کلاهبرداری سایبری به بهانه جمع‌آوری فطریه - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 166272
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ - ۱:۰۱
شاخص : رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی درباره کلاهبرداری به بهانه جمع‌آوری فطریه در فضای مجازی هشدار داد.

به گزارش خبرنگار شاخص ؛ سرگرد احسان آنقی رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی با توجه به در پیش بودن عید سعید فطر و تبریک این عید سعید به مردم هشدارداد مراقب کلاهبرداری در فضای مجازی به بهانه جمع‌آوری فطریه باشند.

سرگرد آنقی افزود: با نزدیک شدن به عید سعید فطر و پایان یک ماه عبادت و روزه‌داری، در فضای مجازی خصوصا شبکه‌های اجتماعی شاهد انتشار فراخوان‌هایی تحت عناوینی جمع آوری فطریه، کفاره روزه، زکات، کمک به نیازمندان یا آزادی سازی زندانیان نیازمند و… خواهیم بود، که بسیاری از این فراخوان‌ها جعلی بوده و از سوی افراد شیاد در شبکه‌های اجتماعی یا فضای سایبر بارگذاری شده است.

وی اضافه کرد: هموطنانی که قصد دارند فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق فضای مجازی یا تلفن بانک و یا سایر روش‌هایی که به تازگی باب شده و از طریق فضای مجازی انجام می‌شوند پرداخت نمایند، می‌توانند فطریه یا کفاره روزه خود را از طریق شرکت‌ها و موسسات شناخته شده در کشور که توسط رسانه‌های جمعی (رادیو، تلویزیون و…) شماره حساب‌های رسمی خود را اعلام می‌کنند، اقدام کنند و از واریز فطریه یا کفاره روزه خود به حساب‌های نامعتبر و شخصی افراد خودداری نمایند.

در پرداخت فطریه به سایت‌های کمیته امداد امام خمینی (ره) هم مراقب فیشینگ باشید

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان مرکزی ادامه داد: همچنین کسانی که تمایل دارند از طریق تلفن‌بانک، اینترنت بانک و سایت‌های معتبر کمیته امداد امام خمینی (ره) در سراسر کشور اقدام به پرداخت فطریه یا کفاره روز خود نمایند نیز دقت داشته باشند تا در دام سایت‌های جعلی موسوم به فیشینگ گرفتار نشوند و هنگام پرداخت، موارد ایمنی، چون آدرس سایت و وجود گواهینامه ssl را نادیده نگیرند.

وی بیان کرد: برخی افراد سودجو و فرصت طلب با راه اندازی سایت‌هایی در قالب موسسه خیریه، قصد جمع آوری فطریه و وجوهات شرعی شهروندان را دارند و لازم است شهروندان و کاربران قبل از پرداخت فطریه خود به صورت مجازی از اصالت و صحت موسسه یا خیریه مطمئن شوند.

سرگردآنقی تصریح کرد: هموطنان در صورت مواجه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارشات مردمی با نیروی انتظامی در میان بگذارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار