ایران جانبی

» کرونا آسیب جدی به معیشت مربیان وارد کرد/ از بیمه و امنیت شغلی محروم هستیم
کد خبر: 211053
تاریخ انتشار: ۲۴ تیر ۱۳۹۹ - ۹:۳۵
مربی ورزشی در مصاحبه با شاخص:
شاخص : مربی ورزشی گفت: در زمان کرونا با تعطیلی سالن‌های ورزشی، درآمد ما به صفر رسید و وضعیت معیشت فعالان حوزه ورزش تحت تاثیر قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار ورزشی شاخص، امروزه کرونا بسیاری از کسب‌وکارها را تحت‌الشعاع قرار داده و باعث شده تا در این ایام درآمدی نداشته باشند که یکی از این قشرها مربی‌های ورزشی هستند که با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی باشگاه‌ها، آسیب بسیاری دیده‌اند؛ که اگر دقایقی را پای صحبت‌های این صنف بنشینیم، حرف‌ها و گله‌های زیادی برای گفتن دارند.

سحر اکبری بانوی جوان27ساله قزوینی است که لیسانس تربیت بدنی دارد و حدود پنج سال است که در رشته‌های آمادگی جسمانی و بدنسازی مشغول مربیگری است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی شاخص، اظهار کرد: می‌توانم بگویم بعد‌ از بازگشایی باشگاه‌ها تقریبا میزان حضور بانوان در کلاس‌های ورزشی از نیمی از ظرفیت هم کمتر شده و حتی ورزشکارانی که عضو ثابت باشگاه‌ها بودند هم به خاطر ترس از کرونا دیگر در کلاس‌ها شرکت نمی‌کنند.

اکبری با بیان اینکه در نحوه آموزش و تمرینات تغییراتی اعمال کرده‌ایم، گفت: درواقع تمرین‌هایی که نیاز به نفس‌گیری بیشتری دارد که به اصطلاح به آن “کاردیو” می‌گویند را در کلاس‌ها بسیار کاهش دادیم و سعی کردیم بیشتر از تمریناتی که به صورت کششی و نشسته است و آنچنان بدن را به تکاپو نمی‌اندازد و دم و بازدم‌های عمیق ندارد نیز استفاده کنیم.

این مربی ورزشی با اشاره به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در باشگاه‌ها ابراز کرد: اوایل که شروع به کار کردیم، شاید برخی از افراد اصول بهداشتی را رعایت نمی‌کردند اما اکنون اشخاص بدون ماسک یا محلول ضدعفونی‌کننده اجازه ورود به باشگاه را ندارند و به آن‌ها تذکر داده می‌شود که یا باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند یا در غیر این صورت نمی‌توانیم پذیرای آن‌ها باشیم.

مسئولان هیچ حمایتی از حوزه کاری ما ندارند

وی درباره حمایت مسئولین از باشگاه‌ها و فعالین ورزشی عنوان کرد: مسئولان هیچ حمایتی از حوزه کاری ما ندارند؛ از طرفی مدیریت باشگاه‌ها در زمینه ارائه بسته‌های بهداشتی عملکرد ضعیفی داشتند و بیشترین کاری که انجام دادند صرفا ضدعفونی کردن سالن‌ها بود و هیچ نوع ماسک و محلول ضدعفونی کننده به صورت رایگان در اختیار ما و مراجعین قرار داده نشد.

این بانوی ورزشکار با اشاره به راهکارهایی برای کاهش احتمال ابتلا به کرونا در باشگاه‌های ورزشی تصریح کرد: اشخاصی که مدیریت باشگاه‌ها را برعهده دارند باید روزانه بعد از اتمام تمرین‌ها، زمانی را برای ضدعفونی کردن سالن و تجهیزات اختصاص دهند، شاید کمی هزینه‌بر باشد اما برای حفظ سلامت همه کسانی که از باشگاه استفاده می‌کنند، نیاز است.

اکبری ادامه داد: از طرفی تعدادی ماسک تهیه شود تا در اختیار اشخاصی که ماسک ندارند، قرار گیرد و مربیان و مدیریت باشگاه هم باید ناظر بر رعایت اصول بهداشتی باشند و نسبت به این مسئله بی‌تفاوت نباشند.

وی درباره تاثیر کرونا در شهریه باشگاه‌ها اذعان داشت: براساس ضوابطی که وجود دارد، هر باشگاه پس از هر دوره و هر چند ماه یکبار، افزایش شهریه دارد که با شروع سال جدید این افزایش شهریه طبق روال انجام گرفته و ارتباطی به کرونا نداشته است.

این مربی ورزشی با تاکید بر لزوم ورزش در منزل افزود: باتوجه به اینکه ورزش به تقویت سیستم ایمنی بدن خیلی کمک می‌کند، توصیه می‌کنم که افراد حتما زیر نظر یک مربی تمرین در منزل را داشته باشند؛ به طوری که در ایام قرنطینه که باشگاه‌ها تعطیل بود نیز به صورت مجازی روزانه تمرین‌هایی را به شاگردانم ارائه می‌کردم.

کم تحرکی تهدید جدی برای کاهش سیستم ایمنی بدن است

اکبری درباره نحوه نظارت مراجع بهداشتی بر محیط باشگاه‌ها گفت: نظارت خوبی وجود دارد و کارشناسان بهداشت به طور مداوم در سالن حضور پیدا می‌کنند تا وضعیت نظافت باشگاه‌ها و نحوه رعایت اصول بهداشتی را بررسی کنند.

وی تاکید کرد: نگرانی‌ام بیشتر مربوط به افت وضعیت جسمانی ورزشکاران به علت تعطیلی باشگاه‌ها و کم تحرکی است که زحمات چندین ساله مربیان را هدر می‌دهد؛ بنابراین انتظار دارم شاگردانم و ورزشکاران به ورزش در منزل اهمیت ویژه‌ای قائل شوند.

این بانوی ورزشکار با بیان اینکه تعطیلی باشگاه‌ها دردوران کرونا وضعیت معیشت مربیان را تحت تاثیر قرار داد، اضافه کرد: می توانم بگویم که با تعطیلی باشگاه‌ها درآمد ما تقریبا صفر شد و مربیان ورزشی از هیچ ارگانی هم حمایت مالی نشدند؛ واقعا ما در این دوره دچار مشکل شدیم و هیچ درآمدی نداشتیم و اکنون هم باتوجه به اوج‌گیری مجدد کرونا این نگرانی و استرس را برای تعطیلی باشگاه‌ها و قطع منبع درآمدمان داریم.

اکبری ادامه داد: به طور کلی وضعیت حقوقی مربیان چندان خوب نیست چون به صورت درصدی حقوق دریافت می‌کنند و تحت پوشش بیمه هم نیستند و اگر دوباره باشگاه‌ها تعطیل شود، با مشکلات جدی مواجه می‌شوند.

وی در پایان گفت: متاسفانه مربیان ورزشی به لحاظ امنیت شغلی و بیمه‌ای حمایتی نمی‌شوند و هر مربی باید به طور خویش‌فرما خودش را بیمه کند که قطعا آن هم نیازبه درآمد دارد.

انتهای پیام/ 1300

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار