کشاورزی از پایه‌های اصلی اقتصاد مقاومتی/ بخش کشاورزی از بودجه مطلوبی برخوردار نیست - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 87571
تاریخ انتشار: ۱۲ دی ۱۳۹۴ - ۹:۱۹
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی:
شاخص : معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: : نباید به بهانه‌های مختلف از سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی فرار کرد، کشاورزی از مهم‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی است که هیچ گاه دچار رکود و ضعف نمی‌شود.

علی اکبری معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی قزوین صبح امروز در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار  شاخص‌نیوز، با اشاره به اینکه این سازمان همواره در راستای ارتقاء کیفیت محصولات کشاورزی تلاش می‌کند گفت:  ممکن است ۳/۱ محصولات تولیدی را کودها تشکیل دهند؛ کودهای پر مصرفی که در خاک استفاده می‌شوند تخریب خاک را به دنبال دارند هر چند که بیشترین مصرف گیاهان هم از همین کودها است.

وی با بیان اینکه نیاز گیاهان به کود غیرقابل انکار است، گفت: اگر ماده آلی خاک را با کودهای حیوانی و سبز افزایش دهیم در این صورت می‌توان به مقدار زیاد از این کودها برای بازده بیشتر استفاده کرد.

این مسئول با تاکید بر اینکه بخش کشاورزی نیازمند افزایش عملکرد در واحد سطح است، افزود: کودها نزدیک به ۳۰ درصد باعث بهبود عملکرد تولید می‌شود اما در کنار مصرف کودها باید از روش‌های اصلاح خاک برای جلوگیری از تخریب و فرسایش ساختمان خاک استفاده کرد.

اکبری تصریح کرد: برای جلوگیری از استفاده بیش از حد و ناآگاهانه کودها توسط کشاورزانی که از دسترسی به اطلاعات روز محروم هستند باید آموزش‌های لازم خاک ورزی و مصرف بهینه کودها به آن‌ها ارائه شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی تاکید کرد: عملیات خاک ورزی، استفاده از بذر مناسب، کودها و در نهایت آبیاری ۴ عامل اصلی افزایش تولیدات کشاورزی است که باید توجه ویژه شود.

وی با اشاره به استفاده از کودهای ارگانیک، توضیح داد: این کودها ماندگاری کمی در بافت گیاه داشته و بافت خاک را از بین نمی‌برند.

اکبری با بیان اینکه ماده عالی خاک از اساسی ترین عوامل حفظ ساختمان خاک است، اذعان کرد: فرسایش خاک، از بین رفتن مراتع در اثر چرای مفرط و معضل آب، بیش‌ترین مشکل دشت و کوهپایه‌های استان که زیر کشت بوده یا در آن‌ها کشاورزی نمی‌شود.

این مسئول با تاکید بر اینکه سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی از اهمیت بالای برخوردار است، ابراز کرد: در این بخش باید به نحوی سرمایه وارد شود تا کشاورزان بتوانند از روش‌های بهینه و جدید کشاورزی که گاهی هزینه‌ بالایی دارد استفاده کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی با بیان اینکه در سال جاری حدود ۲۰ میلیارد سرمایه‌گذاری به بخش ماشین‌آلات کشاورزی اختصاص داده شده است، ادامه داد: متاسفانه در چند سال اخیر بخش کشاورزی از بودجه مطلوبی برخوردار نیست و سرمایه‌گذاران به دلیل دیربازده بودن کشاورزی در این بخش وارد نمی‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات بخش کشاورزی استان در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، اظهار کرد: ایجاد سیستم‌های آبیاری تحت فشار، ایستاده کردن انگورها در تاکستان از مواردی است که می تواند  اقتصاد مقاومتی را در کشاورزی اجرایی نماید.

این مسئول با بیان اینکه به دلیل سابقه طولانی، کشاورزی در ایران از اصلی‌ترین پایه‌های اقتصادی محسوب می‌شود، تصریح کرد: نباید با بهانه‌های مختلف کمبود آب یا مشکلات دیگر از رسیدگی به بخش کشاورزی فرار کرد، بنابراین سال گذشته این بخش با ۵ درصد ارزش افزوده همراه بوده در حالی که هیچ بخش دیگری از ارزش افزوده برخوردار نبوده است.

اکبری در پایان با بیان اینکه در تولید گندم نسبت به سال گذشته دارای افزایش عملکرد بوده‌ایم، خاطرنشان کرد: بخش کشاورزی از مهم‌ترین اصول اقتصاد مقاومتی است که هیچ گاه دچار رکود و ضعف نخواهد بود.

انتهای پیام/۱۳۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار