کنترل ۵۰ اکیپ بازرسی از مراکز بین راهی/ آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی در قزوین - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93674
تاریخ انتشار: ۳ اسفند ۱۳۹۴ - ۱:۳۲
کارشناس مسئول بهداشت استان اعلام کرد
شاخص : کارشناس مسئول بهداشت استان قزوین با اشاره به آغاز طرح بسیج سلامت نوروزی گفت: کارشناسان به طور میانگین در ۵۰ اکیپ‌ منطقه پوششی را کنترل می‌کنند.

به گزارش سرویس اجتماعی شاخص‌، شیرین نادری کارشناس مسئول بهداشت استان در نشست خبری بسیج سلامت نوروزی که در سالن اجتماعات معاونت غذایی و دارویی دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره به فرارسیدن ایام نوروز اظهار کرد: کارشناسان بهداشت محیط هر ساله از اول اسفند تا ۱۵ فروردین در راستای حفظ سلامت جامعه و مسافران نوروزی و جلوگیری از شیوع بیماری‌های آب و غذا از اماکن عرضه مواد غذایی و بهداشتی بازرسی می کنند.

این مسئول اضافه کرد: همکاران در این ایام از ساعت ۸ صبح تا ۸ شب به طور میانگین در ۵۰ اکیپ‌ منطقه پوششی را کنترل می‌کنند.

نادری با اشاره به مراکز تحت کنترل، اعلام کرد:  در این ایام بازرسی اماکن عرضه خشکبار، شیرینی، شکلات و…در اولویت‌اند و مراکز بین راهی هم در این مدت طبق دستور العمل ۳ بار مورد بازرسی قرار خواهند گرفت.

وی در خصوص استاندارد‌های آب شرب مصرفی و آب استخر‌ها، بیان کرد: کارشناسان آب لوله کشی را از نظر میزان کلر، املاح شیمیایی و میکروب‌ها مورد ارزیابی و با استاندارد‌ها تطابق می دهند و در این ایام بازبینی‌ها تا ۲/۱ افزایش یافته و آب استخر‌ها نیز از نظر کیفی بررسی می شود.

کارشناس مسئول بهداشت استان گفت: در این ایام مساجد جهت اقامه نماز و استفاده از سرویس‌های بهداشتی و همچنین آرایشگاه‌های زنانه و مردانه از نظر بهداشتی کنترل می‌شوند.

این مسئول با اشاره به لزوم همکاری سازمان‌ها، افزود: اداراتی همچون تعزیرات، گردشگری، حمل و نقل و…با همکاری و تحت پوشش قرار دادن اماکن مربوطه این خدمت رسانی را تسریع می‌کنند.

نادری با تاکید بر سلامت مواد مصرفی مکان‌های عرضه کننده، تصریح کرد: استفاده از رنگ‌های غیر مجاز در شیرینی پزی ها و رستوران‌ها ممنوع و با متخلفان برخورد می شود.

وی در خصوص اهمیت ظروف عرضه مواد غذایی، هشدار داد: استفاده مواد غذایی گرم در ظروف شفاف یک بار مصرف سرطان زا بوده و بهتر است ظروف پلیمری و کاغذی استفاده شود.

این مسئول با اشاره به اینکه مصرف مواد غذایی خام بدون بسته بندی و فله‌ای سلامت خانواده‌ها را به خطر می‌اندازد، ادامه داد: هنگام خرید مواد غذایی بسته بندی شده توجه به برند، شماره پروانه بهره بری وزارت بهداشت، سری ساخت، آدرس کارخانه، تاریخ تولید و انقضا  و همچنین شرایط نگه‌داری آن‌ها ضروری است.

وی در خصوص رسیدگی به شکایات مردمی، اضافه کرد: هم وطنان در صورت مشاهده تخلف می‌توانند با سامانه رایگان ۱۹۰ تماس و ضمن دریافت کد پیگیری منتظر حصول نتیجه تا حداکثر ۷۲ ساعت باشند.

انتهای پیام/۷۰۰/پ۱/ح

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار