ایران جانبی

» کرامت امام حسن (ع) در مسیر جذب افراد به اسلام بود/ اعیاد ائمه (ع) را باشکوه و پسندیده برگزار کنیم
کد خبر: 137869
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۵
معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی قزوین:
شاخص : معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی قزوین با بیان اینکه کرامت، از ویژگی‌های اصلی امام حسن (ع) بود، گفت: امام حسن (ع) در همه زمینه‌های مال، علم و اخلاق کریم بود و همین موجب جذب افراد به دین اسلام می‌شد.

حجت‌الاسلام علی نظری معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی امام حسن‌ (ع) اظهار کرد: نام “حسن” به معنای این است که عمل و رفتار شخص نیکو باشد و امام سوم شیعیان در نیمه ماه رمضان با ولادت خود عالم را پر از نور کرد.

این کارشناس مذهبی تشریح کرد: همه معصومین (ع) یک شاخصه اصلی و منحصر به فرد داشتند که این ویژگی در امام حسن مجتبی (ع) کرامت ایشان بود.

وی با بیان اینکه سفره این امام بزرگوار به روی مستمندان، در راه‌ماندگان و مهمانان باز بود، افزود: روزی یک مرد شامی وارد مدینه شد و شروع به توهین و دشنام به امام کرد اما امام حسن مجتبی (ع) در مقابل فرمودند؛ اگر در این شهر غریبی و یا نیاز به غذا و مرکب داری ما پذیرای تو هستیم.

کارشناس مسائل دینی در ادامه توضیح داد: در نهایت آن مرد شامی اقرار کرد که من وقتی وارد مدینه شدم دشمن سرسخت امام حسن (ع) و دین اسلام بودم اما کرامت این امام مرا به یکی از محبان او و دینش تبدیل کرد چراکه خداوند می‌داند رسالتش را در کدام خاندان قرار دهد.

نظری با بیان اینکه کریم اهل بیت (ع) در طول زندگی خود اموالش را سه بار در راه اسلام تقسیم کرده است، ابراز کرد: امام حسن مجتی (ع) بسیار اهل عبادت بودند و در روایات آماده است که حدودا ۲۰ بار با پای پیاده به حج و زیارت خانه خدا رفته‌اند.

اعیاد و جشن‌های ائمه (ع) را به طور پسندیده برگزار کنیم

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی قزوین خاطرنشان کرد: امام صادق (ع) فرمودند؛ شیعه واقعی آن کسی است که وقتی ما خوشحالیم، خوشحال باشد و زمانی که ما محزونیم، غمگین باشد؛ این جمله گرانبها را باید به عنوان سبک زندگی ایرانی اسلامی در نظر داشته باشیم.

وی با بیان اینکه اسلام هم دین شادی و هم دین حزن و اندوه است، ادامه داد: ما شیعیان همان‌گونه که در زمینه غم و حزن معصومین (ع) سنگ تمام می‌گذاریم باید در خوشحالی‌های ائمه هم  سهیم باشیم و ابراز خوشحالی کنیم.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه برخی غفلت‌ها موجب شده تا این شبهه ایجاد شود که اسلام فقط دین غم و اندوه است،  اضافه کرد: ابراز خوشحالی در اعیاد و جشن‌های ائمه (ع) راه‌های مختلفی دارد برای مثال مساجد، حسینیه‌ها، کانون‌های فرهنگی ما باید در این روزها جشن‌های عمومی و به دور از قومی‌گرایی برگزار کنند.

معاون فرهنگی تبلیغات اسلامی قزوین تاکید کرد: برای شیعیان بسیار پسندیده است که هر کدام از ما به نام هر یک از ائمه (ع) پرچمی را در منزل داشته باشیم و در ولادت‌ها و یا شهادت‌ها بر سر در خانه‌ یا محل کار خود نصب کنیم تا اینگونه هم معصومین (ع) و هم دین اسلام را به دیگران بشناسانیم.

نظری تصریح کرد: برای نهادینه کردن سنت‌های پسندیده‌ای که به فراموشی سپرده شده است باید فرهنگ‌سازی کرد و در این میان رسانه‌های جمعی، شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی نقش بسیار مهمی دارند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

 

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار