کهن‌ترین پوشاک جهان +عکس - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 93428
تاریخ انتشار: ۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۴:۲۸
شاخص : بررسی‌های آزمایشگاهی در زمینه سالیابی کربن 14 بر روی یک نمونه از پوشاک زنانه متعلق به مصر باستان ، زمان ساخت آن را حدود 3500 پیش از میلاد نشان داد که به این ترتیب این کهن‌ترین پوشاک شناخته شده درجهان محسوب می‌شود.

به گزارش شاخص نیوز، بنا بر بررسی‌های رادیو کربن برای تعیین قدمت نمونه‌ای از یک پیراهن زنانه از جنس کتان که در سال ۱۹۱۳ دریکی از سایت‌های باستان شناسی مصر بدست آمد، نشان داد که این پیراهن در زمانی حدود ۳۴۸۴ تا ۳۱۰۲ پیش از میلاد ساخته شده است.

این پیراهن که به نام لباس « ترخان» نام گرفته درجریان کاوش‌های باستان شناسی از آرامگاهی متعلق به سلسله اول مصر درسایتی واقع در جنوب قاهره بدست آمده است.

 

کهن‌ترین پوشاک جهان +عکس


اندازه وابعاد این پوشاک نشان می‌دهد که برای یک زن لاغر یا یک نوجوان دوخته شده است. شواهد همچنین نشان می‌دهد که این پیراهن پیش از اینکه دفن شود مورد استفاده بوده و پوشیده شده است.

«آلیس استیونسون» از متصدیان موزه باستان شناسی مصر در کالج لندن می‌گوید: «کشف بقایای منسوجات و لباس‌های باستانی تا این حد سالم در گزارش‌ها و کاوش‌های باستان شناسی یک رویداد استثنایی است. کشف بقایای کامل یا تقریباً کامل یک لباس یا قطعه از لباس همانند پیراهن ترخان از آن هم به مراتب عجیب‌تر است.»

وی یادآور شد که پیش از انجام آزمایشات سالیابی کربن ۱۴ تصور می‌رفت که این پیراهن متعلق به سلسله نخست تمدن مصر باشد اما قادر به تایید قطعی تاریخ آن نبودیم زیرا انجام چنین آزمایشی پیش از این سبب تخریب بافت نمونه آزمایشی می‌شد.

پیش از این نیز در سال ۲۰۱۴ یک شلوار متعلق به ۱۰۰۰ سال پیش در یکی از محوطه‌های باستانی چین کشف شده بود که طبق نظر باستان شناسان از لباس‌های سنتی جنگجویان چینی بوده که برخلاف انتظار سالم مانده است.

باستان شناس آلمانی «مایک واگنر» که تیم کاوش را در چین هدایت می‌کرد از سالم ماندن این قطعه پوشاک اظهار شگفتی کرده و یادآور شده بود که لباس‌ها عمدتاً به دلیل فعالیت میکروارگانیسم‌ها و ترکیبات شیمیایی خاک بسرعت نابود می‌شوند و سالم ماندن این لباس حقیقتاً رخدادی استثنایی است.

منبع: صبحانه

 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار