گزارش اینستاگرامی بعیدی نژاد از مذاکرات ان‌پی‌تی - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 59150
تاریخ انتشار: ۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۴:۵۳
شاخص : عضو ارشد تیم مذاکره کننده کشورمان در جدیدترین پست اینستاگرامی خود از جلسه اعضاء با رئیس ان پی تی خبر داد.

عضو ارشد تیم هسته ای جمهوری اسلامی ایران در جدیدترین پست اینستاگرامی خود از جلسه کشورهای دارنده سلاح هسته ای و نیز کشورهایی که از انرژی صلح آمیز هسته ای استفاده می کنند با رئیس ان پی تی خبر داد.

گزارش اینستاگرامی بعیدی نژاد از مذاکرات ان‌پی‌تی
متن کامل این گزارش به شرح زیر است:

با نزدیک شدن زمان پایان ماراتن چهار هفته ای مذاکرات ان پی تی ، رئیس کنفرانس ان پی تی چهار روز مانده به زمان پایان کنفرانس، تصمیم گرفت برای یافتن راهی برای حل اختلافات عمده ای که بین کشورهای هسته ای و کشورهای غیر دارنده سلاحهای هسته ای پیرامون اقدامات خلع سلاح هسته ای وجود دارد، جلسه مشترکی بین کشورهای دارنده سلاح هسته ای شامل آمریکا، روسیه، انگلیس، فرانسه و چین از یکطرف و ١۵ کشور به نمایندگی از کشورهای غیر هسته ای از جمله ایران تشکیل دهد. این کمیته که به ریاست خود رئیس کنفرانس تشکیل میشود، شب گذشته بعد از پایان جلسه عمومی اعضای کنفرانس از ساعت ٧ بعدازظهر اولین جلسه خود را برگزار نمود که تا ساعت ١٢ نیمه شب بطول انجامید. این گروه روز دوم کار خود را از نیز از اول صبح امروز از ساعت ٨ صبح آغاز نمود و به جز یکساعت تنفس برای نهار و استراحت، مذاکرات بدون وقفه تا پاسی از شب ادامه یافت.

در این گروه به غیر از ۵ نماینده کشورهای دارنده سلاح هسته ای، ۶ کشور از گروه کشورهای عدم تعهد شامل ایران، برزیل، آفریقای جنوبی، مکزیک، مصر و کوبا و ٨ کشور از اروپا و آسیا شامل سویس، اتریش، هلند، استرالیا، نیوزیلند ، ایرلند، ژاپن و سوئد حضور دارند. به غیر از معیار موقعیت سیاسی کشورهای منتخب، یکی از معیارهای مهم برای حضور در این گروه، ارائه ایده ها و پیشنهادات مشخص این کشورها در خصوص اقدامات عملی ضروری برای تحقق هدف خلع سلاح هسته ای میباشد. ایران بعنوان رئیس جنبش عدم تعهد پیشنهادات متعددی را به کنفرانس ارائه نموده است.

در مجموع پس از مذاکرات طولانی، کشورهای غیر هسته ای نهایتا تصمیم گرفتند که از کشورهای هسته ای بخواهند که موضع نهایی خود در خصوص برخی از مهمترین موارد اقدامات پیشنهادی کشورهای غیر هسته ای را مشخص نمایند تا کشورهای غیر هسته ای بتوانند در خصوص سرنوشت نهائی کنفرانس ان پی تی تصمیم بگیرند. بدیهی است در صورتیکه کشورهای دارنده سلاحهای هسته ای با برخی از مهمترین محورهای پیشنهادی کشورهای غیر هسته ای موافقت نکنند، این احتمال وجود خواهد داشت که کنفرانس ان پی تی با شکست مواجه شود و نتواند مصوبه ای داشته باشد. امشب مذاکرات دو طرف حدود ساعت ده شب پایان یافت و قرار شد مذاکرات برای پیگیری تصمیم امشب، به فردا صبح موکول شد.

ألان که این گزارش را برای شما به پایان می برم با توجه به اختلاف ساعت ، ساعت یازده شب سه شنبه به وقت نیویورک میباشد.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار