لزوم مقابله جدی دولت با سودجویان عرصه کشاورزی
کد خبر: 99784
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۸:۲۵
تولیدکننده برتر کشوری تاکید کرد:
شاخص : تولیدکننده برتر کشوری گفت: مسئولین با کاهش بهره بانکی به معیشت تولیدکنندگان کمک کنند تا از کار خود سودی ببرند نه اینکه جز زحمت چیز دیگری برای آنان نداشته باشد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، تنوع اقلیمی و آب و هوایی در قزوین زمینه مساعدی برای کشت انواع محصولات گرمسیری و سردسیری در نقاط مختلف استان را فراهم کرده است؛ دشت بسیار وسیع و حاصلخیز قزوین با ۱۳هزار کیلومتر مربع مساحت یکی از مراکز مهم کشاورزی در کشور محسوب می شود.

استان قزوین یکی از مراکز عمده تولید و انگور کشور بشمار می رود که بخشی از تولیدات خود را نیز به خارج از کشور صادر می کند.

شهرستان تاکستان به عنوان یکی از مهم‌ترین بخش‌های استان است که بیشترین سهم از تولیدات انگور را دارد.

در این خصوص با یکی از کشاورزانی که در زمینه تولید انگور به عنوان تولیدکننده برتر کشوری معرفی شدند گفت و گویی داشتیم.

این کشاورز نمونه ۵۵ساله دارای تحصیلاتش ابتدایی در سطح خواندن و نوشتن است.

ولی الله طاهرخانی باغدار نمونه محصول انگور در گفت و گو با خبرنگار شاخص، تجربه‌کاری خود را از دوران بچگی بیان کرد و گفت: باتوجه به اینکه باغداری و دامداری شغل اجدادی‌مان است من نیز از همان دوران کودکی به این کار علاقه‌مند شدم.

وی افزود: از ۷ سالگی همراه پدرم در باغستان انگور مشغول کشت و کار بودم  و از ۱۶ سالگی به صورت حرفه‌ای کار باغداری را در پیش گرفتم.

طاهرخانی با بیان اینکه علاوه بر باغداری در حوزه دامداری نیز فعالیت دارد، ابراز کرد: به مرور زمان باغداری را از حالت سنتی به صنعتی تغییر داده و سعی کردم با تکنولوژی روز کشاورزی کارم را تطبیق دهم.

این تولید کننده برتر با اشاره به داربستی نمودن باغات انگور خود گفت: در این روش با استفاده دوجانبه از موهای کهنسال و جدید می‌توانیم بهره‌ای دو برابری داشته باشیم به گونه‌ای که با خواباندن موهای قدیم انگور بر زمین و بالابردن موهای جدید به صورت ایستاده از فضا بهترین استفاده را برده‌ایم.

وی اضافه کرد: در این روش به جای خوابیدگی شاخه‌های انگور بر روی زمین و یا پشته‌ها با پایه‌ها و سیم‌کشی بین آن‌ها و هرس و تربیت بوته‌ها بر روی سیم‌ها و پایه‌ها به‌صورت ایستاده قرار می‌گیرد.

با اجرای این سیستم با افزایش نورگیری مناسب و جریان باد در بین ردیف بوته‌ها و شاخ برگ‌ها موجب افزایش کمی و کیفی محصول می‌شود.

باغدار نمونه محصول انگور با اشاره به اینکه باغداری نیازمند مراقبت و توجه ویژه است، گفت: هرس کردن و علف چینی باغ اگر به موقع و در زمان مناسب باشد حتما میوه مناسب  را خواهد داد.

images (1)

وی اضافه کرد: هرس بوته‌ها باید در وقت مقرر انجام شود، قسمتی از باغ قبل از عید و بخشی بعد از عید هرس می‌شود، همچنین استفاده از کود گوگرد و ریزمغزی موجب افزایش عملکرد رشد می‌شود.

طاهرخانی در ادامه گفت: کارم با ۳ هکتار زمین و کاشت ۳ هزار نهال آغاز کردم و به این عرصه رسانده‌ام؛ باغبانی در کارش موفق است که برای درختان به عنوان موجودات زنده اهمیت قائل شود و رسیدگی مناسبی داشته باشد.

وی در خصوص میزان تولید ابراز کرد: نمی‌توان میزان ثابتی را برای تولید در نظر گرفت چون به وضعیت آب و هوایی و قیمت کارکردهای کشاورزی دارد.

این تولیدکننده برتر تشریح کرد: برداشت انگور زمان خاصی دارد که اگر به موقع نباشد دانه انگورها می‌ریزد و مشتری خود را از دست می‌دهد لذا مجبوریم به قیمت ارزانتری به دلالان و واسطه‌گرها بفروشیم که سود کمتری دارد.

وی سمپاشی به موقع را یکی از عوامل مقابله با آفات دانست وگفت: باید از ریختن زباله‌های غیر قابل تجزیه درون باغات پرهیز کرده چراکه این مواد موجب نامرغوب شدن خاک برای رشد محصول می‌شود.

باغدار نمونه محصول انگور مشکلات دامداریش را اینگونه عنوان کرد: لازم بود برای توسعه کارم از تسهیلات بانکی استفاده نمایم اما متاسفانه تاکنون به قدری دریافت وام از بانک‌ها سخت و طاقت‌فرسا است که تاکنون بعد از ماه‌ها تلاش هنوز موفق به دریافت آن نشده‌ام.

وی با بیان اینکه بهره‌های بانکی برای تولیدکنندگان بالا است، گفت: تقاضا دارم مسئولین بیشتر به قشر کشاورز توجه کنند و با کاهش بهره بانکی به معیشت تولیدکنندگان کمک کنند تا از کار خود سودی ببرند نه اینکه جز زحمت چیز دیگری برای آنان نداشته باشد.

طاهرخانی تاکید کرد: قیمت تضمینی جهت توزیع و فروش محصولات برای کشاورزان تعیین شود تا از سودجویی دلالان و واسطه گران جلوگیری به عمل آید.

وی در پایان گفت: مسئولین می‌بایست از بخش کشاورزی حمایت بیشتر و جدی‌تری داشته باشند و اگر ما بتوانیم به جوان‌های کشور اعتماد و تکیه کنیم قطعاً پیشرفت‌های بیشتری را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار