ایران جانبی

» کرونا و مافیای گران‌فروشی اقلام‌بهداشتی در فضای مجازی/ نظارت‌های دست‌وپاشکسته حلال مشکلات نیست
کد خبر: 206561
تاریخ انتشار: ۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۸:۴۲
شاخص گزارش می‌دهد؛
شاخص : کرونا، آب گل‌آلودی برای سودجویان در فضای مجازی شده که با گران فروشی اقلام بهداشتی، ماهی بگیرند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، متاسفانه چند ماهی است که سراسر جهان از جمله ایران درگیر ویروس ناشناخته کرونا شده است و این درحالی است که باتوجه به عدم آگاهی از درمان قطعی و کشف واکسن این بیماری، ممکن است تا ماه‌ها و سال‌ها همچنان با این شرایط دست و پنجه نرم کنیم.

این روزها مردم علاوه بر در خانه ماندن، از مشکلات اقتصادی هم رنج می‌برند چراکه مصرف بسیاری از کالاهای غیرضروری از قبیل ماسک، دستکش و شوینده‌های الکلی که در زندگی عادی مصرف ماهانه و سالانه داشتیم، در این شرایط به مصارف روزانه و چندین باره در روز تبدیل شده‌اند.

و در این روزها با توجه به تاکیدات ستاد مقابله با کرونای کشور مبنی بر اینکه باید به زندگی با کرونا، با رعایت پروتکل‌های بهداشتی ادامه دهیم بدون شک مصرف دستکش، ماسک و شوینده‌ها بیشتر می‌شود.

اما این شرایط مانند آب گل آلودی بود که زمینه را برای بسیاری سودجویان فراهم کرد تا بتوانند با راه انداختن بازار سیاه و قیمت‌های چند برابری، سود کلانی را به دست آورند.

از آنجایی که ویروس کرونا فقیر و غنی نمی‌شناسد و همه موظف به رعایت تذکرات ستاد مقابله با کرونا و پروتکل‌های بهداشتی هستند؛ اما هر خانوار چه میزان از سبد خرید خود را می‌تواند به اقلامی نظیر ماسک، دستکش و شوینده‌ها اختصاص دهد؟!

یک خانواده کارگر روزمزد و فصلی در این شرایط از پس کدام یک از مخارج زندگی از قبیل اجاره خانه، هزینه خوراک، مصارف آب و برق و گاز برمی‌آید تا هزینه گزافی هم صرف خرید ماسک و اقلام بهداشتی کند؛ پس ماسک نزدن برخی از افراد در معابر و اماکن عمومی دلیلی بر عدم توجه آن‌ها به توصیه‌های بهداشتی نیست چراکه برخی واقعا از پس خرید این اقلام بر نمی‌آیند.

از طرفی با شیوع ویروس کرونا و افزایش نیاز جامعه به اقلام بهداشتی متاسفانه در کشورمان شاهد بودیم که برخی از سودجویان این اقلام ضروری را احتکار کرده و در شرایط بحرانی با قیمت گزاف عرضه می‌کنند.

این روزها شاهد بازار گرم خرید و فروش اینترنتی ماسک، دستکش و شوینده‌ها با قیمت‌های چندین برابری در فضای مجازی هستیم؛ درحالی که این اقلام در داروخانه‌ها و اصناف مرتبط به سختی پیدا می‌شود.

اگر چه در دنیای واقعی هم شاهد گرانفروشی از سوی برخی از اصناف هستیم که متاسفانه با عرضه این اقلام با قیمت بالا، در واقع با سلامت انسان‌ها معامله می‌کنند.

با رصدی بر قیمت‌ها در فضای مجازی در می‌یابیم که ماسک‌های معمولی از قیمت بسته‌ای ۲ هزار تومان به ۶ هزار تومان، ماسک‌های فیلتردار معمولی از قیمت هر عدد ۲۵۰۰ تومان به ۱۵ تا ۲۰هزار تومان و ماسک‌های فیلتردار n 95 از ۷ هزار تومان به ۳۰ تا ۷۰ هزار تومان افزایش قیمت داشتیم؛ و این درحالی است که با تبلیغات دروغین نیز برخی از ماسک‌ها را هم قابل شستشو معرفی می‌کردند.

این تفاوت قیمت‌ها و عرضه اقلام بهداشتی با قیمت گزاف باعث نارضایتی مردم شده است.

در همین راستا گفت‌و گویی با معاون سازمان صنعت و معدن استان قزوین ترتیب دادیم؛

علی اکبر کبیری در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی شاخص، اظهار کرد: چهار شرکت بازاریابی اینترنتی با اخذ مجوز از سوی سازمان الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت و نشان اعتماد الکترونیکی( ای نماد) در قزوین فعالیت دارند.

معاون سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قزوین افزود: این شرکت‌ها در زمینه عرضه کالاهای اساسی و محصولات ضدعفونی کننده با نظارت خود مرکز فعال هستند.

وی خاطرنشان کرد: شرکت اینترنتی قزوین خرید با آدرس Qazvinkharid.com، سامانه قزوین من (سازمان همیاری شهرداری های استان قزوین) با آدرس Mygazvin ، شرکت زیم کالا با آدرس www.zimkala.com و شرکت کارجو پلاس مرکز ناوری و نوآوری سینتک دانشگاه آزاد اسلامی قزوین با آدرس stmb.ir از شرکت‌های دارای مجوز اینترنتی در استان قزوین هستند.

این مسئول در خصوص گرانفروشی برخی سایت‌های فروش اقلام بهداشتی ابراز کرد: تنها چهار شرکت ذکر شده از سوی سازمان صمت و فتا مجوز دارند، اما مابقی فروش‌های اینترنتی که به صورت خودجوش و غیرقانونی از طریق کانال‌ها و گروه‌های مجازی به خرید و فروش می‌پردازند، زیر نظر حوزه صمت نیست و باید از طریق مراجع مربوط و قضایی پیگیری شود.

کبیری عنوان کرد: تمام شرکت‌های دارای مجوز براساس قیمت مصوب به عرضه کالا می‌پردازند؛ مشتریان در صورت هر گونه شکایت نیز می‌توانند مشکل خود را از طریق تماس با شماره ۱۲۴ به سازمان صمت اطلاع رسانی کنند.

وی در خصوص قیمت‌های مصوب اقلام مورد نیاز برای مقابله با کرونا افزود: قیمت ماسک معمولی بسته سه تایی ۲۵۰۰، ماسک سه لایه n95 با قیمت ۷۵۰۰ و ماسک فیلتردار ۶ لایه n95 با قیمت ۱۵ هزار تومان، دستکش لاتکس ۱۰۰ تایی ۲۵ هزار تومان و فریزی ۱۰۰ تایی با قیمت‌های ۵۵۰۰ الی ۱۱هزار و ۵۰۰ تومان است.

معاون سازمان صنعت، معدن وتجارت استان قزوین با بیان اینکه قیمت‌ها در خرید اینترنتی و اصناف به صورت حضوری هیچ تفاوتی ندارند، گفت: شوینده‌ها هم بر‌اساس قیمت حک شده بر بروی کالا به فروش می‌رسند که قیمت شوینده ۵۰۰ سی سی ۱۵ هزار تومان و ۶۰ میلی ۷۵۰۰ تومان است‌.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، با این وضعیت پرواضح است که شاهد گران فروشی برخی از اصناف در زمینه عرضه اقلام ضروری در زمینه رعایت بهداشت و مقابله با ویروس کرونا هستیم؛ لذا جای خالی نظارت.ها بسیار محسوس است که امیدواریم سازمان‌های نظارتی در این زمینه دقت نظر بیشتری داشته باشند چراکه این بار پای جای انسان‌ها در میان است.

از طرفی ما شاهد فروش اقلام بهداشتی در سوپرمارکت‌ها یا از طریق دست فروشان هستیم، درحالی که جای فروش این اقلام در داروخانه‌ها است و باید ساماندهی جدی در این صورت گیرد.

انتهای پیام/ ۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار