کاهش تمایل جوانان قزوینی به ازدواج/سخت‌گیری‌ خانواده‌ها سد راه ازدواج جوانان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 75847
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۴ - ۸:۳۰
آمارها نشان می‌دهد؛
شاخص : در هیاهوی حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، رفع مشکلات اجتماعی به حاشیه رفته است. یکی از این مشکلات افزایش سن ازدواج یا به عبارتی دیگر کاهش آمار ازدواج است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی شاخص به نقل از روزنامه ولایت قزوین در هیاهوی حل مشکلات سیاسی و اقتصادی، رفع مشکلات اجتماعی به حاشیه رفته است. یکی از این مشکلات افزایش سن ازدواج یا به عبارتی دیگر کاهش آمار ازدواج است. آن طور که ایسنا به نقل از معاون فرهنگی اداره کل ورزش و جوانان استان نوشته «در استان قزوین میزان ازدواج نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، طوری که در سال ۹۳ حدود ۱۱ هزار ازدواج انجام شده است که این میزان در ۵ ماه اول سال ۹۴ به ۴ هزار ازدواج رسیده است.»

مهران قاسمی در تکمیل گفته هایش می‌گوید: «با توجه به این‌که بیشترین ازدواج‌ها در ۶ ماه اول سال انجام می‌گیرد، این آمار نگران‌کننده است و نشان از وجود مشکلات اساسی در ازدواج جوانان دارد.»

اما مدیرکل ثبت احوال استان این آمار را ریز تر در اختیار قرار می‌دهد. محمد صدرا آراسته با تایید افزایش سن ازدواج در قزوین می‌گوید: سال گذشته ۳۹۷ مورد ازدواج مردان در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال، ۳۸۱۵ مورد ازدواج در سن ۲۰ تا ۲۴ سال، ۴۴۷۳ مورد ازدواج در سنین بین ۲۵ تا ۲۹ سال، ۱۷۰۰ مورد ازدواج در سنین بین ۳۰ تا ۳۴ سال ثبت شده است.

وی ادامه می‌دهد: همچنین سال گذشته ۳۴۹۷ مورد ازدواج زنان در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال، ۳۳۳۸ مورد ازدواج در سنین ۲۰ تا ۲۴ سال، ۲۱۶۸ مورد ازدواج در سنین بین ۲۵ تا ۲۹ سال و ۹۱۴ مورد ازدواج در سنین بین ۳۰ تا ۳۴ سال ثبت شده است.

آراسته می‌گوید: سال گذشته ازدواج یک مرد زیر ۱۵ سال و یک زن کمتر از ۱۰ سال و ۹۲۰ ازدواج زنان در سنین بین ۱۰ تا ۱۴ سال ثبت شده است.»

«علی کلهر» جوان ۲۹ ساله‌ای که لیسانس مدیریت دارد، در این زمینه می‌گوید: خانواده‌ها در ازدواج جوانان نقش بسزایی دارند، اما امروزه اولویت خانواده‌ها در انتخاب همسر برای فرزندانشان تغییر کرده است و ارز‌ش‌هایی مانند ارزش‌های اخلاقی و تعهد جای خود را به زیبایی ظاهری و توان مادی داده است.

وی ادامه می‌دهد: سخت‌گیری‌های خانواده در برگزاری مراسم‌ و سنت‌های اضافی که هزینه‌بر هستند و غالب شدن فرهنگ چشم و هم چشمی در خانواده‌ها مهم‌ترین دلایل مشکل ازدواج جوانان است.

پریسا دختر ۱۹ ساله‌ای است که می‌گوید: پسر همسایه‌مان ۲ سال است که خواستگار من است و از لحاظ خانوادگی و اشتغال وضعیت مناسبی دارد، اما به دلیل این‌که من در مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق دانشگاه سراسری قبول شده‌ام، توقعات خانواده‌ام بالا رفته و از ازدواج ما جلوگیری ‌می‌کنند.

وی تاکید می‌کند: آشنایی و خواستگاری ما به صورت کاملا سنتی برگزار شده، اما خانواده من با بهانه‎تراشی‎هایی مانند این که مدرک تحصیلی او کاردانی است، با ازدواج ما مخالف هستند.

فرزاد جوان دیگری است که می‌خواهد با یکی از همکلاسی‌های خود ازدواج کند اما با مخالفت خانواده دختر روبه‌رو شده و تنها دلیل آنها هم قومیت اوست. وی می‌گوید: با اینکه خانواده دختر در مورد خانواده و شخص بنده تحقیقات زیادی انجام دادند و نتیجه کاملا مثبت بود از قومیت و طایفه ما ایراد گرفته‌اند و با بیان این‌که طایفه خوشنامی نیستیم، از این ازدواج جلوگیری می‌کنند. خانم ۳۱ ساله‌ای که مدرس دانشگاه است هم در این مورد می‌گوید: خانواده‌ها با توجه به تحصیلات فرزندان خود در انتخاب همسر برای آنها سخت‌گیری‌های زیادی دارند و اغلب به دنبال پیدا کردن عروس و دامادی هستند که کارمند باشند و حقوق خوبی دریافت کنند. از طرفی خانواده دختر هم با توجه به سن فرزند خود یکی از شرایط ازدواج را داشتن سرمایه اولیه زندگی قرار می‌دهند. از نظر آن‍ها این سرمایه باید بیشتر از حداقل‌ها باشد که اکنون امکانش وجود ندارد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار