌ترین نقاط کشور هستند در واقع انسان‌ها و بناها لازم و ملزوم یکدیگراند؛ ما همواره از این نعمت استفاده می‌کنیم بی آنکه فکر کنیم پشت این بناهای زیبا چه دستان زحمت کشی وجود دارد.

نقش کارگران در ساخت و ساز، زیبا سازی و شکوفایی شهرها بی‌بدیل است، با نگاهی گذرا در عرصه‌های مختلف نظام مقدس جمهوری اسلامی در خواهیم یافت که کارگران نقش مهمی در امر پیشرفت و خدمت به مردم برعهده دارند.

کارگر ساختمانی، شغلی است که حتی در فهرست مشاغل غیررسمی هم جا و مکان مشخصی ندارد، آخرین انتخاب مردانی است که برای تامین معاش خود و خانواده درمانده می‌شوند و از هیاهوی بیکاری در شهر و دیار خودشان چاره ‌ای جز کارگر شدن ندارند.

کارگر ساختمانی سن و سال نمی‌شناسد؛ در میان این افراد کسانی هستند که باید دوران بازنشستگی خود را بگذرانند اما همچنان مشغول کار هستند و به قول خودشان مشکل اصلی همه این آقایان این است که  تنها نان آور خانواده هستند.

در همه شهرها، ما با این صحنه بیگانه نیستیم که صبح‌ها که از خانه بیرون می‌زنیم در مسیر کارگرانی را  سر چهارراه‌ها و میدان‌های سطح شهر می‌بینیم که هر روز صبح به نیت درآوردن پولی برای مخارج خانواده‌شان از خانه بیرون می‌زنند و در یکی از میدان‌ها یا چهار راه‌ها منتظر می‌مانند به امید آنکه بتوانند کار جدیدی پیدا کنند.

برخی روزها هم ممکن است روز را تا شب سر همان چهاراه‌ها سپری کنند و بدون آنکه کاری نسیبشان شود، به خانه بازگردند.

قرار گرفتن روی داربست، بدون کمترین امنیت و کارکردن در بلندترین نقاط ساختمان کار هرکسی نیست؛ چه بسا که هرکدام از ما حتی با دیدن این صحنه دلمان به لرزه می‌افتد اما کارگران ساختمانی مجبور هستند برای تامین مخارج زندگی از هیچ کاری دریغ نکنند.

به مناسبت گرامیداشت روز جهانی کار و کارگر فرصت را غنیمت دانستیم که در این موقعیت بتوانم چند دقیقه‌ای پای درد و دل قشر زحمتکش ساختمانی بنشینیم.

به یکی از ساختمان‌هایی که کاگران در حال ساخت و ساز بودند رفتیم تا از نزدیک بتوانیم با آن‌ها گفت‌وگویی داشته باشیم؛

یکی از کارگران ساختمانی که خودش را کارگر ساده معرفی کرد در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: بیش از ۴ سال است که به این کار مشغولم اما متاسفانه از همان ابتدا تاکنون هیچ گونه افزایش درآمدی درحقوقم نداشتم.

وی افزود: روزانه ۵۰ تومان دریافتی دارم که باتوجه به این نرخ تورم، تنها در تلاش هستیم که زنده بمانیم چون با این مبلغ ما هیچ امیدی به آینده نداریم.

این کارگر ساده بیان کرد: علاوه بر مخارج زندگی، افزایش چندین برابری هزینه آب، برق و گاز کمر ما را خم کرده و آخر ماه چیزی ته جیبمان نمی‌ماند تا بتوانیم بیمه پرداخت کنیم.

کارگران ساختمانی هیچ امنیت شغلی ندارند

یکی از کارگران دیگر که سرکارگر بود، اظهار کرد: متاسفانه کارگران ساختمانی تحت پوشش هیچ قانونی نیستند و اگر کارفرما حقوق آن‌ها را یک ماه یا چند ماه ندهد، نمی‌توانند به هیچ مرجعی شکایت کنند.

وی افزود: من ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه دارم اما متاسفانه بیمه کارگری تنها بیمه بازنشستگی است و هیچ سودی برای ما ندارد.

این استادکار با بیان اینکه کارگران ساختمانی هیچ امنیت شغلی ندارند، گفت: در کارگر ساختمانی هیچ سودی برای کارگر نیست و تمام سود به جیب پیمانکاران می‌رود و برای کارگران چیزی جز حق عملگی باقی نمی‌ماند.

وی ابراز کرد: شرایط  کاری برای ما استادکارها به مراتب بسیار مناسب‌تر از کارگران ساده است اما کارگران ساده باید ساعت‌ها برای پیدا کردن یک کار در میدان‌ها به انتظار بنشینند از طرفی درآمدشان نیز بسیار پایین است.

این استادکار تشریح کرد: پیمانکاران معمولا ۳ الی ۴ نفر را به صورت بی‌نام بیمه می‌کنند تا در مواقع حادثه از آن استفاده شود اما بارها با این سوانح رویرو شدیم که همیشه کارگر مقصر شناخته شده و هیچ بیمه‌ای به شخص تعلق نگرفته است.

وی بیان کرد: به طور قانونی اگر در حین ساخت و ساز حادثه‌ای برای کارگران ساختمانی رخ دهد باید بیمه خسارت آن را پرداخت کند اما متاسفانه چون هیچ نهادی برای حمایت از این اقشار وجود ندارد معمولا سازمان بیمه کارگر را مقصر شناخته و محکوم می‌کند.

این استاد کار ادامه داد: متاسفانه چندین نفر از همکاران ما که در حین کار دچار سانحه شدند و هیچ بیمه‌ای به آن‌ها تعلق نگرفته است و اکنون از کار افتاده شده‌اند.

یکی دیگر از کارگران اظهار کرد: متاسفانه شرایط کار کارگران ساختمانی فصلی و متناسب با شرایط آب و هوایی است و مابقی روزها ما بیکار هستیم.

وی افزود: در این شرایط  اقتصادی و تورم که ساخت و ساز راکد شده است، ما در این فصل از سال که در طی سال‌های گذشته همیشه پر کار بودیم نیز اکنون بیکار هستیم.

این کارگر ادامه داد: از طرفی افزایش نرخ بیکاری و وفور کارگران افغان موجب کاهش نرخ دستمزدها شده است؛ از مسئولین خواهشمندیم چاره‌ای برای کار ما بیندیشند.

وی بیان کرد: ما یک خانواده ۴ نفره هستیم که با مادرم زندگی می‌کنیم؛ در این وضعیت اقتصادی با این گرانی‌ها دخل و خرج با هم همخوانی ندارد.

این کارگر با بیان اینکه وضعیت کارگران در دولت فعلی بسیار وخیم تر شده است، گفت: در دولت قبل حداقل ۲۰ روز در ماه کار داشتیم اما در این دولت با این رکود ساخت و ساز، در ماه به زور می‌توانیم چند روز در ماه کار داشته باشیم و بعضی از ماه‌ها حتی یک روز هم درآمد نداریم.

یکی از کارگران که آلماتور بند بود و از روی ناچاری از ارومیه به قزوین آمده بود، اظهار کرد: متاسفانه هیچ نهادی پیگیر مطالبات و حقوق کارگران ساختمانی نیست و همین باعث شده که این دستمزد ناچیز هم پایمال شود.

وی افزود: چندین نفر از همکارانم که با ما به قزوین آمده بودند با وجود اینکه چند ماه از کارشان گذشته هنوز نتوانسته‌اند طلب‌هایشان را از پیمانکار دریافت کنند.

این آلماتور بند با بیان اینکه چندین سال است که دستمزد کارگران ساختمانی همچنان ثابت باقی مانده، گفت: متاسفانه ثابت ماندن چند ساله دستمزد کارگران ساختمانی با این تورم موجب شده که بسیاری از کارگران نسبت به پرداخت بیمه بی تفاوت باشند و همین موضوع دامن‌گیر بسیاری از خانواده‌ها شده است.

وی تصریح کرد: گرانی و شرایط اقتصادی، رکود ساخت و ساز، نبود کار دائم، ثابت ماندن نرخ دستمزد، عدم پرداخت حق بیمه و عدم حمایت از حقوق کارگران از بزرگترین مشکلات اقشار کارگری است.

یکی دیگر از کارگران ساختمانی بیان کرد: علی رغم اینکه چندین سال است که دستمزد ما افزایش نداشته اما حق بیمه ما را افزایش داده‌اند و این شرایط را برای ما سخت‌تر کرده است.

وی افزود: باتوجه به اینکه سود بیشتر ساخت وسازها به جیب پیمانکار می‌رود، بهتر است قانونی تصویب شود که با درنظر گرفتن سود فروش، حق دستمزد کارگران نیز پرداخت شود.

این کارگر ساختمانی خاطرنشان کرد: از مسئولین درخواست دارم که از کارگران ساختمانی حمایت کنند چون شرایط کاری ما فصلی است و در فصول سرد سال بیکار هستیم؛ امیدوارم قانونی تصویب شود تا کارگران هم بتوانند مشمول قانون برخورداری از بیمه بیکاری شوند.

در ادامه برای حمایت از درخواست این قشر به گفت‌وگوبا رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان قزوین پرداختیم؛

۲۲ هزار نفر عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی هستند

محمد حسینی آشنستانی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه در کل استان قزوین ۲۲ هزار نفر عضو کانون کارگران ساختمانی هستند، اظهار کرد: اکنون یک هزار نفر از کارگران ساختمانی در صف انتظار بیمه هستند و به تازگی برای پرداخت بیمه مراجعه کرده‌اند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان با بیان اینکه برخی از کارگران تاکنون برای پرداخت بیمه مراجعه نکرده‌اند، گفت: تمام کارگران ساختمانی می‌توانند برای پرداخت حق بیمه خود مراجعه کنند و بعد از تکمیل روند اداری و شناسایی پس از ۲۰ روز بیمه خواهند شد.

این مسئول بیان کرد: طبق قانون کارگری حق بیمه کارگران ساختمانی ۷ درصد است اما متاسفانه چند وقتی است که مقداری افزایش پرداخت داشتیم که با رایزنی‌هایی که صورت گرفته بنا است که این میزان به قبل بازگردد.

حسینی با بیان اینکه متاسفانه کارگر ساختمانی جزو مشاغل سخت به شمار نمی‌رود، خاطرنشان کرد: کارگران ساختمانی به ۲ شرط سن ۶۰ سالگی و یا پرداخت ۳۵ سال حق بیمه بازنشسته می‌شوند و این موضوع با سایر کارگران متفاوت است.

وی در ادامه بیان کرد: درخواست‌های زیادی برای مشمول شدن این شغل در مشاغل سخت شده است اما باتوجه به مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت این کار فعلا به سرانجام نرسیده است؛ سازمان تامین اجتماعی مدعی است که بعد از دریافت مطالبات از دولت این شغل را به لیست مشاغل سخت اضافه خواهد کرد.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان بیان کرد: متاسفانه پیمانکاران در قبال کارگران ساختمانی سوء استفاده‌های ابزاری می‌کنند؛ به گونه‌ای که قراردادهایی را با استادکاران تنظیم می‌کنند و در مواقع حوادث خودشان را کنار می‌کشند؛ به همین خاطر معمولا کارگران مقصر شناخته می‌شوند.

حسینی تصریح کرد: به عنوان نماینده صنف کارگران ساختمانی از مسئولین بارها درخواست کردیم که به این موضوع رسیدگی کنند اما متاسفانه تاکنون هیچ توجهی نشده است.

وی با بیان اینکه امسال بر اساس مصوبه‌ای حق پرداخت بیمه کارگران ماهر، نیمه ماهر و ساده را متفاوت اعلام کرده‌اند، خاطرنشان کرد: حق بیمه کارگران ماهر ۷/۴، نیمه ماهر۷/۳ و کارگران ساده ۷/۲ اعلام شده است که در این خصوص اعتراضاتی صورت گرفته که نیاز به بازبینی دارد.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان با بیان اینکه متاسفانه کارگران ساختمانی مشمول بیمه بیکاری نخواهند شد، تشریح کرد: متاسفانه مشکل عمده کارگران این است که بعد از اینکه دچار سانحه می‌شوند تا زمان بهبود کامل ممکن است نتوانند کار کنند و طبق تشخیص کمیسیون از کارافتاده نیز تلقی نمی‌شوند؛ ازطرفی سازمان تامین اجتماعی بیمه آن‌ها را متوقف می‌کند.

وی ادامه داد: باید چاره‌ای برای این کار صورت گیرد تا کارگرانی که دچار سوانح می‌شوند حداقل خودشان بتوانند بیمه را پرداخت کنند نه اینکه بیمه آن‌ها به طور کامل قطع شود.

حسینی تصریح کرد: باتوجه به اینکه کارگران نرخ بیمه متفاوتی دارند اما بر اساس آیین نامه سازمانی برای همه کارگران حداقل حقوق در نظر گرفته شده و این می‌تواند اجحافی در حق دیگران باشد؛ بنابراین ما درخواست داریم که این موضوع نیز رسیدگی شود.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان، بیمه تکمیلی را هم به عنوان یکی از مشکلات این اقشار خواند و گفت: سال گذشته برای این موضوع به یکی از نماینده‌های بیمه تکمیلی مراجعه کردیم که اصلا حقوق کارگران ساختمانی را رد کردند.

وی با اشاره به اینکه تورم و رکود کارهای ساختمانی را کاهش داده است،  تصریح کرد: متاسفانه بیکاری و وجود کارگران افغان موجب شده که حقوق کارگران ثابت بماند و ما نتوانیم با نرخ روز کار کنیم؛ این موضوع در این شرایط اقتصادی، فضای بسیار سختی را برای این اقشار به وجود آورده است؛ از طرفی کارگان استادکار برای درآمد بیشتر در عراق مشغول به کار شده‌اند.

حسینی با بیان اینکه نرخ دستمزد کارگری سال گذشته ۶۰ هزار تومان بود، ابراز کرد: در حال حاضر دستمزد کارگر ساده ۸۰ هزار تومان برآرود شده است اما متاسفانه به دلیل بیکاری و جمعیت بیکاری برخی با ۴۰ هزار تومان مشغول به کار می‌شوند.

وی نبود مکان را یکی از عمده‌ترین مشکلات کانون و انجمن‌های صنفی خواند و گفت: متاسفانه قشر کارگران ساختمانی از سوی هیچ ارگان و نهادی حمایت نمی‌شود، از طرفی خود اعضا هم درآمدی هم برای ایجاد مکان ندارند.

رییس کانون انجمن‌های صنفی کارگران ساختمانی استان ادامه داد: مکاتباتی با نهادهای مختلفی در جهت حمایت از مکان ثابت داشتیم اما متاسفانه تاکنون به جایی نرسیده است.

به گزارش شاخص، کارگران ساختمانی  بدنه اصلی ساخت و ساز مسکن را تشکیل می‌دهند؛ در این روزهای سخت معیشتی با کاهش بازار کار نیز مواجه هستند، چرخه زندگی را بر آنان تنگ‌تر شده است.

اگر نیروی انسانی کارگر نباشد جامعه و چرخ اقتصاد در جامعه لنگ می‌شود اما متاسفانه کم بودن فرصت‌های شغلی باعث شده است که این افراد از حداقل امنیت کاری نیز برخوردار نباشند و در صورت کوچک‌ترین اعتراض و یا تن ندادن به کار در مقابل دستمزد کم، به راحتی بیکار می‌شوند.

امیدواریم مسئولین چاره‌ای برای رفع مشکلات این قشر داشته باشند چراکه کارگران ساختمانی حدود ۱۰ درصد جامعه را تشکیل می‌دهند.

هفته روز کارگر تنها به معنی گرامیداشت این مشاغل نیست بلکه  باید دردهای آن‌ها را شنید و فکری برای امنیت و آسودگی خاطر آن‌ها نیز اقدام جدی کرد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار