کشف ۳مورد جعل استاندارد در نیمه نخست سال جاری در قزوین/ تاکنون بیش از ۱۰۰کالای غیر استاندارد از فروشگاه‌های استان جمع آوری شده است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 79885
تاریخ انتشار: ۱۸ آبان ۱۳۹۴ - ۸:۰۰
مدیر کل سازمان استاندارد استان قزوین خبر داد:
شاخص : محمود رضا طاهری با اشاره به کشف ۳مورد جعل استاندارد در نیمه نخست سال۹۴ در قزوین افزود: بیش از ۱۰۰ مورد کالای غیر استاندارد از فروشگاه‌های استان جمع‌آوری شده است.

محمود رضا طاهری مدیر کل سازمان استاندارد استان قزوین صبح امروز در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شاخص، در خصوص استاندارد و کیفیت کالاهای موجود در بازار استان اظهار کرد: سازمان استاندارد با سرلوحه قراردادن شعار “از استاندارد تا کیفیت” همواره تلاش می‌کند علاوه بر استانداردها به کیفیت کالاها نیز توجه ویژه‌ای داشته باشد.

وی با بیان اینکه سازمان استاندارد به طور مستمر در حال رصد و کنترل بازار استان است افزود: شهروندان می‌توانند جهت اطمینان از اصالت کالای خریداری شده، کد حک شده در انتهای علامت استاندارد در روی کالا را به سامانه پیامکی این سازمان ارسال کنند.

این مسئول در ادامه گفت: به شهروندان توصیه می‌شود که از کالاهای استاندارد استفاده کنند تا در صورت بروز هرگونه مشکل، سازمان استاندارد بتواند از آنها حمایت کند، اما در صورت خرید کالای فاقد علامت استاندارد، این سازمان هیچ تعهدی برای حمایت از مشتریان نخواهد داشت.

طاهری خبر داد: در ۷ ماه نخست سال جاری بیش از ۱۰۰ مورد کالای غیر استاندارد از فروشگاه‌های استان جمع آوری شده است که از این تعداد  حدود ۷۵ کالا به علت تخلف مکرر اعلام جرم شده‌اند و  ۲۵ کالای باقی مانده به علت این‌که برای بار اول تخلف کرده و از موضوع مطلع نبودند فقط کالاهای آن‌ها جمع آوری و در صورت تکرار، اعلام جرم خواهند شد.

وی با اشاره به این‌که در نیمه نخست سال ۹۴ در استان قزوین ۳ مورد جعل استاندارد کشف شده است، گفت: هر جعل استانداردی به منزله این نیست که با استاندارد مطابقت ندارد بلکه ممکن است کالا از استانداردهای لازم برخوردار باشد اما به دلیل عدم اخذ مجوز از سازمان استاندارد جزء متخلفین محسوب می‌شوند.

مدیر کل سازمان استاندارد استان قزوین خاطرنشان کرد: در صورت مشاهده کالاهای غیر استاندارد غیر بومی، اقلام و کالاهای متخلف به مراجع  همان استان‌ها ارجاع داده می‌شود.

این مسئول با اشاره به اینکه تعداد واحدهای نمونه استاندارد در ۱۵ مهر اعلام شده است افزود: فقط کالاهایی مجوز استاندارد را کسب می کنند که مطابق با استاندارد ملی ساخته شده باشند.

طاهری با بیان اینکه ترویج فرهنگ استفاده از کالاهای استاندارد در سطوح مختلف جامعه متفاوت است، توضیح داد: در مهدکودک‌ها و مدارس با فیلم‌ها و کتابچه‌های آموزشی؛ در سطوح مدیران با برگزاری کلاس‌های تخصصی و برای مردم با توزیع فیلم‌های آموزشی در محیط‌های اجتماعی و نصب بنرها و خبررسانی از طریق اصحاب رسانه می توانیم در راستای فرهنگ سازی حمایت از کالاهای استاندارد حرکت کنیم.

این مسئول بیان کرد: انگیزه افراد متخلف برای عرضه کالاهای بدون استاندارد این است که می‌توانند کالاها را با قیمت پایین‌تر خریداری و به قیمت بالاتر به فروش برسانند و بی توجهی عرضه کنندگان به علامت استاندارد موجب گسترش این کالاها در مراکز خرید می‌شود.

مدیر کل سازمان استاندارد استان قزوین با اشاره به این‌که برخی از کالاها مشمول مقررات کالاهای استاندارد اجباری هستند، ابراز کرد: با توجه به در نظر گرفتن جرایم از سوی سازمان تعزیرات سعی می‌شود از عرضه کالاهای بدون استاندارد در مراکز خرید جلوگیری شود.

وی با اشاره به اینکه استانداردها فقط در حوزه صنعت نیست، بیان کرد: استانداردها در حوزه خدمات نیز وجود دارد اما در حال حاضر ۹۸ درصد از استانداردها مربوط به حوزه تولید است.

طاهری در پایان با تاکید بر اینکه سازمان استاندارد وظیفه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان را بر عهده دارد گفت: یکی از مهم‌ترین راه‌های مقابله با واحدهای تولیدی متخلف و اجبار آن‌ها برای استاندارد نمودن کالا و خدمات، عدم خرید لوازم و کالاهای فاقد استاندارد است.

انتهای پیام/۱۰۰۳/ت۱

مطالب مرتبط

یک پاسخ به “کشف ۳مورد جعل استاندارد در نیمه نخست سال جاری در قزوین/ تاکنون بیش از ۱۰۰کالای غیر استاندارد از فروشگاه‌های استان جمع آوری شده است”

  1. آ گفت:

    سلام
    لطفا نام کالاهای غیراستاندارد و جاعل و نیز پانزده واحد نمونه را ذکر کنید .
    تشکر.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار