کمک‌های اهدایی منطبق با نیت و نذر مردم در عتبات هزینه می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 107415
تاریخ انتشار: ۲۰ تیر ۱۳۹۵ - ۴:۲۵
رییس ستاد عتبات عالیات استان:
شاخص : رییس ستاد عتبات عالیات استان گفت: دفتر مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه در استان نیز به فعالیت‌ها ستاد عتبات عالیات نظارت می‌کنند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سهرابعلی احمدی رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات در نشست خبری که پیش از ظهر امروز در ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد، اظهار کرد: این ستاد از سال ۱۳۸۳ با رویکرد مرمت، نوسازی و بازسازی شروع به فعالیت کرده است.

وی با اشاره به خدمات ارائه شده در ایام اربعین که ۲۵ میلیون زائر حضور می‌یابند اذعان کرد: سازمان اوقاف کشور عراق زمین‌های تحت تملک را در اختیار ستاد قرار داده تا علاوه بر توسعه اماکن زیارتی به سبک معماری اسلامی ایرانی، ایجاد اشتغال کرده و امنیت و آسایش زائران را فراهم کنند.

رییس ستاد عتبات عالیات استان تصریح کرد: فعالیت ستاد در ۶ شهر عراق از جمله کربلا، نجف ، کاظمین، سامرا، سید محمد شهر بلد، طفلان مسلم شهر موصل و ۲ شهر سوریه انجام می‌گیرد.

این مسئول با بیان اینکه طرح ها به کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت دسته بندی می‌شود، گفت: در طرح‌های کوتاه مدت اقداماتی مانند آبرسانی، اسکان زائران و  زیبا سازی اماکن و در بحث میان مدت تصفیه آب شرب در تصفیه خانه نجف برای روزانه حداقل ۱۰ هزار زوار و مجاورین حرم  در دستور کار است.

احمدی افزود: طرح حرم طفلان مسلم که از سال ۸۳ شروع شده ۳۵ پروژه را در دستور کار قرار داده که ۲۸ مورد آن‌ها انجام  گرفته و ۳ مورد دیگر در حال اتمام است.

وی در خصوص معاونت مشارکت مردمی عنوان کرد: جذب چهره به چهره مردم و خیرین برای دعوت در این امر با تشکیل ستاد مردمی عتبات و عالیات، رویکردی مهندسی و آینده نگری در پیش گرفته است و همچنین نذوراتی مانند طلا، وجوه نقدی و اشیا اهدایی جمع آوری و متناسب با نیازهای ارزیابی شده به مصرف می‌رسد.

رییس ستاد عتبات عالیات استان اضافه کرد:  دفتر مقام معظم رهبری و نماینده ولی فقیه در استان نیز بر فعالیت‌های ستاد نظارت می‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه توسعه هزار متری از شمال و ۴ هزار متری شرق حرم طفلان مسلم از اهداف سال ۹۵ است، ابراز کرد: سهم مشارکت‌های مردمی در ساخت و سازهای حرمین ائمه اطهار(ع) به ویژه طفلان مسلم قابل توجه بوده که این میزان در سال گذشته برابر ۷ میلیارد تومان برای مجموع پروژه‌ها بوده است.

احمدی عنوان کرد: نذورات دریافتی از مردم در اماکن مورد نظر حتی برای سوریه صرف می‌شود که البته کار در سوریه مشکلات را نیز همراه خواهد داشت.

وی با توجه به زمان تحویل پروژه‌ها تصریح کرد: مشکلات که تکفیری‌ها مسبب آن هستند و لزوم فرهنگ سازی روند تکمیل برخی پروژه‌ها را با کندی مواجه کرده است.

رییس ستاد عتبات عالیات استان در خصوص نقطه اختلاف حرم طفلان مسلم با دیگر مکان‌های زیارتی ابراز کرد: وجود قبایل اطراف و جلب رضایت سران برای فعالیت و انتصاب‌ها از ویژگی‌های این بخش بوده که البته در طول ۱۲ سال فعالیت سعی در رفع مشکلاتی اعم از امنیتی، اجتماعی  و فرهنگی مردم و حرم  داشته‌ایم.

این مسئول با تاکید بر اینکه ستاد بازسازی تنها نهاد رسیدگی به این امر است، توضیح داد: در سال گذشته به اندازه ۴ میلیارد تومان پروژه در دستور کار بوده که ۶۵ درصد آن در  قالبکالا، جوهرات و نقدی جذب شده است.

احمدی افزود: هزینه نذورات به هیچ وجه صرف هزینه جاری نشده و از استان‌هایی هستیم  که آن را در کشور مطرح و الگو سازی کرده‌ایم.

وی در پایان گفت: توزیع قلک و پاکت‌ مائده آسمانی، جذب چهره به چهره، مراجعه به بازار و اصناف، دعوت از خیرین نیز از روش‌های جذب مشارکت‌ها است.

انتهای پیام/ ۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار