کارگران متالوژی پودر ایران ۶ماه بدون حقوق کار می‌کنند/ استاندار قزوین پیگیر حل مشکلات کارگری در استان باشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 158348
تاریخ انتشار: ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۷
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : شرکت متالوژی پودر ایران یکی از کارخانه‌های مهم تولید قطعات در شهرصنعتی قزوین و تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه است که این روزها حال و روز خوشی ندارد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، طی سال‌های اخیر شاهد هستیم که اعتراضات کارگری و مشکلات کارخانه‌ها در دولت یازدهم و دوازدهم شدت بیشتری گرفته است و تعداد زیادی از کارخانه‌های باسابقه رو به تعطیلی رفته‌اند.

در سال‌های اخیر کارخانه‌ها با مشکلات مالی و تولید مواجه شده‌اند که این مسئله باعث تعطیلی و یا نیمه تعطیل شدن آن‌ها شده و در کنار این مشکلات که تولیدکننده‌ها و صاحبان کارخانه‌ها مواجه هستند، بسیاری از کارگران اخراج و از کار بیکار شده‌اند.

دولت در طول ۴ سال رفع تمامی مشکلات اقتصادی و معیشتی را به برجام گره زده به گونه‌ای که رئیس جمهور بارها گفته است که مردم پیش از برجام هر روز با یک تحریم جدید مواجه بودند اما اکنون و بعد از برجام، هر روز یک گشایش در امور حاصل می شود!

با وجود اینکه هر ایرانی بر این موضوع واقف است که کشوراز منابع داخلی بسیار غنی و نیروی انسانی توانمندی برخوردار است اما دولت به جای تکیه به این توانایی‌ها و داشته‌های داخلی، برجام را عامل اصلی حل مشکلات می‌داند در حالی که تا کنون نتیجه‌ای جز بدعهدی بیگانگان و ترحیم‌های جدید برای کشور نداشته است.

خواسته اصلی مردم، جوانان، کارگران و سرمایه‌داران از دولت رونق اقتصادی، رفع مشکلات معیشتی و بیکاری، ایجاد اشتغال و مقابله با گرانی است تا بتوانند زندگی آرام و به دور از تنش داشته باشند.

کارگران شرکت متالوژی پودر ایران به دنبال خواسته‌های صنفی خود هستند

در ماه‌های اخیر مردم به ویژه قشر کارگری برای بیان مشکلات معیشتی و اقتصادی که گریبان‌گیر آن‌ها شده است دست به اعتراض و بیان خواسته‌هایشان زده‌اند اما از طرفی دشمنان در راستای اهدافی که دارند و بدون توجه به خواسته به‌حق مردم، از این فضا سوء استفاده کرده و آن را به سمت اغتشاش برده و با اقدامات ساختارشکنانه درصدد بر هم زدن امنیت جامعه هستند.

شرکت متالوژی پودر ایران یکی از کارخانه‌های مهم تولید قطعات در شهرصنعتی قزوین و تنها تولید کننده پودر آهن در ایران و خاورمیانه است که این روزها حال و روز خوشی ندارد، با وجود اینکه طی ماه‌های اخیر کارگران این شرکت اعتراضات خود را در قالب خبرهای مختلف در رسانه‌ها بیان کرده‌اند اما هنوز مشکلات آن‌ها حل نشده و ۶ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند.

استاندار از نزدیک مشکلات ما را ببیند

این کارگران در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، بیان می‌کنند که با وجود پایین آمدن تولید اما کارخانه همچنان فعال است و هر روز خط تولیدها کار می‌کنند اما خبری از حقوق نیست.

کارگران شرکت متالوژی پودر ایران می‌گویند: پاسخی که مدیران کارخانه به ما می‌دهند این است که مشتریان هزینه تولیدات را نداده‎اند، سرمایه نداریم و توان پرداخت حقوق‌ها را نداریم.

این کارگران با بیان اینکه کارخانه متالوژی پودر ایران با مشکلاتی مواجه است که علت آن را نمی‌دانند ابراز کردند: حل مشکلات کارخانه نیاز به ورود جدی مسئولان استان و استاندار محترم دارد، ما از استاندار محترم خواستار هستیم تا از نزدیک برای بازدید کارخانه حضور یابند و مسئولان کارخانه را در رفع مشکلات یاری کنند.

کارگران شرکت متالوژی پودر ایران خاطرنشان می‌کنند که مدیران کارخانه اذعان دارند اگر سرمایه‌ای داشته باشند حتما حق و حقوق کارگران را می‌پردازند و از مسئولان استان انتظار همیاری دارند تا بتوانند پرسنل جدید به کارگیری کنند.

این کارگران با بیان اینکه بدون دریافت حقوق زندگی سختی را می‌گذرانند عنوان کردند: ما مدت‌هاست که به امید حل مشکلاتمان صبر کرده‌ایم و از مسئولان استان می‌هخواهیم صدای ما را بشنوند و با توجه به اینکه در پایان سال قرار داریم اقدامی جدی انجام دهند.

مسئولین باید خواسته‌های کارگران را بشنوند

سید علی موسوی فرماندار قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، در خصوص مشکلات کارگری و صنفی اظهار کرد: خواسته‌هایی که صنف‌های مختلف از جمله کارگران، فرهنگیان و صنوف دیگر دارند، به‌حق است.

وی افوزد: بیان خواسته‌های صنفی دلیل نمی‌شود که یک عده بخواهند از این فضا در جهت منافع خود و دشمنان کشور و نظام سوءاستفاده کنند.

فرماندار قزوین تصریح کرد: کارگران ما یکسری خواسته‌های صنفی دارند که باید مطرح شود و مسئولین هم باید آن‌ها بشنوند و در جهت حل مشکلات قدم‌های جدی بردارند.

اجازه سوء استفاده دشمن از خواسته‌های به‌حق مردم را نخواهیم داد

این مسئول تاکید کرد: دولت باید تمام تلاش خود را در جهت حل مشکلات کارگری به کار ببندد و برنامه‌های جدی هم در دستور کار دارد و اجرا می‌کند.

موسوی افزود: دشمن باید بداند که همین کارگران عزیز ما و صنف‌های دیگر اجازه کوچکترین سوءاستفاده را به آن‌ها نخواهند داد و نمی‌گذارند یک عده بخواهند خواسته‌های به‌حق آن‌ها را منحرف کنند.

وی با بیان اینکه در اغتشاشات اخیر هم دشمن از خواسته‌های به‌حق مردم سوءاستفاده کرد گفت: مشکلاتی که وجود دارد داخلی بوده و با همت مسئولین حل خواهد شد لذا دخالت هیچ بیگانه‌ای را به امور داخلی کشورمان نخواهیم داد.

وضعیت تمامی واحدهای صنعتی رصد می‌شود

فرماندار قزوین تصریح کرد: ما خواسته‌های صنفی مردم را به‌حق می‌دانیم و وظیفه داریم که به آن‌ها رسیدگی کنیم.

این مسئول تشریح کرد: مشکلات واحدهای صنعتی استان قزوین دلایل متعددی دارد که بخشی مربوط به نقدینگی و سرمایه در گردش و بخش دیگر به موضوع تحریم‌های قبل از برجام برمی‌گردد.

وی یادآور شد: بخش دیگر از مشکلات واحدهای صنعتی مربوط به اختلافات بین سهامداران است که موجب تعطیلی و بیکاری کارگران شده و بعضی واحدهای دیگر هم حقوق‌های عقب افتاده دارند.

این مسئول در پایان افزود: تمامی این مشکلات حل شدنی است و مسئولین استان وضعیت همه واحدهای صنعتی را رصد می‌کنند و در پی رفع موانع هستند.

مشکلات واحدهای صنعتی استان قزوین در مجلس مطرح شد

داوود محمدی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، اظهار کرد: مطابق سند چشم انداز، افق‌هایی را پیش رو نظام ترسیم کردیم که در بیشتر موضوعات به این اهداف دست یافته‌ایم.

وی افزود: کشور در موضوعاتی همچون انرژی صلح آمیز هسته‌ای، فضای سایبری و مجازی، نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، بنیه دفاعی و اقتدار بین‌المللی و منطقه‌ای نیز به جایگاه‌های بسیار خوبی رسیده است.

رئیس کمیسیون اصل نود در مجلس با بیان اینکه کشور در حوزه اشتغال و فضای کسب و کار مشکل دارد ابراز کرد: متاسفانه به لحاظ اقتصادی به جایگاه قابل قبولی نرسیده‌ایم و در میان ۲۵ کشور سند چشم انداز رتبه هجدهم را داریم.

محمدی تصریح کرد: برای رفع خلاء اقتصادی نیاز به یک جهش انقلابی داریم تا بتوانیم کمبودها را جبران کنیم و امسال مجلس با همین رویکرد بودجه خوبی را برای اشتغال در نظر گرفته است.

کارگروه ویژه حل مشکلات کارگران استان قزوین تشکیل شود

وی در خصوص مشکلات کارگران قزوین عنوان کرد: مشکلات کارگران استان قزوین را به طور جدی در نطقی که در مجلس داشتم مطرح کردم و از رئیس مجلس و وزیر کار خواستم که حتما یک کارگروه ویژه برای این موضوع اختصاص دهند.

این مسئول با اشاره به اینکه باید یک کارگروه ویژه برای حل مشکلات واحدهای صنعتی استان قزوین تشکیل شود گفت: اگر یک مسئولیتی را به فردی بسپاریم که کارهای فرعی دیگری هم دارد قطعا توفیقی حاصل نخواهد شد.

محمدی خاطرنشان کرد: ما در استان قزوین هم تعدیل کارگران را در آستانه سال جدید داشتیم و هم تعویق حقوق‌ها از ۲ تا ۷ ماه که باید به آن رسیدگی شود.

وی در پایان تاکید کرد: لیست کارخانجات مشکل‌دار استان قزوین را به وزیر کار ارائه کرده‌ام و هم در مجلس به طور کلی بیان شد و به طور جدی در حال پیگیری هستم تا کارگروه ویژه تشکیل شود.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار