گزارش: روحانی برای پاسخ به سؤال نمایندگان چند روز فرصت دارد؟ - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 171065
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۶
شاخص : طبق قانون، رئیس‌جمهور برای پاسخ به سؤال نمایندگان باید در مجلس حاضر شود.

به گزارش شاخص نیوز، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای‌اسلامی ۱۰ مردادماه سال جاری در جلسه علنی پارلمان طرح سوال از رئیس‌جمهور را با  ۸۰  امضاء اعلام وصول کرد.

۴ روز بعد از اعلام وصول این سوال، رئیس‌جمهور طی نامه‌ای به رئیس مجلس، سوال نمایندگان را خلاف قانون اساسی اعلام کرد اما در عین حال تاکید کرد “برای جلوگیری از هر نوع اختلاف بین قوا و احترام به مجلس شورای‌اسلامی انشاء‌الله در فرصت مقرر به مجلس خواهم آمد و به سوالات پاسخ خواهم داد.”

بیشتر بخوانید:

نامه روحانی به لاریجانی: سوال نمایندگان در چارچوب قانون اساسی نیست

سوال از رئیس‌جمهور ۵ محور اساسی شامل عدم موفقیت دولت در کنترل قاچاق کالا و ارز، استمرار تحریم‌های بانکی، عدم اقدام شایسته دولت درباره کاهش نرخ بیکاری، رکود اقتصادی شدید چند ساله، افزایش شتابان نرخ ارزخارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی دارد.

طبق ماده ۲۱۳  آیین‌نامه داخلی مجلس، رئیس‌جمهور موظف است حداکثر “تا مدت یک ماه” پس از اعلام وصول سوال برای پاسخ به سوالات در مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کند.

روحانی تا چه زمانی فرصت دارد در مجلس حاضر شود؟

با توجه به اینکه سوال از رئیس‌جمهور روز چهارشنبه ۱۰ مردادماه اعلام وصول شده، رئیس‌جمهور باید تا  ۹ شهریور در مجلس حاضر و به سئوال نمایندگان پاسخ دهد اما با توجه به اینکه آخرین روز کاری مجلس در هفته آینده چهارشنبه ۷ شهریور است، حجت‌الاسلام حسن روحانی با احتساب امروز، ۱۲ روز فرصت دارد تا برای پاسخ به سؤال نمایندگان در مجلس حضور پیدا کند.

در همین زمینه احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت‌رئیسه مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانیگفته است که، “تاکنون رئیس‌جمهور نامه‌ای برای اعلام حضور خود در مجلس به پارلمان ارائه نکرده است. منتظریم معاون پارلمانی آقای روحانی در این زمینه به مجلس توضیحاتی ارائه کند.”

منبع: تسنیم

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار