کارگزاران باید عامل باشند نه آمر
کد خبر: 111644
تاریخ انتشار: ۴ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۲:۱۸
کارمند نمونه قزوین تاکید کرد
شاخص : کارمند نمونه قزوین با تاکید بر اینکه کارگزاران باید عامل باشند نه آمر گفت: افرادی که رفتار صحیح را آموزش می‌دهند در وهله اول خودشان باید عامل باشند.

به گزارش خبر نگار اجتماعی شاخص، فلسفه وجودی سازمان‏ها، نهادها و به کارگیری کارمندان و کارگزاران اجرایی، در نظام اسلامی خدمت ‌‏رسانی به مردم است. در این نظام کارمندان از جایگاه ویژه‏‌ای برخوردارند و بسیاری از کارها به دست آنان است؛ چنان‏که امیرمؤمنان علی (ع) می‏‌فرمایند: «کارها به دست کارمندان راست و درست می‏‌شود».

کارمند نمونه بودن لزوماً به معنای محبوبیت در نزد رییس نیست بلکه باید ضمن انجام تمامی وظایف‌، عملکرد خود را بهبود بخشد و از انجام آن لذت برد.

چهارم شهریور روز کارمند، فرصتی برای تجلیل ازافراد شایسته که هدفشان خدمت به مرم و کسب رضای پروردگاراست را فراهم می‌کند.

به همین مناسبت خبرنگار اجتماعی شاخص، به سراغ سید محمد رضا حسینی که چندین سال به عنوان کارمند نمونه سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزیده شده، رفته و به گفت‌وگو با او پرداخته است.

حسینی با اشاره به خدمت ۲۰ ساله در این سازمان ابراز کرد: در طول سال‌های کارمندی در زمینه‌های یک کارمند بسیجی نمونه، مدیر نمونه و چندین عناوین مختلف برگزیده شده‌ام.

کارگزاران باید عامل باشند نه آمر

این کارمند نمونه با اشاره به شاخصه‌های یک کارگزار عنوان کرد: شخصی که رفتار و کردارش متاثر از آموزه‌های دینی و مذهبی باشد و در تراز دین مبین اسلام و فرمایشات ائمه (ع) و انقلاب اسلامی گام بردارد می‌توان جزء افراد شاخص معرفی کرد.

وی در ادامه افزود: امام علی (ع) در نامه های متعددی که به کارگزاران خود از جمله مالک اشتر داشتند راه و رسم و چگونگی انجام کارها را تبین و به آن‌ها گوش زد کرده‌اند.

حسینی با تاکید بر اینکه کارگزاران باید عامل باشند نه آمر بیان کرد: افرادی که رفتار صحیح را آموزش می‌دهند، در وهله اول باید خود عامل به گفتارشان باشند تا به عنوان یک الگو در جامعه پذیرفته شوند.

این کارمند نمونه تصریح کرد: برخورد محبت‌آمیز با ارباب رجوع و همکاران محیطی آرام و بی‌تنشی را ایجاد می‌کند تا بدون هیچ ترس و واهمه‌ای خواست خود را عنوان کنند که از حیث روحی و روانی تاثیر گذار خواهد بود.

برنامه ریزی صحیح و وجدان کاری از ملاک‌های افزایش راندمان کاری است

وی با اشاره به دیگر مشخصه‌های کارمندان عنوان کرد: اجرای قوانین با توجه به اصل برابری و به دور از هرگونه تبعیض، برخورد عادلانه، داشتن برنامه کاری، وجدان کاری، مسئولیت پذیری، انجام وظایف در راستای رضایتمندی مراجعین، حفظ بیت المال و جلوگیری از اتلاف آن را باید همواره مد نظر داشت.

حسینی در ادامه اضافه کرد: بزرگان بر بهره بردن از فکر دیگران در تصمیم‌گیری‌ها تاکید داشتند لذا مشورت با هم ردیفان و دوستان موجب دوری از استبداد و خود کامگی می‌شود.

این کارمند بسیجی برنامه ریزی صحیح و وجدان کاری را از ملاک‌های افزایش راندمان کاری دانست و گفت: انجام امور بر پایه دستور عمل‌ها و استفاده بهینه از منابع و امکانات موجود کارایی را بالا می‌برد.

وی قدردانی از زحمات کارمندان را لازم دانست و گفت: تجلیل از خدمات در وهله اول در روح و روان آن‌ها تاثیر داشته و در مراحل بعد مسائل مادی اهمیت پیدا می‌کند زمانی کارگزاری بداند که عقاید و نظراتش مورد توجه مافوق است از کار خود رضایت خواهد داشت.

کسی تا کنون جرات پیشنهاد رشوه به من نداشته است

کارمند نمونه قزوینی در پاسخ به اینکه تا کنون پیشنهاد رشوه به او داده شده، ابراز کرد: ویژگی‌های رفتاری و سمت مدیریت بازرسی من موجب شده اگر کسی هم چنین نیتی داشته جرات بیان آن را نداشته باشد.

حسینی در خصوص انتظار کارمندان از مدیران و مسئولین گفت: جلب اعتماد کارگزاران از طریق اجرای یکسان قوانین و جذب افراد امین، خوش نام، صالح، صادق و وفادار به دور از باند بازی و بحث‌های جناحی سبب انگیزه کارگزاران می‌شود.

مدیران به اصول دینی در سیستم اداری توجهی ندارند

وی در ادامه اضافه کرد: حمایت‌های مالی مدیران بدون در نظر گرفتن اعتمادها خروجی و نتیجه مطلوبی نخواهد داشت.

کارمند نمونه قزوینی با اشاره به خاطره‌ای از دوران کارمندی خود ابراز کرد: به تازگی در سازمان جهاد کشاورزی و در سمت روابط عمومی مشغول به کار شده بودم که در الموت سیلی جاری و خسارت جانی و مالی بسیاری به همراه داشت.

حسینی ادامه داد: من از سوی رییس سازمان برای کمک و تهیه گزارشی به منطقه اعزام شدم و تنهایی با یک وانت که چندان مناسب نبود به الموت رفتم که خاطره انگیزترین روز کاری من بشمار می‌آید.

وی در پایان افزود: متاسفانه بسیاری از مدیران و کارمندان به مباحثی که در آموزه‌های دینی در خصوص ملاک‌های برجسته کاری آمده بی‌توجه‌اند که اگر تنها بخواهند به آن‌ها عمل و کارگزاران و مدیران را ملزم به انجامش کنند مشکلات سیستم اداری از بین می‌رود.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار