کاهش چشمگیر صادرات محصولات دامی در استان/ ۳۵ تن گوشت قرمز غیرقابل مصرف از کشتارگاه‌ها ضبط شد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 147861
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۶ - ۸:۳۵
مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در گفت‎وگو با شاخص؛
شاخص : مدیرکل دامپزشکی استان قزوین گفت: در 6ماهه نخست امسال بر کشتار 73هزار و 869 راس دام سبک و سنگین نظارت کردیم که نزدیک به 35 تن گوشت غیرقابل مصرف از کشتارگاه‌ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.

دکتر بهمن نقیبی مدیرکل دامپزشکی استان قزوین درگفت‌وگو اختصاصی با خبرنگار سلامت شاخص نیوز؛ با بیان اینکه فعالیت‌های سازمان بر اساس یک زمانبندی خاصی است اظهار کرد: فعالیت‌های این اداره کل در سه حوزه حفظ سرمایه دامی استان، تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی و نظارت بر کار بخش خصوصی قابل تقسیم است.

وی با اشاره به اینکه واکسیناسیون دام‌ها از مهم‌ترین وظایف در حوزه حفظ منابع دامی استان است. افزود: کل جمعیت گاوی استان در ۶ ماهه اول سال بر علیه بیماری لمپی اسکین که در چند سال گذشته یک اپیدمی عمومی را در کشور ایجاد کرد، واکسینه شد.

این مسوول ادامه داد: همچنین دام‌های ماده را برعلیه بیماری تب مالت در یک سن مناسب واکسینه می‌کنیم تا وقتی که بزرگ شدند به این بیماری مبتلا نشوند.

استان قزوین دارای جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزارتایی گوسفند و بز است

نقیبی با اشاره به جمعیت یک میلیون و ۱۰۰ هزارتایی گوسفند و بز استان گفت: آبله بیماری شایع در بز و گوسفند است که هرساله با انجام واکسیناسیون بر علیه آن ایمن می‌شوند.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین اضافه کرد: تب برفکی از دیگر بیماری‌ها است که واکسیناسیون جمعیت دامی علیه آن را به صورت سراسری در استان داشتیم که فازاول آن انجام شده است.

وی تشریح کرد: با توجه به اینکه اخیرا هارگزیدگی در کل کشور مقداری شایع شده است لذا در طول سال جمعیتی از سگ‌های صاحب‌دار را بر علیه هاری واکسینه می‌کنیم که امسال هم اقدامات خوبی در این زمینه داشتیم.

نقیبی عنوان کرد: سیستم مراقبت از بیماری‌هایی مانند آنفولانزای فوق حاد پرندگان هم از طریق ارتباطاتی که با دهیاران و بهورزان داریم در سطح استان در حال انجام شدن است.

این مسوول با اشاره به وظیفه تضمین سلامت فرآورده‌های خام دامی افزود: در این بخش در فرایند از مزرعه تا سفره نیز یک نظارت جدی داریم و به صورت ادواری با سرکشی به کشتارگاه‌ها، مراکز عرضه و رستوران‌ها سلامت فرآورده‌های خام دامی را بررسی می‌کنیم.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با بیان اینکه در ایام عید بر سلامت تخم‌مرغ‌های مصرفی در شیرینی‌پزی‌ها نظارت می‌کنیم گفت: از امسال طرح ردیابی و شناسایی تخم‌مرغ‌ها را داریم که طی آن لیبل و تاریخ مصرف و انقضاء بررسی می‌شود.

۵۸۰ کارتن تخم مرغ فاقد نشانه در شهرستان قزوین شناسایی شد

وی یادآور شد: اخیرا ۵۸۰ کارتن تخم مرغ در محل بنک‌داری شهرستان قزوین که فاقد لیبیل بودند شناسایی و تحت آزمایشات مختلف قرار گرفتند و صاحبان آن‌ها متعهد شدند که از این به بعد تخم‌مرغ‌های نشان‌دار عرضه کنند.

نقیبی با اشاره به فعالیت‌های تشخیص و درمان اداره کل عنوان کرد: مدتی است که این حوزه به به بخش خصوصی منتقل و باعث اشتغال عده‌ای شده است و اداره کل بر نحوه کار آن نظارت دارد.

این مسوول خاطرنشان کرد: با هماهنگی نیروی انتظامی، پلیس راهور و تعزیرات حکومتی اقدامات پیشگیرانه و مقابله‌ای خوبی بر روی دام‌های غیرمجاز که ممکن است وارد استان قزوین شود، داریم.

بیش از یک میلیون دام در استان واکسینه شد

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در ادامه با اشاره به آمار ۶ ماهه نخست سال توضیح داد: یک میلیون و ۸۴۲ هزار و ۷۴۹ راس دام در کل استان در ۶ ماهه اول سال واکسینه شده‌اند.

وی ادامه داد: از این تعداد ۲۲۴هزار و ۹۹۴ دز واکسیناسیون برای بیماری‌های مشترک بوده و در زمینه بیماری تب مالت نیز ۳۷ هزار و ۴۹ راس در دامداری‌های صنعتی خونگیری کردیم که ۱۱راس دام مبتلا شناسایی و حذف شدند.

نقیبی افزود: در مناطق روستایی ۲۰۵ راس گوسفند خونگیری و ۳۹ راس گوسفند مبتلا به تب مالت شناسایی و حذف شده است.

این مسوول بیان کرد: در خصوص بیماری سل گاوی که این بیماری هم میان انسان و دام مشترک است، ۴۷ هزار و ۴۵ راس گاو در دامداری‌های صنعتی شناسایی و ۱۶ راس دام شناسایی و حذف شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در ادامه گفت: بیماری مشمشه در میان انسان و اسب مشترک است که ۲۶۳ راس اسب را دراستان بررسی کردیم که خوشبختانه مورد مثبتی دیده نشد .

۳۵ تن گوشت غیرقابل مصرف از کشتارگاه‌ها ضبط شد

وی خاطرنشان کرد: در روستاها و واحدهای صنعتی استان نیز یک هزار و ۲۹۱مورد مراقبت فعال با مراجعه حضوری برای شناسایی بیماری‌ها در ۶ ماهه نخست را داشتیم.

نقیبی تشریح کرد: در ۶ ماهه اول امسال ۳۲ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۵۰ متر مربع جایگاه نگهداری دام را سمپاشی کردیم و بدن ۱۸۶ هزار و  ۴۶۷راس دام هم سمپاشی شده است.

این مسوول اضافه کرد: در ۶ماهه نخست امسال بر کشتار ۷۳هزار و ۸۶۹ راس دام سبک و سنگین نظارت کردیم که نتیجه آن تولید ۴ هزار و ۲۷۳ تن گوشت سالم بود که روانه بازارگردید و نزدیک به ۳۵ تن هم گوشت غیرقابل مصرف از کشتارگاه‌ها ضبط و از چرخه مصرف خارج شد.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین در ادامه گفت: درمورد کشتارگاه‌های طیور نیز نظارت بر کشتار ۷ میلیون و ۴۷۱ هزار و ۱۹۲ قطعه طیور را داشتیم که نتیجه آن عرضه ۲۲ هزار و ۳۶۰ تن گوشت سفید به بازار بود.

۱۰۰ مورد پرونده قضایی برای مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی تشکیل شد

وی اضافه کرد: در همین مدت نیز ۷۰ تن گوشت سفید غیرقابل مصرف از سطح کشتارگاه‌ها شناسایی و معدوم شده است.

نقیبی افزود: در زمینه بازدید از مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی، شرکت‌های تولیدی و بسته بندی و خودروهای حمل هم در ۶ ماهه نخست سال ۱۰۴ هزار و ۸۲۱ مورد بازدید داشتیم.

این مسوول ادامه داد: طی بازدید از این واحدها ۱۰۰ مورد پرونده قضایی تشکیل شد و ۱۹ تن فرآورده های خام دامی غیرقابل مصرف از این واحدها ضبط و معدوم شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین عنوان کرد: در ۶ ماهه اول امسال نزدک به ۲۰ میلیون و ۸۲ هزار و ۷۲۱ قطعه جوجه ریزی در مرغداری‌های استان را داشتیم که از این تعداد ۱۲ میلیون و ۸۶۶ هزار مورد فقط مربوط به طیور نیمچه گوشتی است.

وی خاطرنشان کرد: درخصوص توقیفات در ۶ ماهه اول امسال ۲۸فقره توقیف خودرو را داشتیم که شامل ۱۷۴ راس گاو و ۹۶۲ راس هم گوسفند و بز بوده است.

 

۳۱۱ تن تخم مرغ خوراکی در ۶ ماهه نخست سال از استان صادر شد

نقیبی با اشاره آمار صادرات در ۶ ماهه نخست سال گفت: نزدیک به ۳۱۱ تن تخم مرغ خوراکی، ۹۹ هزار و ۵۰۰ تا جوجه یک روزه، ۷ هزار و ۸۰۰ کیلو پشم گوسفندی و ۲۸۰ هزار قطعه ماهی زینتی را از ابتدای سال تا کنون صادر کرده‌ایم.

این مسوول با بیان اینکه امسال صادرات گوشت قرمز و سفید را نداشته‌ایم گفت: با وجود اینکه امکانات لازم و کشتارگاه مجهز جهت عرضه گوشت قزمز را در استان داریم اما به علت تفاوت قیمت تمام شده در استان و قیمتی که کشور مبدا پیشنهاد می‌دهد در حال حاضر صادرات نداشته‌ایم.

مدیرکل دامپزشکی استان قزوین با بیان اینکه عراق اصلی ترین کشور مبدا برای صادرات محصولات دامی استان است افزود: امسال ۲۲ راس گاو شیری به افغانستان صادر کردیم و همچنین محصولات پشمی هم به کشور ایتالیا صادر می‌شود.

وی با اشاره به کاهش صادارت محصولات دامی استان نسبت به سال گذشته عنوان کرد: از آنجایی که نخم مرغ خوراکی عمده محصول صادراتی استان قزوین محسوب می‌شود.

نقیبی افزود: سال گذشته در ۶ ماهه اول سال ۲ هزار و ۲۴۶ تن صادرات تخم مرغ داشتیم اما امسال در همین بازه زمانی ۱۱۱ تن صادر شده است.

این مسوول در پایان علت اصلی کاهش صادرات را تفاوت قیمت تمام شده برای تولید محصولات دامی در استان و قیمت پیشنهادی در کشور مبدا بیان کرد.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار