گشت و گذار در آزادی با موسیقی و کف و سوت! + تصاویر - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 69298
تاریخ انتشار: ۱۰ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۰:۴۲
شاخص : ورزش همگاني ايران تا رسيدن به وضعيت مطلوب و استانداردهاي بين‌المللي فاصله زيادي دارد، فاصله‌اي كه با هيچ جشنواره و مراسمي نمي‌توان بر آن سرپوش گذاشت.

جشنواره خانوادگی ورزش در حال برگزاری است و برگزاری این جشنواره معاون وزیر ورزش را به این نتیجه رسانده که مردم با ورزش آشتی کرده‌ا‌ند. «ورزش برای همه» شعار جشنواره فوق است، برنامه ویژه‌ای که وزارت ورزش آن را به مناسبت هفته دولت در مجموعه ورزشی آزادی برگزار می‌کند.

گشت و گذار در آزادی با موسیقی و کف و سوت!

در این گردهمایی ۱۰ روزه فدراسیون‌های ورزشی و ادارات کل ورزش و جوانان استان‌ها برنامه‌های خود را به معرض نمایش بازدیدکنندگان می‌گذارند. به همین منظور غرفه‌های زیادی برای سرگرم کردن مردم تدارک دیده شده، غرفه‌هایی که نزدیک غروب شروع به کار می‌کنند و تا پاسی از شب پذیرای حاضران هستند. برگزاری این جشنواره کافی بود تا شعبانی بهار به نتیجه جالبی برسد: «از اینکه می‌بینم خانواده‌ها در این جشنواره حضور فعال دارند و به تحرک می‌پردازند بسیار خوشحالم. احساس می‌کنم به بزرگ‌ترین هدفمان که همانا آشتی دادن مردم با ورزش بود دست پیدا کردیم.»

اینکه معاون توسعه ورزش همگانی وزارت ورزش از کجا و چگونه این نتیجه‌گیری را رسانه‌ای کرده خود سؤال بزرگی است که امیدواریم با پاسخگویی صریح ابهامات ایجاد شده را برطرف کنند. با این حال یادآوری چند نکته ضروری به نظر می‌رسد. در وهله نخست باید تعریفی منطقی از ورزش همگانی داشته باشیم. بدون شک برگزاری یک جشنواره که بازدیدکنندگان در میان سروصدای پخش موسیقی‌های آنچنانی را که هیچ تناسبی با ورزش ندارد، صرفاً به بازدید از غرفه‌ها می‌پردازند، نمی‌توان ورزش همگانی نامید. این در حالی است که زمان‌بندی برگزاری جشنواره هم یکی دیگر از ابهامات به شمار می‌رود. از طرفی پخش ترانه‌های هیجان‌انگیز و کف و سوت زدن را نمی‌توان بخشی از ورزش همگانی به شمار آورد.

گشت و گذار در آزادی با موسیقی و کف و سوت!

برای آنکه به حقیقت ورزش همگانی پی ببریم، می‌توان صبح‌ها سری به پارک‌های محله‌های مختلف زد تا معلوم شود چند درصد جامعه با ورزش آشتی کرده‌اند. اگرچه شاید تعداد نفرات حاضر در پارک‌ها زیاد به نظر برسد اما با یک حساب سرانگشتی می‌توان فهمید که چند درصد از مردم کشور روزانه ورزش می‌کنند و جوانان تا چه اندازه با ورزش فاصله دارند. سرانه ورزش همگانی ایران با میانگین جهانی فاصله زیادی دارد و اینجاست که معلوم می‌شود چندان خبری از آشتی کردن هم نیست. اینکه تنها جمع شدن عده‌ای در یک جشنواره را رمز موفقیت در اشاعه ورزش‌های همگانی تلقی کنیم به نظر منطقی نمی‌آید.

به گزارش جوان، به علاوه اینکه پایین آوردن هزینه‌های ورزشی یکی از خواسته‌های به حق مردم است؛‌ خواسته‌ای که متأسفانه با بالا رفتن شهریه کلاس‌های مختلف ورزشی عملاً محقق نشده است. تعداد اندک سالن‌های ورزشی دولتی قطعاً کفاف جمعیت جوان ایران را نمی‌دهد. این سالن‌ها به خاطر شهریه به‌صرفه‌تری که دریافت می‌کنند همواره بیش از حد ظرفیت خود پذیرای علاقه‌مندان هستند که این موضوع خود سبب بروز مشکلات زیادی می‌شود. پایین بودن سرانه فضای ورزشی کشور نیز از دیگر مواردی است که باید بیش از پیش به آن پرداخته شود و در جهت رفع آن گام‌های جدی برداشته شود. به اتمام رساندن پروژه‌های نیمه‌تمام از برگزاری جشنواره نیز ضروری‌تر به نظر می‌رسد.

گشت و گذار در آزادی با موسیقی و کف و سوت!

ورزش همگانی ایران تا رسیدن به وضعیت مطلوب و استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد، فاصله‌ای که با هیچ جشنواره و مراسمی نمی‌توان بر آن سرپوش گذاشت. آشتی دادن مردم با ورزش نیز پروژه‌ای سخت اما دست یافتنی است. البته باید به این نکته توجه داشت که برای رسیدن به این هدف باید از شعارهای دور از ذهن پرهیز کنیم و بیشتر به فکر بر طرف کردن موانع باشیم تا شاید از فقر حرکتی جامعه ایرانی کاسته شود.

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار