گذشت اولیاء دم زندگی دوباره به قاتل محکوم به قصاص بخشید - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 175148
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۰
سرپرست دادسرای قزوین:
شاخص : گذشت اولیاء دم در قزوین منجر به آزادی یک زندانی محکوم به قصاص شد که از سال 93 در حبس بود.

به گزارش شاخص: حجت الاسلام والمسلمین محسن کرمی در خصوص گذشت اولیاء دم از حق قصاص خود گفت: زندانی ای که به اتهام قتل از سال ۹۳ و با حکم مراجع قضایی در زندان مرکزی قزوین تحمل حبس می نمود با پیگیری مستمر مسئولان واحد مددکاری و کمیته ویژه مصالحه قتل شورای حل اختلاف زندان مرکزی، سرانجام صبح امروز با رضایت اولیای دم از مجازات قصاص رهایی یافت.

این مقام قضایی استان تصریح کرد: این قتل در سال ۸۸ در منطقه ناصرآباد اتفاق افتاده بود که پس از اعلام مفقودی اولیاء دم تحقیقات در این رابطه توسط دستگاه قضایی و پلیس آغاز شد که در نهایت با بررسی ها بعمل آمده در اواخر سال ۹۰ قاتل که از بستگان مقتول نیز بود دستگیر و به قتل خود که به دلیل برخی مشکلات خانوادگی اتفاق افتاده بود،اعتراف کرد.

حجت الاسلام کرمی خاطرنشان کرد: این پرونده پس از صدور قرار مجرمیت و تنظیم کیفرخواست توسط دادسرای عمومی و انقلاب قزوین به دادگاه کیفری استان ارسال، نهایتا پرونده در شعبه دوم دادگاه کیفری منجر به صدور رای قصاص نفس در قبال دریافت نصف دیه کامل می شود.

سرپرست دادسرای قزوین افزود: رای صادره توسط شعبه چهارم دیوان عالی کشور تائید و ابرام می گردد و مورد موافقت ریاست معظم قوه قضائیه قرار می گیرد و با اجرای قصاص نفس محکوم علیه موافقت می شود.

وی بیان داشت: اولیاء دم ازنظر شرعی حق قصاص دارند اما لذتی که درعفو و بخشش وجود دارد در هیچ چیزی یافت نمی شود و باید از خانواده هایی که به این مرحله می رسند و برای رضای خداوند از خون مقتول خود می گذرند سپاسگزاری و در جامعه تکریمشان کنیم.

حجت الاسلام کرمی در پایان اظهار داشت: کاری که خانواده های گذشت کرده اولیای دم کرده اند آثار اجتماعی فراوانی هم دارد و ضمن ترویج فرهنگ گذشت و فداکاری موجب تقویت محبت و نوع دوستی در جامعه، کاهش آسیبها، گسترش فرهنگ انفاق و از خودگذشتگی در میان مردم می شود.

انتهای پیام/۹۰۰/د

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار