کاهش ۴۰ درصدی تغییرکاربری اراضی کشاورزی/ ۱۰ درصد اراضی کشور قابل کشاورزی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 71506
تاریخ انتشار: ۲۵ شهریور ۱۳۹۴ - ۸:۵۷
رئیس سازمان امور اراضی کشور:
شاخص : رئیس سازمان امور اراضی کشور در قزوين گفت: با اقدامات پیشگیرانه در دو سال گذشته تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور حدود 40 درصد کاهش یافته است.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، قباد افشار دیروز در مراسم رونمایی از سامانه ۱۳۱ پل حفاظتی مردمی از اراضی کشاورزی در قزوین، اظهار کرد: کمتر از ۱۰ درصد اراضی کشور قابل کشاورزی است و مردم می توانند از طریق این سامانه تغییر کاربری های غیرمجاز را اطلاع دهند.

رئیس سازمان امور اراضی کشور عنوان کرد: با اجرای طرح کاداستر، راه اندازی سامانه ۱۳۱ و اقدامات پیشگیرانه در دو سال گذشته تخریب و تغییر کاربری اراضی کشاورزی در کشور ۳۰ تا ۴۰ درصد کاهش یافته است.

این مسئول خردشدن زمین های کشاورزی را مهمترین چالش امور اراضی دانست و تصریح کرد: خردشدن زمین ها موجب کاهش رونق اقتصادی در روستا و رها کردن زمین های کشاورزی و در نتیجه مهاجرت شده که با ایجاد نظارت مردمی باید این مشکل برطرف شود.

افشار تاکید کرد: تقابل در دستگاه های اجرایی به تعامل تبدیل شود و با برنامه‌ریزی درست باید تخلفات کاهش یابد.

وی در ادامه با اشاره به پرونده های زمین خواری، اعلام کرد: از ابتدای شروع قانون حفظ کاربری بیش از ۱۰۰ هزار پرونده تشکیل شده که عمده آن در مراجع قضایی تعیین تکلیف شده است.

انصاری رئیس کل دادگستری استان قزوین هم در این مراسم با اشاره به اینکه نگاه دستگاه قضا برخورد قاطعانه با زمین خواران است از تاخیر در اجرای احکام گلایه کرد.

حجت الاسلام حسینی نماینده مردم قزوین، البرز و آبیک در مجلس شورای اسلامی هم خواستار پرهیز از برخورد دوگانه در زمینه تخریب سازه های غیرمجاز شد.

انتهای پیام/۱۰۰۰/پ۲/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار