کلنگ‌زنی فاز یک منطقه نمونه گردشگری باغ تابان/ صنعت گردشگری یکی از محورهای توسعه قزوین است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 102863
تاریخ انتشار: ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۷:۴۶
مدیر کل میراث فرهنگی قزوین خبر داد:
شاخص : مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به اینکه توسعه شهری باید درجهت صنایع و میراث فرهنگی بناهای صورت گیرد،گفت: صنعت گردشگری به عنوان محور سوم توسعه بعد از صنعت و کشاورزی در استان مطرح است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، محمدعلی حضرتی‌ها صبح امروز در نشست خبری روز جهانی موزه و هفته میراث فرهنگی که در بنای تاریخی عالی قاپو برگزار شد، اظهار کرد: زنگ میراث فرهنگی و تشریح برنامه‌های سازمان توسط کارشناسان در مدارس و آموزشگاه‌ها در جهت آشنایی دانش آموزان با اهمیت حفظ بناها و آثار تاریخی امروز در برخی مدارس استان نواخته شد.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین از اجرای طرح باستان‌شناسان، مرمت گران و موزه‌داران کوچک در روز شنبه و دوشنبه آینده خبرداد و گفت: هماهنگی‌های لازم با آموزش و پرورش ۲ ناحیه جهت حضور دانش‌آموزان مقاطع ابتدایی صورت گرفته تا از نزدیک با فعالیت‌های کاوشی و مرمتی میراث فرهنگی آشنا شوند.

وی فرهنگ‌سازی را از امور لازم جهت آشنایی با آثار تاریخی دانست و افزود: تمام مردم باید آثار تاریخی متعلق به سرزمین خود را بشناسند و در جهت حفظ و آشنایی با مسائل آن بکوشند تا بتوانیم میراث فرهنگی موثری داشته باشیم.

حضرتی‌ها خاطر نشان کرد: بازدید رایگان دانش‌آموزان از موزه‌ها برای فردا و برگزاری مسابقه طراحی از اشیا موزه از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده است.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین با اشاره به کلنگ زنی فاز یک منطقه نمونه گردشگری باغ تابان با حضور سعید شیرکوند، معاون سرمایه گذاری و برنامه‌ریزی میراث فرهنگی  ابراز کرد: این پروژه در منطقه رشتقون با وسعت ۴۵ هکتار و  با هدف اقامتی، صنایع دستی و اداری با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی فردا انجام خواهد گرفت.

وی اضافه کرد: برای این پروژه ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده اما اجرای تمام پروژه به بیش از ۲۲۰ میلیارد تومان نیاز است.

حضرتی‌ها با اشاره به اینکه قزوین به عنوان اولین پیشنهاد دهنده مناطق نمونه گردشگری است، اذعان داشت: از تعداد هزار و ۱۶۰ منطقه نمونه شناخته شده در کل کشور طی چندین سال گذشته، ۶۴ منطقه قابلیت سرمایه گذاری داشت که به تصویب رسید، خوشبختانه ۴ مورد از این مناطق سهم استان قزوین بود.

مدیر کل میراث فرهنگی قزوین تصریح کرد: باتوجه به رایزنی ها‌ برگزار شده با استاندار و شورای بانک‌ها، صنعت گردشگری به عنوان محور سوم توسعه بعد از صنعت و کشاورزی در استان مطرح شد.

وی افزود: افتتاح هتل سه ستاره آپاداناسرام در جاده بویین‌زهرا نیز از برنامه‌های پیش بینی شده است که به مناسبت روز موزه در ۲۹ اردیبهشت ماه انجام خواهد گرفت.

حضرتی‌ها در پایان با بیان اینکه توسعه شهری باید درجهت صنایع و میراث فرهنگی بناهای صورت گیرد، عنوان کرد:  گاهی عملکردهای سلیقه‌ای و  تک روی‌ها موجب اختلال در منافع ملی می‌‍شود.

انتهای پیام /

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار