کاهش نرخ باروری در استان نگران کننده است/ جمعیت رو به سالمندی می‌رود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 187806
تاریخ انتشار: ۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۸:۱۶
معاون فنی مرکز بهداشت قزوین:
شاخص : معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین گفت: نرخ باروری استان قزوین در سال 97 طبق بررسی دانشگاه علوم پزشکی نیز 1/69 است که آمار خوبی نیست چراکه به سوی جمعیت سالمندی می رویم.

ناهید یزدی در گفت وگو با خبرنگار سلامت شاخص، اظهار کرد: باتوجه به شعار هفته سلامت مبنی بر “مراقبت‌های اولیه بهداشتی راهی به سوی پوشش همگانی سلامت” همه بر این واقف هستیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

وی افزود: ما مراکز خدمات جامع سلامت را در سطح استان داریم که خانه‌های بهداشت روستایی و پایگاه های شهری زیرمجموعه آن است.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین گفت: پیش از طرح تحول نظام سلامت نیز ما در سطح مراکز بهداشت ۶۵ پزشک داشتیم اما در طی این طرح به ۱۵۴ پزشک افزایش پیدا کرده است.

یزدی بیان کرد: همچنین مراقبین سلامت و یا همکاران بهداشت خانواده ۱۹۱ نفر بودند که تا ۲۸۳ نفر ارتقاء پیدا کرده و دندان پزشکان ما از ۱۸ نفر به ۵۹ نفر افزایش یافته است.

این مسئول ادامه داد: تعداد ماما در مراکز بهداشت ۷۵نفر بودند که به ۱۸۸ مورد رسیده است و کارشناس روان و تغذیه اصلا نداشتیم که امروز به ترتیب ۳۹نفر کارشناس روان و ۲۴ نفر هم کارشناس تغذیه هستند.

وی ابراز کرد: برای بحث پیشگیری، افراد و خانواده‌ها باید به نزدیکترین پایگاه سلامت محل زندگی مراجعه کنند.

یزدی ادامه داد: افراد می‌توانند از خدمات پیشگیری سطح یک که در مراکز ما انجام می‌شود، بهرمند شوند تا از باری که اکنون روی بیمارستان‌های ما روز به روز زیاد می‌شود در درازمدت کاهش یابد.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین عنوان کرد: شاخص امید به زندگی در استان قزوین هر سال افزایش پیدا می‌کند و اکنون در کل جمعیت زن و مرد استان نیز ٧٧/٩سال است.

این مسئول با بیان اینکه کیفیت زندگی روزبه روز افزایش پیدا می‌کند، افزود: شاخص امید به زندگی در مردان ٧۶/٢ سال و در زنان ۷۹/۸ سال است و این نتیجه زحمات دانشگاه علوم پزشکی قزوین، رسانه ها و سایر دستگاه ها است.

شاخص مرگ مادر قزوین از کشور پایین تر است

وی با اشاره به ابلاغ سیاست‌های کلی نظام درخصوص جمعیت از سوی مقام معظم رهبری، بیان کرد: طبق گزارش ثبت احوال در سال ۹۵ درمورد نرخ باروری کلی استان ۲/۹۱ بوده است.

یزدی در ادامه گفت: نرخ باروری در کل کشور در حال کاهش است و اگر نرخ باروری کلی به ۲ونیم برسد، رشد جمعیت ما مثبت خواهد بود.

معاون فنی مرکز بهداشت استان قزوین عنوان کرد: نرخ باروری استان قزوین در سال ۹۷ طبق بررسی دانشگاه علوم پزشکی نیز ۱/۶۹ است که آمار خوبی نیست چراکه به سوی جمعیت سالمندی می %

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “کاهش نرخ باروری در استان نگران کننده است/ جمعیت رو به سالمندی می‌رود”

  1. ترجمه گفت:

    این موضوع باید جدی گرفته شود…

آخرین اخبار