کمبود ویتامین D مشکل شایع در کشور/ اجرای طرح جبران این ویتامین در استان قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 58295
تاریخ انتشار: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۰۰
شاخص گزارش می‌دهد
شاخص : کمبود ویتامین D از جمله مشکلات شایع در کشور است و بیش از 80 درصد قزوینی‌ها با این چالش روبرو هستند.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص، ویتامین D یکی از ویتامین‌های لازم برای بدن بوده و محلول در چربی است.

این ویتامین به رشد و استحکام استخوان‌ها از طریق کنترل تعادل کلسیم و فسفر کمک می‌کند.

تحقیقات حاکی از آن است که نیمی از جمعیت کشور به دلیل نداشتن تغذیه مناسب از کمبود این ویتامین رنج می‌برند.

بیش از ۸۰ درصد قزوینی‌ها دچار کمبود ویتامین D هستند

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: بیش از ۸۰ درصد جمعیت استان قزوین از کمبود ویتامین D رنج می‌برند که این امر در آینده مشکلات زیادی را برای استان به وجود می‌آورد.

سیدسعید اسکویی افزود: کمبود این ویتامین خطر ابتلا به بیماری‌هایی همانند سرطان، دیابت و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد و کودکان در حال رشد، زنان باردار و زنان شیرده به ویتامین D بیشتری نیاز دارند.

a2c9b79997af312669e1b06751ff0fc2 (1)

نشانه‌های کمبود ویتامین D

دکتر فاطمه محمدبیگی پزشک عمومی می‌گوید: نشانه‌های کمبود ویتامین D در کودکان و بزرگسالان متفاوت است اما به طور شایع  در بسیاری از افرادی که کمبود ویتامین D دارند، نشانه‌ای دیده نمی‌شود یا نشانه‌های مبهمی از خستگی یا درد عمومی وجود دارد.

وی یادآور شد: اما در مواقعی که کمبود شدید است به آسانی در تغییر شکل استخوان‌ها قابل مشاهده است.

نشانه‌های کمبود ویتامین D در اطفال و کودکان

این پزشک عمومی گفت: اسپاسم عضلانی، سیروز و مشکلات تنفسی در اطفال یکی از این نشانه‌هاست که این نشانه‌ها مربوط به کمبود کلسیم است و در نتیجه‌ کمبود ویتامین D ایجاد می‌شود.

وی نرمی استخوان، پرانتزی شدن پاها، درد استخوان به ویژه در ناحیه‌ی پاها، درد ماهیچه و ضعف عضلانی در کودکان، که با نام راشیتیسم شناخته می‌شود را از دیگر نشانه‌های کمبود ویتامین D دانست.

دکتر محمدبیگی رشد بدنی کم را از هم یکی دیگر از نشانه‌ها عنوان کرد و افزود: قد بیشتر از وزن تحت تاثیر کمبود ویتامین D بوده و در این حالت ممکن است کودک برای شروع راه رفتن تمایلی نداشته باشد.

۷۴-۱۰۴۵۸

وی تأخیر در دندان درآوردن اطفال، آمادگی ابتلا به عفونت و کج خلقی را از دیگر نشانه‌ها عنوان کرد.

نشانه‌های کمبود ویتامین D در بزرگسالان

این پزشک عمومی خستگی عمومی بدن، ضعف ماهیچه‌ای درد استخوانی در اثر فشار ناچیز بیشتر در ساق پا و دنده‌ها را از نشانه‌های کمبود ویتامین D در بزرگسالان بیان کرد.

 چگونگی تشخیص کمبود ویتامین D

زهرا مومنی فوق تخصص بیماری‌های روماتیسمی و مفاصل می‌گوید: با توجه به سابقه‌ پزشکی فرد، نشانه‌ها و سبک زندگی و همچنین با یک آزمایش خون ساده نیز قابل تشخیص است.

وی گاهی از عکسبردای بوسیله اشعه ایکس از استخوان دست برای اطفال استفاده می‌شود که در این روش با توجه به شکل استخوان به میزان کمبود ویتامین پی می‌برند.

محمد علیپور یکی از بیماران افسرده هم می‌گوید که پس از انجام آزمایش‌های فیزیو لوژیکی مشخص شد که با کمبود این ویتامین روبرو هستم.

he1850

 علل ایجاد کمبود ویتامین D چیست؟

دکتر مومنی در ادامه اذهعان داشت: تولید ناکافی ویتامین D در بدن به علت زندگی در محیط‌های سربسته، پوشیده بودن قسمت اعظم پوست بدن در هنگام مواجهه به نور آفتاب، داشتن پوست تیره، استفاده بی‌رویه از کرم‌های ضد آفتاب از علل کمبود ویتامین D است.

این پزشک متخصص تولید ناکافی ویتامین D  در پوست افراد مسن، استفاده از برخی داروها، کمبود ویتامین D در رژیم غذایی، کمبود در بعضی افراد گیاه‌خوار و یا در کسانی که اصلا از غذاهای دریایی استفاده نمی‌کنند هم  دیده می‌شود.

بیماری‌های ناشی از کمبود ویتامین D

مومنی افزود: در واقع کمبود ویتامین D با بروز سرطان سینه، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات، افسردگی، افزایش وزن، ام اس و بسیاری از مشکلات و بیماری‌های دیگر ارتباط دارد.

زهرا رمضانی هم بیمار ام اسی است که از توصیه همیشگی پزشک معالجش برای مصرف ویتامین D می‌گوید.

اما چگونه می‌توانیم این ویتامین را به بدنمان برسانیم؟

اسکویی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در این باره گفت: یکی از مهم‌ترین منابع تولید این ویتامین در بدن نور خورشید است که با قرار گرفتن در برابر نور آن در مدت زمان مناسب و با روش صحیح می‌توان این ویتامین را دریافت کرد.

۱۷۷۰_۵۹

وی اضافه کرد: می توان از رژیم غذایی حاوی ویتامین D که شامل ماهی چرب، روغن ماهی، روغن کبد ماهی، ماهی آزاد، میوه و سبزیجات است استفاده کرد.

اجرای طرح جبران ویتامین D در استان قزوین

دکتر اسکویی یادآور شد: تعدادی قرص حاوی ویتامین D خریداری شده و قرار است در سال جاری ابتدا در بین سالمندان و میانسالان توزیع شود.

وی ادامه داد: همچنین این قرص از مهرماه امسال در بین مدارس دخترانه در مقاطع اول و دوم متوسطه همراه با قرص آهن توزیع می‌شود.

vitamin-d

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین خاطرنشان کرد: اگر ویتامین D زیاد مصرف شود ممکن است علائم مسمومیت با آن ایجاد شود که مهم‌ترین آن افزایش سطح کلسیم خون و بروز علائمی مانند تشنگی، ادرار زیاد، تهوع و استفراغ، گیجی و سردرد است.

انتهای پیام/۷۲۳۱/گ۳/م

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار