کمبود تصفیه‌خانه‌ فاضلاب‌های صنعتی در استان/ سالانه ۸۰۰ تن پسماند در سطح شهر قزوین تولید می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 166392
تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۱
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین عنوان کرد
شاخص : مدیر کل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: ۹ شهرک صنعتی دراستان داریم که تنها ۴ شهرک تصفیه خانه فاضلاب دارند بنابراین احداث تصفیه خانه های صنعتی باید در دستور کار قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حسن پسندیده مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین درنشست خبری با اصحاب رسانه که پیش از ظهر امروزدر سالن جلسات این سازمان برگزار شد، با اشاره به “حذف آلودگی پلاستیک” به عنوان شعار هفته محیط زیست اظهار کرد: یکی از موضوعات اساسی که حوزه بین المللی را دچار چالش کرده آلودگی ناشی از مواد پلاستیکی در محیط زیست است.

وی افزود: بازیافت و استفاده مجدد از مواد پلاستیکی علاوه براینکه می‌تواند راهکار مناسبی در جهت کاهش استفاده بیش از حد سوخت های فسیلی و استخراج معادن باشد فرصت خوبی برای ایجاد اشتغال نیز خواهد بود.

این مسوول با اشاره به تولید ۳۰۰ میلیون تن مواد پلاستیکی به طور سالانه در سطح جهان گفت: سالانه در کشور ۱۷۷ هزار تن مواد پلاستیکی تولید می‌شود که لازم است چاره‌ای در خصوص آلودگی ناشی از آن اندیشیده شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: در حوزه مدیرت پسماند نیز اقدامات خوبی انجام شده اما با شرایط مطلوب فاصله داریم.

پسندیده اضافه کرد: سالانه ۵۰ هزار تن پسماند معمولی و عادی در سطح شهرها و روستاها و ۸۰۰ تن پسماند در سطح شهر قزوین تولید می‌شود.

وی با اشاره به ضرور ت تفکیک پسماندها از مبدا گفت: متاسفانه تنها ۴ درصد از پسماندها از مبدا تفکیک می‌شوند و این نیاز به فرهنگ سازی و آموزش دارد.

این مسوول خاطرنشان کرد: در سطح کشور ۳۰میلیون تن پسماند صنعتی و ۸ میلیون تن پسماند ویژه تولید می‌شود که نیاز به مدیرت خاص دارد.

پسندیده افزود: بخش عمده‌ای از پسماندهای صنعتی قابلیت بازیافت دارند که می‌توان از آن به عنوان مواد اولیه برخی شرکت های دیگر استفاده کرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین گفت: از آنجایی که ۱۵ شهرک و ناحیه صنعتی در استان داریم؛ رعایت ضوابط محیط زیستی برای جلوگیری از انتشار آلاینده‌های محیط زیستی ضروری است.

وی در ادامه گفت: ۹ شهرک صنعتی دراستان داریم که تنها ۴ شهرک تصفیه خانه فاضلاب دارند بنابراین احداث تصفیه خانه های صنعتی باید در دستور کار قرار گیرد.

پروژه راه قزوین – کلاچای مطالعات محیط زیستی ندارد

این مسوول با اشاره به اجرای طرح جامع پیشگیری از آلودگی هوای قزوین بیان کرد: قزوین شرایط هوایی سالمی دارد اما  از اسفندماه سال گذشته طرح جامع پیشگیری از آلودگی هوا در ۳۴ مصوبه تهیه شده و وظایف ۱۵ دستگاه تعریف وابلاغ شده است.

پسندیده با اشاره به لزوم استفاده از سوخت گاز و سوخت پاک توسط صنایع  ابراز کرد: زمانی که در نیروگاه شهید رجایی در ایام سرد سال ازسوخت مازوت استفاده می‌شود شاهد الودگی هستیم .

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: توسعه انرژی‌های پاک در دستور کار قرار دارد تا دچار بحران آلودگی هوا در کلان شهرها نشویم.

وی درخصوص پروژه راه قزوین – کلاچای اظهار کرد: این پروژه به عنوان راه اصلی معرفی شده بود اما احداث راه‌های اصلی نیازمند مطالعات محیط زیستی است که به دلایل مختلف مورد پیگیری قرار نگرفته است.

این مسوول خاطر نشان کرد: علت تاخیر در اتمام این پروژه عدم یکپارچه سازی مطالعات انجام شده است.

پسندیده تصریح کرد: این مطالعات طی دوهفته است که شروع شده واین جاده باید اصولی ساخته شود که در عین برطرف کردن نیازها کمترین آسیب های محیط زیستی را وارد کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان قزوین در ادامه گفت: هدف ما ساخت این جاده به بهترین شکل است و امروز نشست کارشناسی با حضور مشاور طرح و نمایندگان استان گیلان و قزوین و وزارت شکل گرفته است.

وی ابراز کرد: از آنجا که در استان قزوین در محدوده بویین زهرا و آبیک یا تالاب الله آباد شاهد توسعه بیابان هستیم مطالعاتی جهت احیای این تالاب انجام شده و در نظر داریم با کارهای اجرایی نیازهای آبی تالاب را تامین کنیم.

پسندیده در انتها گفت: خشکسالی، خشکی تالاب، چرای بی‌رویه و از بین رفتن بافت گیاهی در سال‌های اخیر از عوامل اثرگذار بر ایجاد کانون‌های مستعد تولید ریزگرد هستند که باید مورد بررسی قرار گیرند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار