گردهمایی انجمن صنفی معماران استان قزوین برگزار شد
کد خبر: 101107
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۸:۱۷
همزمان با روز بزرگداشت شیخ بهایی
شاخص : همزمان با فرارسیدن زاد روز حکمت شیخ بهایی و روز معماری ایرانی، گردهمایی انجمن صنفی معماران استان قزوین با محورهای معماران و اشتغال، معماران و حقوق صنفی، معماران و آینده برگزار شد.

به گزارش شاخص‌نیوز همزمان با فرارسیدن سالروز گرامیداشت «حکمت شیخ بهایی» و روز معماری ایرانی، گردهمایی انجمن صنفی معماران استان قزوین با محورهای معماران و اشتغال، معماران و حقوق صنفی، معماران و آینده با حضور سعید سادات نیا نایب رییس انجمن صنفی مهندسان مشاور و بازرس خانه هنرمندان ایران، محمدعلی حضرتی‌ها مدیر کل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی، عقیل امامقلی عضو هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان ، غلام رضا تجدد رییس کانون وکلای استان و جمعی از معماران قزوین در سالن اجتماعات محمد بهشتی برگزارشد.

سعید سادات‌نیا با اشاره به نامگذاری روز معمار ایرانی گفت: شیخ بهایی شخصیتی بارز و سرشناس است اما در واقع حکمت شیخ بهایی یک قاضی القضات در دستگاه سلطنت شاه عباس بوده و اصالتا ایرانی نیست و تنها بزرگ شده ایران است.

وی با اشاره به اینکه انتصاب مسائل معماری و شهرسازی به حکمت شیخ عباس اشتباه است افزود: امروزه بیش از ۸۰۰موسسه آموزش عالی به تدریس معماری پرداخته است .

سادات‌نیا با تاکید بر اینکه اشتغال مهندسین معمار یک امر مهم در مسائل معماری و شهرسازی است گفت: متاسفانه اشباع شدن فارغ‌التحصیلان در این رشته تحصیلی سبب بحرانی شدن آن شده‌است، چراکه دانش آموخته رشته معماری صرفا تحصیل نمی‌کند که تنها دانشی در این زمینه به دست آورد بلکه به امید اشتغال پایدار به این عرصه قدم می‌گذارد.

وی با اشاره به اقدامات ۱۰ سال اخیر خانه هنرمندان مهندسین معمار تصریح کرد: ساخت و ساز در کشور یکی از بازوان قوی اقتصادی کشور است و به طور یقین با رونق در آن می‌توان چرخه اشتغال‌زایی را هم فعال کرد اما باید توجه کرد که این ساخت‌وسازها همواره برخوردار از رنگ و بوی معماری ناب و اصیل ایرانی باشد.

محمد رضا نوروزیان رییس انجمن صنفی مهندسان معمار استان قزوین در ادامه این مراسم تصریح کرد: باتوجه به اینکه اما و اگرهایی در روز سوم اردیبهشت، زاد روز شیخ بهایی وجود دارد و در تقویم این روز با عنوان روز معمار به صورت رسمی ثبت نشده است لذا معماران به بهانه گردهمایی در این روز جمع می‌شوند و انتظار می‌رود کانون معماری تلاش نمایند تا روزی مناسب در تقویم کشور به نام این قشر به ثبت برساند.

وی در ادامه در خصوص معماران و حقوق صنفی تصریح کرد: اگر بخواهیم از حقوق صنفی معماران سخن بگوییم ،بحث حق و حق عمومی و احترام به حقوق معضلی است که در  رشته معماری به دست فراموشی سپرده شده است چراکه این حق منجر به اساس نامه و قانون می شود .حال  اگر شیرازه  قانون از زندگی کشیده شود به تبع آن به  مشکلات عدیده ای بر خواهیم خورد.

نوروزیان در با اشاره به قانون‌های تاسیس شهرداری‌ها، شورای عالی شهرسازی و نظام معماری و ساختمانی گفت: متاسفانه تاکنون قزوین در ایفای حقوق صنفی و معماری نتوانسته رتبه مناسبی را کسب نماید؛  وضعیت معماری در قزوین در حالت بحرانی قرار گرفته‌است.

محمدعلی حضرتی‌ها، مدیر کل سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی قزوین در ادامه این همایش گفت: نگاه به معماری در سال‌های اخیر دچار سایه‌اندازی‌هایی شده است و اگر بخواهیم شاهدی برای این سخن بیاوریم انتخاب روز معمار را گواه می‌دانیم.

وی با بیان اینکه نباید حکمت شیخ بهایی را مظهر معماری ایرانی بدانیم گفت: به نظر من این امر نشان از مفهوم عدم شناخت معماری و مهندسی در رده های سیاست‌گذاری کشور است؛ با اطمینان می‌توان گفت که شیخ بهایی عالم و دانشمند برجسته‌ای است که در حوزه های فقه ،حدیث، شعر و نجوم ریاضیات صاحب نظر است اما  یک  رساله  معماری  از ایشان موجود نیست و نام گذاری این روز حاصل از باور های عامه است .

سید مجتبی شجاعی عضو هیئت مدیره انجمن صنفی مهندسان معمار به عنوان آخرین سخنران این همایش در خصوص لزوم آینده‌نگری در معماری مباحثی مطرح و خاطر نشان کرد : مسئله اشتغال مهندسان معمار و حقوق صنفی مهندسان معمار مسئله ای فراتر از صحبت های تئوری است.

وی با مطرح کردن این سوال که در آینده چه کسانی می‌خواهند در جامعه نقش معمار را ایفا کنند و نقش معمارها چیست تصریح کرد:  باتوجه به اتفاق جدیدی که در بازار و در صنف معماری به وجود آمده است قطعا باید معماری دچار تحولی چشمگیر شود.

وی افزود: انجمن صنفی مهندسان معمار قصد دارد کمیته‌ای تحت عنوان آموزش و کمیته مسابقات را راه‌اندازی نماید که از همین تریبون از اعضای محترم انجمن صنفی دعوت به عمل می آوریم با توجه به تخصص و مهارت خود در این کمیته ها ثبت نام کرده تا با مشارکت و همکاری موفقیت هایی در این راستا بدست آوریم.

در پایان این مراسم  به رسم یادبود با اهدا لوح سپاس از نایب رییس انجمن صنفی مهندسان مشاور و بازرس خانه هنرمندان ایران تقدیم شد.

انتهای پیام /

منبع:  روابط عمومی انجمن صنفی مهندسان معمار استان قزوین

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار