کلاس‌های درس متفاوت در زامبیا +عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 65075
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
شاخص : رادیو برای بسیاری از کودکان در زامبیا، کشوری واقع در جنوب آفریقا نقش مدرسه را ایفا می‌کند و حتی معلم‌ها ‌نیز از طریق رادیو آموزش می‌بینند.

به گزارش سرویس فرهنگی شاخص، مدرسه جایی میان مزارع ذرت قرار دارد و کلاس درس هم به کلاس معمولی شباهت ندارد. تخته سیاه هم به درختی تنومند تکیه داده شده‌ و از میز‌ و‌ صندلی هم خبری نیست.

۵۲ دانش‌آموز مدرسه‌ای به جای نیمکت روی سنگ‌ می‌نشینند. کلاس درس زیر آسمان آبی برگزار می‌شود. یک رادیوی پلاستیکی که با انرژی خورشید کار می‌کند، درست کنار بچه‌ها روی زمین، زیر آفتاب داغ قرار دارد. معلم هر روز فرکانس رادیو را تنظیم می‌کند‌ و ‌آن را خوب زیر نور خورشید قرار می‌دهد. دقیقا چند دقیقه مانده به ۱۰ صبح، برنامه درسی دانش‌آموزان کلاس دوم شروع می‌شود: توجه! درس هم‌اکنون شروع می‌شود.

به مدت ۳۵ دقیقه، فردی از طریق رادیو به معلم دستورالعمل‌های دقیق می‌دهد. به طور مثال گوینده رادیو به معلم می‌گوید: روی تخته سیاه حرف «ب» را بنویسید. یا اینکه می‌گوید: از یکی از دانش‌آموزان بخواهید پای تخته بیاید.

شاید این راهنمایی‌ها پیش پا افتاده به نظر بیایند اما برای معلم مدرسه‌ «نشیمونیا استمون» کمک بزرگی است. در مناطق روستایی زامبیا معلم‌های تحصیل کرده نایاب هستند. بسیاری از آنها هیچ تحصیلاتی ندارند. حتی «استمون»، معلم ۳۲ ساله مدرسه هم تحصیلات آموزگاری ندارد و می‌گوید: من درس نخوانده‌ام اما می‌خواهم برای بچه‌های مدرسه شرایطی بهتر از زندگی خودم فراهم کنم.

به گزارش دویچه‌وله، «آستریدا»، یکی از دانش‌آموزان مدرسه که هیچ کلاس درس دیگری را نمی‌شناسد، می‌گوید: من با خوشحالی به مدرسه می‌آیم چون ما از طریق رادیو خواندن و نوشتن یاد می‌گیریم و به علاوه، اینجا به ما غذا هم می‌دهند. او می‌گوید که می‌خواهد در آینده خودش هم معلم بشود.

بسیاری از کودکان زامبیا در مناطق دور‌افتاده‌ای زندگی می‌کنند و کیلومتر‌ها از مدرسه فاصله دارند. البته مسافت‌های کیلومتری از مدرسه تنها مشکل نیست، بلکه راه مدرسه برای دانش‌آموزان، به‌ ویژه دختربچه‌ها بسیار خطرناک است. در‌ گذشته نه تنها برخی از دانش‌آموزان ربوده شده‌اند، بلکه شماری از آنها نیز مورد تجاوز قرار گرفته‌اند.

در سال ۲۰۰۰ وزارت آموزش ‌و ‌پرورش زامبیا، پروژه مدرسه رادیویی را آغاز کرد. البته بخش عمده‌ هزینه‌های این پروژه از طریق کمک‌های سازمان غیر‌دولتی «کمک به کودکان» تامین می‌شود.

شاید به نظر بیاید که یک برنامه ضبط شده روی سی‌دی یا نوار کاست می‌تواند دقیقا همین فایده را داشته باشد اما با برنامه رادیویی که زمان مشخصی دارد، معلم‌ها خود را موظف به برگزاری کلاس در زمان معین شده می‌بینند، زیرا برنامه پخش شده تکرار نمی‌شود. این بخشی از اصول برنامه است.

زامبیا تا سال ۱۹۶۴ مستعمره انگلیس بود و در این سال به استقلال رسید. این کشور حدود ۱۵ میلیون نفر جمعیت دارد و مردمش به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار