کری:به توافق خوشبین‌ نیستم فقط امیدوارم - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 61164
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۴
شاخص : وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی تصریح کرد که در مذاکرات ایران و ۱+۵، یکسری نقاط دشوار وجود دارد و در برخی موارد پیشرفت‌هایی حاصل شده است.
جان کری وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از مرخصی از بیمارستان، در مصاحبه با روزنامه «بوستون گلوب» گفت مذاکرات هسته‌ای با ایران در برخی موارد با دشواری مواجه است و در برخی موضوعات پیشرفت کرده است.طبق این گزارش، «جان کری» بعد از گذراندن عمل جراحی در قسمت استخوان ران خود در مصاحبه‌ای اعلام کرد که مشتاقانه به سوی یکی از بزرگترین چالش‌های دیپلماتیکی که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با آن مواجه است، بازمی‌گردد و آن مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

وی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و ۱+۵ (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) گفت: «ما بر روی شمار غیرقابل باوری از موضوعات کار می‌کنیم. هنوز چیزهای زیادی پیش رو داریم. خیلی چیزها پیش روی خود داریم.

طبق این گزارش، کری که یک روز کامل را در خانه خود در بوستون به سر برده است، قرار است در هفته جاری عازم واشنگتن شود تا یک سری دیدارها را با مقامات چینی داشته باشد و روز شنبه (دیروز) نیز با «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا دیدار کرد.

کری قرار است اواخر ماه جاری میلادی برای دور نهایی مذاکره با ایران به اروپا سفر کند. پزشکی که کری را تحت عمل جراحی قرار داده است، روز جمعه هفته گذشته اعلام کرد که کری برای بهبودی کامل به چندین ماه فیزیوتراپی نیاز دارد.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: همانطور که می‌دانید، برخی موضوعات دشوار شده است. برخی موضوعات پیشرفت‌هایی داشته است. مذاکرات سخت است. ما ۳۵ سال با یکدیگر (ایران و آمریکا) گفت‌وگویی نداشتیم. بدگمانی‌هایی وجود دارد و خطرات بزرگی وجود دارد.

وزیر خارجه آمریکا درباره چشم‌انداز خود در خصوص رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ایران و ۱+۵ گفت: من هرگز نمی‌گویم خوشبین هستم من همیشه می‌گویم که امیدوارم. من امیدوارم. آیا ممکن است به توافق برسیم؟ قطعاً ممکن است. آیا امکان شکست مذاکرات وجود دارد؟ بله.

جان کری تصریح کرد که در حالیکه در بیمارستان بستری بود، مصمم بود که از آنجا به کارهای خود رسیدگی کند. او چندین خط تلفنی امن داشت که در اتاق وی در بیمارستان نصب شده بود. از یکی از خطوط برای تماس گرفتن با رئیس‌جمهور استفاده می‌کرد و جلسات راهبردی با تیم مذاکره‌کننده در وین برگزار می‌کرد. وی همچنین با وزرای خارجه تماس تلفنی برقرار کرد و با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران تبادل ایمیل کرده بود.

طبق این گزارش، کری بر روی چندین سخنرانی کار کرده بود و همچنین چندین خطوط کلی رویکرد احتمالی جدید برای مواجه با ناآرامی‌های سوریه را نیز مورد بررسی قرار داده بود.

کری تأکید کرد: سوریه همچنان برای جذب جنگجویان خارجی غربال شده است. شما به نیروهای نظامی زمینی نیاز دارد. این نیروها آمریکایی نخواهند بود بنابراین سوال این است که این نیروها باید کجایی باشند و نقش آمریکا در کمک به آنها باید چگونه باشد.

کری مدعی شد که ایران «تلاش می‌کرد تا در خصوص برخی از مسائلی که مفروض نشده بود یا اینکه بخشی از توافق نبود، توطئه کند» اما توضیح بیشتری نداد.

وزیر خارجه آمریکا درباره مهلت ۳۰ ژوئن برای رسیدن طرفین مذاکره به توافق جامع نهایی گفت: اگر طبق برنامه نتوانیم کار را تمام کنیم، مفسدان همه جا وارد می‌شوند. افراد زیادی در ایران وجود دارند که تمایل ندارند که توافق حاصل شود که آنها تندروها هستند. در آمریکا نیز افرادی هستند که نمی‌خواهند توافق حاصل شود.

وی در پاسخ به انتقادات درباره راهبرد آمریکا در عراق ادامه داد: من می‌دانم که برخی اوقات، افراد نارنجک سیاسی پرتاب می‌کنند تا بگویند که راهبردی وجود ندارد. فکر نمی‌کنم پیش از این در تاریخ زمانی وجود داشته که آمریکا تا این حد به صورت همزمان در معرض این همه مسائل مهم قرار گرفته باشد.

کری ضمن دفاع از راهبرد دولت آمریکا در عراق گفت: شما می‌دانید که اگر آمریکا مداخله نمی‌کرد، بغداد تحت محاصره می‌رفت. رئیس‌جمهور تصمیم به استفاده از نیروی هوایی و سپس آموزش افراد گرفت. در حال حاضر ما در حال بازپس‌گیری قلمرویی در عراق هستیم. امیدواریم پیشرفت‌هایی حاصل شود. این یک اقدام دشوار است.

منبع: فارس
انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار