گره افتادن کارهایمان ریشه در گناهان دارد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106550
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۳:۰۳
حجت الاسلام ابوالفضل زاجکانی:
شاخص : کارشناس مسائل مذهبی گفت: برخی با هر مشکلی می‌گویند «خدا این گونه خواسته» در حالی که باید نظاره کنند این حادثه ثمره کدامین گناه و اشتباه آن‌ها است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام ابوالفضل زاجکانی در مراسم شب ۲۳ام ماه مبارک رمضان که در  مسجد ولایت برگزار شد، اظهار کرد: تمامی پیامبران از آدم تا خاتم برای اصلاح اعتقاد، دید و رفتار انسان تلاش کردند.

وی افزود: امیرالمومنین به عنوان مصداق بارز یک انسان پاک، از نگاه و اندیشه ویژه‌ای در معرفت الهی برخوردار بود.

این کارشناس مذهبی با بیان اینکه خداوند متعال مبرا از ظلم به بندگان است، گفت: برخی با هر مشکلی می‌گویند “خدا این گونه خواسته” در حالی که باید نظاره کنند این حادثه ثمره کدامین گناه و اشتباه آن‌ها است.

زاجکانی ادامه داد: تمام عیوب و گره‌هایی که در زندگی گرفتار آن هستیم نتیجه کردار و عمل خودمان است نه خداوند.

وی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های امیرالمومنین این است که لب به گلایه نمی‌گشودند چون معتقد بودند خداوند عادل است و ذره‌ای به بندگانش ظلم نمی‌کند.

کارشناس مسائل مذهبی اضافه کرد: آن حضرت با تمام ظلم‌هایی که جاهلان و ظالمان در حق ایشان و اهل بیت‌شان روا داشتند لب به گلایه نگشودند و گاها خود را بدهکار می‌دانستند که در دعای کمیل کاملا مشهود است.

زاجکانی خاطرنشان کرد: امام حسین (ع) در واقعه عاشورا نیز هر زمان که کار سخت‌تر می‌شد لبخند به چهره داشتند که حاکی از رضایت و تسلیم قلبی به درگاه خداوند و روحیه شاکر گذاری بود.

امیرالمومنین حتی در بستر هم از هدایت قاتل خود دست برنداشتند

وی تشریح کرد: عدل یعنی قرار دادن هر چیز در جای خود و هر کس به اندازه تلاش و حقش از نعمات بهرهمند شود لذا نوع نگاه عادلانه امیرالمونین به انسان‌ها بسیار ستودنی است.

این کارشناس با اشاره به جهل مردم در جنگ صفین، یادآور شد: امام علی (ع) تلاش بسیاری برای جلوگیری از جنگ کردند اما با این حال جنگ رخ داد و امام با وجود پیروزی بر دشمنان، به جهالت و گرفتاری آن‌ها می‌گریستند.

زاجکانی تصریح کرد: امیرالمومنین در مبارزه با عمر قهرمان عرب خشم خود را فرو خورده و او را شکست دادند، همچنین ایشان با خوارج که آشکارا سر ستیز داشتند نیز با خشوع برخورد می‌کردند.

وی بیان کرد: امام علی (ع) با نگاه پدرانه و تربیتی سعی در اصلاح مردم داشتند، برخورد رئوفانه با قاتل خود نیز نمونه دیگری از فضائل اخلاقی این امام بزرگوار است.

کارشناس مسائل مذهبی در پایان عنوان کرد: معلمان نیز اگر توانایی به راه آوردن شاگردان را ندارد باید با صبورانه برخورد کنند همان طور که می‌بینیم امیرالمونین حتی در بستر هم از هدایت قاتل خود دست برنمی‌دارد.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار