کاهش ۱۱ درصدی تعداد مراجعه کنندگان اهدای خون در استان - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 166799
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۳۶
مدیرکل انتقال خون استان قزوین:
شاخص : مدیرکل انتقال خون استان قزوین با اشاره به کاهش 11 درصدی تعداد مراجعه کنندگان اهدای خون بیان کرد: در 2 ماهه ابتدای سال 8 هزار و 599 نفر مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد 7 هزار و 75 نفر خونگیری شدند.

به گزارش خبرنگاراجتماعی شاخص، محمدحسین برادران مدیرکل انتقال خون استان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که ظهر امروز در این سازمان برگزار شد، با اشاره به روز جهانی انتقال خون اظهار کرد: اشاعه فرهنگ اهدای خون در ترویج این امر بسیار موثر بوده است.

وی با اشاره به آمار مقایسه سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ افزود: در سال ۹۶ بیش از ۵۳ هزار و ۶۰۰ نفر مراجعه کننده جهت اهدای خون داشته‌ایم که نسبت به سال ۹۵ رشد ۱۳ درصدی داشته ایم.

این مسوول با بیان اینکه ۵۸ درصد از اهداکنندگان سال ۹۶ اهدا کننده مستمر بودند، خاطرنشان کرد: آمار خونگیری در سال ۹۶ به میزان ۳۸ هزار و ۵۰۰ نفر بود که نسبت به سال ۹۵ حدود ۹ درصد افزایش رشد در اهدای خون را داشتیم.

برادران تصریح کرد: خوشبختانه استان قزوین با ۹ درصد افزایش رشد اهدای خون توانست رتبه دوم را در سطح کشور کسب کند.

مدیرکل انتقال خون استان قزوین در خصوص مقایسه ۲ ماهه ابتدای سال نسبت به مدت مشابه سال گذشته گفت: در سال ۹۶ حدود ۹ هزار و ۶۷۳ نفر مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد ۶ هزار و ۵۸ نفر  موفق به خونگیری شدند.

وی با اشاره به کاهش ۱۱ درصدی تعداد مراجعه کنندگان برای اهدای خون بیان کرد: در ۲ ماهه ابتدای سال ۸ هزار و ۵۹۹ نفر مراجعه کننده داشتیم که از این تعداد ۷ هزار و ۷۵ نفر خونگیری شدند که ۱۴ و نیم درصد کاهش خونگیری را نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته ایم.

برادران ابراز کرد: در راستای فرهنگ سازی اهداء خون و تجلیل از اهدا کنندگان، اولین تلویزیون شهری سازمان انتقال خون ایران را در این اداره نصب کردیم که در هفته انتقال خون راه اندازی خواهد شد.

مدیر کل انتقال خون استان قزوین تصریح کرد: در ماه مبارک رمضان امسال نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد کاهش در تعداد مراجعه کنندگان و ۱۷ درصد کاهش را خونگیری را داشته‌ایم.

وی با مقایسه آمار ۴ ساله در مراجعه برای اهدای خون عنوان کرد: طبق میانگین کشوری به ازای هر هزار نفر ۲۷ نفر اهداکننده خون داریم که این میزان در سال ۹۶ حدود ۳۰ نفر بوده که این رشد بسیار قابل قبولی است.

این مسوول از کاهش روند مراجعه کنندگان اهدای خون ابراز نگرانی کرد و گفت: این کاهش می‌تواند زنگ خطری برای کاهش ذخایر خونی باشد که امیدواریم با یاری هموطنان این اتفاق رخ ندهد.

برادران تصریح کرد: استان قزوین طی سال به ۴۰ هزار  واحد خونی نیازمند است که امیدواریم با تامین آن بتوانیم به اهداف شبکه خون رسانی کشور برسیم.

مدیر کل انتقال خون استان قزوین در خصوص ترویج فرهنگ اهدای خون گفت: امیدواریم که  هریک از اهداکنندگان خون بتوانند یک نفر را جذب این امر کنند با این هدف که جزو اهداکننده مستمر باشند.

وی اضافه کرد: تفاهم نامه‌هایی با دانشگاه فرهنگیان، پیام نور، علمی کاربردی، سازمان فرهنگی و ورشی ، و امور بانوان استانداری داشتیم تا بتوانیم از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در جهت فرهنگ سازی اهدای خون را داشته باشیم.

این مسوول در خصوص جابجایی ساختمان انتقال خون تشریح کرد: باتوجه به هزینه بر بودن استاندارد سازی و تعمیر ساختمان کنونی طی مذاکراتی با استادار قزوین در نظر داریم که سازمان را به مکان دیگری انتقال دهیم.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار