ایران جانبی

» گلایه رسانه‌ها از روند افزایشی زمین‌خواری در قزوین و خواب بهاری مدیران!
کد خبر: 188347
تاریخ انتشار: 2 می 2019 - 11:52
خبرنگاران در دیدار با پدر معنوی استان قزوین چه گفتند؟
شاخص : سلسله نشست تخصصی اخلاق در رسانه و اولین دیدار اصحاب رسانه قزوین با نماینده ولی فقیه در استان برگزار شد که خبرنگاران مطالبات و گلایه‌های خود را با پدر معنوی استان در میان گذاشتند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، یازدهم اردیبهشت ماه ، راس ساعت ۱۱صبح تعیین شده بود تا اولین نشست تخصصی اخلاق در رسانه‌ی سال ۹۸ در دفتر آیت‌الله عبدالکریم عابدینی نماینده ولی فقیه در استان، با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شود.

شاید خبرنگاری از شغل‌هایی است که زمان در آن مفهوم اصلی خود را گم می‌کند؛ انجام همزمان چندین کار و تهیه و انتشار اخبار و از طرفی حضور به موقع در یک جلسه مهم، امری است که در صنف خبرنگاران تازگی ندارد.

با این اوصاف و با احتساب ترافیک خیابان‌ها، پس از ده دقیقه گوش سپردن به تحلیل‌های سیاسی و اقتصادی و گلایه‌های راننده تاکسی از گرانی گوشت تا ماکارونی، بلاخره به مقصد رسیدم و عرض خیابان سپه که پولک‌های سفید درختان در آن به پرواز درآمده بودند را پشت سر گذاشتم.

در مسیر با دو نفر از همکاران همراه شدم، آقای جوانی که در ورودی درب ایستاده بود، پس از خوش آمدگویی، میهمانان را به طرف سالن جلسه راهنمایی می‌کرد.

وارد که شدم اولین صندلی یکی از ردیف‌ها را که دیگر در حال تکمیل بود برای نشستن انتخاب کردم و بلافاصله نگاهی به ساعت روی دیوار انداختم، ۱۵دقیقه از ۱۱گذشته بود و فقط چند صندلی خالی در ردیف‌های انتهایی باقی مانده بود تا پر شود.

صحبت‌ها میان اصحاب رسانه از رسانه‌های مختلف استان گل انداخته بود و در میان گپ و گفت‌ها هم نگاهی به ساعت انداخته می‌شد و همه منتظر حضور آیت الله عابدینی بودند، دفتری هم دست به دست می‌چرخید تا کسانی که تمایل به صحبت دارند، نام نویسی کنند.

حدود ساعت ۱۱و ۳۰ دقیقه آیت‌الله عابدینی در سالن جلسات حضور یافت و پس از عذرخواهی، علت تاخیر را کلاس قبل از این جلسه و به درازا کشیدن سوال و جواب‌های شاگردان و پیاده طی کردن مسیر بیان کرد.

با قرائت آیه‌هایی از قرآن کریم جلسه به طور رسمی آغاز شد و پس از صحبتی کوتاه توسط محمد کشاورز، مسئول بسیج رسانه استان قزوین، طرح سوال و صحبت از سوی اصحاب رسانه آغاز شد.

حسن عابدینی که نام‌ها را به ترتیب نوشته بود از همان ابتدا با تاکید بر رعایت زمان حداکثر ۵دقیقه‌ای، میکروفن را به احمد خورگامی مدیرمسئول هفته نامه هفت دی داد تا به عنوان اولین نفر صحبت‌های خود را مطرح کند؛

*درد و دل ما را به مقام معظم رهبری برسانید

“خودم مکدر می‌شوم که این نکته را بگویم چون همه می‌آیند و خبرهای بد و اوضاع جامعه را به حاج آقا می‌دهند، من دوست دارم همیشه به اینجا که می‌آیم خبرهای امیدوارکننده بدهم اما به هرحال واقعیت‌های جامعه است، نمیدانم آیا امیدی هست به بهبود وضعیت جامعه؟!

هر روز با گرانی یک کالا مواجه هستیم، یک روز برنج، یک روز خرما و بسیاری از اقلام دیگر، ما حتی کاغذ گیر نمی‌آوریم تا نشریه چاپ کنیم چه برسد به اینکه بخواهیم بخریم، امروز کاغذ بندی ۵۵۰ هزار تومان است در حالی که قبلا ۱۲۰هزار تومان بود.

در فضایی که هر روز به یاس و ناامیدی می‌انجامد، مردم مستاصل هستند و درآمدها کفاف زندگی‌ها را نمی‌دهد.

شما دستگاه اجرایی نیستید اما انتظار داریم پیام ما را به مقام معظم رهبری و مقامات بالا برسانید، به هر حال اگر دستوری لازم است صادر شود و تغییراتی صورت گیرد، این موارد را به عنوان درد و دل مطرح کردم و نکته دیگری نیست.”

حالا دیگر همه صندلی‌ها صاحبان خود را پیدا کرده بودند و جای خالی برای نشستن نبود و حتی پله‌های انتهای سالن هم میزبان خبرنگاران شده بودند.

آیت الله عابدینی به صحبت‌ها گوش فرا می‌داد و نکته‌های مطرح ‌شده را یادداشت برداری می‌کرد؛ این بار حجت الاسلام خلج از روزنامه قدس شروع به صحبت کرد؛

*دغدغه مردم در آستانه ماه رمضان جدی گرفته شود

“واقعا بعضی مواقع اصلا از این موارد صحبت کردن خیلی ناراحت کننده است، در آستانه ماه مبارک رمضان هستیم و شرایط اقتصادی بسیار دشوار است در حالی که در این ایام باید مردم دغدغه کمتری برای تهیه اقلام اصلی داشته باشند.

ما در ارتباط مستقیم با مردم هستیم و وضعیت بسیار ناراحت کننده است، این وضعیت قابل تحمل نیست و باید به گوش مسئولین برسد در حالی که  مطمئنا از وضعیت آگاه هستند، گرفتاری‌های مردم ظلمی است که باید فریاد زده شود.”

بهبهانی از پیشکسوتان رسانه استان به عنوان سومین نفر با بیان اینکه موضوعی که می‌خواهد مطرح کند شاید به مزاغ خیلی‌ها خوش نیاید؛ گفت:

*روزنامه نگاری، بازرگانی نیست

“روزنامه نگاری، بازرگانی نیست و با معنویت فرهنگی و اجتماعی و خدمت صادقانه و خدا پسندانه انجام می‌شود. متاسفانه ادارات جلساتی با اهدای هدیه مالی برای تطمیع خبرنگاران ترتیب می‌دهند اما این عمل با حسن انجام وظیفه و کرامت حرفه مغایر است.

در این برهه از زمان صدور امتیاز انتشار نشریه به صورت بی رویه انجام می‌شود و مشکلاتی برای ناشرین و دولت و مردم ایجاد می‌شود.”

*تحت فشار قرار دادن خبرنگاران غیراخلاقی است/ سرقت ادبی بلای جان رسانه‌ها

جابر خرم نیا، مسئول خبرگزاری فارس قزوین در ادامه جلسه صحبت‌های خود را اینگونه بیان کرد؛

” رسالت ما این است که اخبار خوب و امیدوارکننده مخابره کنیم اما واقعیت این است که گاهی ما هم واقعا در این شغل افسرده‌کننده، افسرده می‌شویم.

سه نکته است که فکر می‌کنم اگر در این جلسات اخلاق مطرح شود مورد استفاده دوستان هم قرار می‌گیرد. به لحاظ شرعی و اخلاقی این مسئله نهادینه شود که استفاده از محتوای رسانه‌ها در رسانه‌های دیگر بدون ذکر نام، چه حکمی دارد؟

در کنار این موضوع سرقت ادبی هم وجود دارد و گاهی ممکن است برخی مطالبی را تولید کنند که در خلال آن از مطالب افراد دیگر بدون ذکر نام استفاده کنند.

نکته دیگر این است، از شما می‌خواهیم به مسئولین استان توصیه‌ای بفرمایید که وقتی خبرنگار نقد می‌کنند و مسئله‌ای را مورد واکاوی قرار می‌دهند از جنبه امر به معروف و نهی از منکر حاکمان است، تحت تعقیب و یا تحت فشار قرار دادن خبرنگار واقعا اخلاقی نیست و متاسفانه این مسئله را در استان شاهد هستیم.”

حسن عابدینی پیش از آنکه میکروفن را به نفر بعد بدهد، فرصتی برای تذکر دوباره پیدا کرد و گفت: تقاضا می‌کنم با توجه به اینکه زمان محدودی داریم و تعداد ثبت نام کنندگان زیاد است، دوستان زمان ۴تا ۵دقیقه‌ای را رعایت کنند.

یک نفر از بین جمعیت گفت: برای حاج آقا هم وقت بگذارید.

آیت الله عابدینی با لبخند رضایت از ادامه صحبت‌های اصحاب رسانه، خواستار ادامه طرح مسائل از طرف خبرنگاران شد.

آقای خورگامی اشاره‌ای به جلسه قبل کرد و یادآور شد: البته جلسه‌ی پیش هم وقت به حاج آقا نرسید.

با این مزاح، گرمای جلسه با خنده حاضرین عجین شد و بحث رعایت زمان و یادآوری آقای عابدینی که انگار به صورت خودکار برای هر چنددقیقه یکبار تنظیم شده بود، عامل نشستن لبخند بر چهره‌ها می‌شد.

*خفقان رسانه‌ای بر شهرستان البرز حاکم است

روح الله جاوید، خبرنگار صبح قزوین از خفقان رسانه‌ای حاکم بر شهرستان البرز گلایه کرد و گفت: ” شهر الوند جزو شهرهایی است که معدود خبرنگار دارد و مردم از ما مطالبه دارند؛ خبرنگاران را به صحن شورای شهر الوند راه نمی‌دهند و مسئولین این شهرستان با خبرنگار بدرفناری می‌کنند، اط شما خواستاریم که تذکر لازم را بفرمایید.”

*سرانجام هفتسنگان چه شد؟

امیر رجبی از نشریه پیام شهر هم صحبت‌هایش را با موضوع زمینخواری هفت‌سنگان آغاز کرد و گفت: ” در مصاحبه نوروزی که با شما داشتیم گفتید، این موضوع را پیگیری می‌کنید.

ما شاهد هستیم که شما با جدیت و صبوری موضوع هفت‌سنگان را دنبال می‌کنید؛ واقعا وضعیت هفت‌سنگان به کجا رسید؟ و سرانجام چه شد؟”

این بار قطار صحبت‌ها به سعید مافی و رکسانان رضایی، زوج رسانه‌ای استان رسید؛

*میخ تابوت روزنامه نگاری در قزوین را مدتهاست زده‌اند

مافی، مدیرمسئول هفته نامه نگاه عنوان کرد: ” در کلان کشور امیدی به آینده این اقتصاد لگام گسیخته نیست و آنچه که در استان هم با آن دست و پنجه نرم می‌کنیم، خروجی امیدبخشی ندارد.

میخ آخر تابوت روزنامه نگاری را در قزوین مدت‌هاست که زده‌اند و چیزی به نام روزنامه و روزنامه نگاری در استان نداریم.

با هزینه‌های وحشتناک روزنامه‌داری در استان و عدم حمایت مسئولین مواجه هستیم و همه متولیان در خواب به سر می‌برند و نتیجه می‌شود که امروز از ۸۰ رسانه صاحب مجوز در استان به تعداد انگشتان هم نشریه در استان منتشر نمی‌شود.

چاپ یک روزنانه ۴صفحه‌ای بیش از یک میلیون تومان هزینه دارد؛ از شما خواستاریم  در استان تذکر دهید که مدیران تدابیری بیندیشند و این یک موضوع جدی است چراکه صنعت نشر و روزنامه نگاری در معرض مرگ جدی قرار گرفته.

موضوع دیگر هم مربوط به تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در استان است که جناح‌ها شروع کرده‌اند؛ از جنابعالی می‌خواهیم که دوستان را دعوت به خویشتن‌داری و تقوا کنید چراکه نباید از اکنون شاهد شود فضای آلوده‌ای در استان باشیم و اینکه یکدیگر را متهم کنند و این بی اخلاقی‌ها به اتمسفر رسانه ضربه می‌زند.”

*مدیران توجهی به مطالبه‌گری خبرنگاران ندارند

رکسانا رضایی سردبیر نگاه قزوین در ادامه صحبت‌های خود را مطرح کرد؛

” با همه سختی‌هایی که وجود دارد در مسیر روزنامه نگاری ایستاده‌ایم و کسانی که امروز در مطبوعات مانده‌اند نیز فرزند خلف مطبوعات هستند چراکه هر کدام از ما می‌توانستیم یک شغل راحت و بی دغدغه اداری داشته باشیم.

حالا که در این حوزه مانده‌ایم دوست داریم که بتوانیم کاری انجام دهیم اما متاسفانه انگار فقط نگارنده مسائل هستیم و آقایان مدیر گوش می‌دهند و گاهی هم فقط یک چشم می‌شنویم که دیگر به فراموشی سپرده می‌شود.

در بحث درمان در استان واقعا مشکل داریم و با وجود ۳هزار واحد صنعتی در این استان اما از یک دستگاه رادیوتراپی محروم هستیم و این شایسته نیست و از طرفی شاهد تعطیلی بیمارستان رحیمیان در یک منطقه کارگرنشین شهرستان البرز هستیم که ناراحت کننده است.

توقف پروژه قزوین- کلاچای هم از دیگر مسائل است، چرا مطالعات زیست محیطی از همان ابتدا انجام نشده است؟ برای این پروژه میلیاردها تومان هزینه شده و با توقف آن کارگرانی هم هستند که بیکار شده‌اند.”

*هیچ حاشیه امنیتی برای خبرنگاران استان وجود ندارد

نوروزیان از سایت گذرنیوز هم با گلایه از نبود حاشیه امنیت برای خبرنگاران، گفت: ” حاشیه امن خبرنگاران و روزنامه نگاران در استان کجاست؟ سال‌هاست درمورد زمینخواری هفت‌سنگان صحبت می‌شود اما زمین‌خواری‌های دیگری هم در منطقه نیاوران، رزجرد، شفیع آباد، شینگر، کتاباد، ارنجک و کمربندی شرق قزوین در حال رقم خوردن است وباغستان پشت دادگستری هم در حال تخریب و فروش است.

وقتی ما این موارد را رسانه‌ای می‌کنیم، زندگی شخصی ما تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اقتصاد فرد را با تنگنا مواجه می‌کنند، چه کسی باید از خبرنگاران دفاع کند؟

متاسفانه هیچ حمایتی وجود ندارد؛ بارها مقام معظم رهبری درباره آزادی رسانه در کشور تاکید کردند، اما متاسفانه گویا استان قزوین خارج از این کشور قرار گرفته است. ما از شما به عنوان نماینده ولی فقیه می‌خواهیم که صدای ما را به گوش ایشان برسانید.”

پیش از آنکه میکروفن در اختیار صادق چگینی از خبرگزاری بسیج قرار گیرد، باز هم این نکته از سوی حسن عابدینی یادآوری شد که زمان رعایت شود.

*عده‌ای می‌خواهند روحیه نمی‌توانیم را در جامعه تسرری دهند

چگینی در ابتدای صحبتش گفت: می‌خواهم قدری تند صحبت کنم که شاید مورد پسند همه نباشد، حالا آقای عابدینی می‌گوید کوتاه صحبت کنم اما من می‌گویم که مگر چندبار می‌توانیم این طور کوتاه صحبت کنیم، پس اجازه دهید حرف‌هایمان را بزنیم.

” از بحث مطبوعات که خارج شویم می‌رسیم به اتفاقاتی که در جامعه رخ می‌دهد؛ بحث نفوذ باندهای زر و زور است که بارها مورد تاکید جنابعالی قرار گرفته است.

وقتی فسادی در استان اتفاق می‌فتد که با حمایت مدیر ارشد استان رقم خورده و توسط قاضی صلواتی رسانه‌ای می‌شود و محرمانگی را از دست می‌دهد، وقتی در روزنامه‌ای منتشر می‌شود متاسفانه از سوی مدیران داخل استان به روزنامه‌ فشار می‌آورند که نباید این موضوع چاپ می‌شد!

یک جوان ۲۳ساله به راحتی ۱۲هزار میلیارد تومان از خزانه کشور اختلاس می‌کند، پیشنهاد می‌کنم از این پس به جای پرداختن به اختلاس‌گرها به سرویس دهنده‌ها بپردازید.

با توجه به مسائلی که در استان اتفاق می‌فتد انگار عده‌ای می‌خواهند با ایجاد یک هارمونی، روحیه نمی‌توانیم را در جامعه تسری دهند، با این روند سیگنال‌های خوبی در جامعه دیده نمی‌شود.”

*رسانه‌های استان با جدیت پای کار و مطالبه‌گری از مدیران باشند

حنانه امیری مدیرمسئول صبح قزوین با ابراز امیدواری از اینکه جلسات دیدار اصحاب رسانه با نماینده ولی فقیه در استان در بازه زمانی کوتاه‌تری در طول سال انجام گیرد، صحبت‌های خود را آغاز کرد؛

“دو نکته را مطرح می‌کنم؛ اول اینکه در نشستی که با استاندار قزوین داشتیم، این سوال را از ایشان پرسیدیم که شما چه میزان تحت فشارهای سیاسی از طرف اشخاص و جریان زر و زور قرار گرفتید؟ که در پاسخ گفتند من قرار تحت این فشارهای قرار گرفتم اما سعی کردم که در عملکردم تاثیری نداشته باشد.

اما متاسفانه شاهد بودیم که ایشان در ابتدای سال جاری با افراد هیچکاره‌ی استان قزوین بازدیدی از روستاهای شهرستان آبیک داشتند و جلساتی برگزار کردند. وقتی بنده مستقیما از ایشان گلایه کردم، در جواب گفتند: این یک دیدار شخصی و میهمانی بوده.

نمی‌دانیم این چطور میهمانی و دیدار بوده که منجر به تصمیم گیری در باره استان می‌شود؟!

نکته دیگر هم این است که انتقادی هم باید به خودمان داشته باشیم، دوستان نسبت به وضعین مدیریت استان انتقاد کردند که واقعا به جا است چراکه برخی مدیران بی کفایت در کنار مدیرانی که واقعا برای استان تلاش می‌کنند، هستند.

اما انتقادی هم باید به صنف خودمان داشته باشیم، رسانه‌هایی هستند که واقعا فعال هستند و کار می‌کنند اما جای تاسف دارد با وجود اینکه رسانه‌های زیادی در استان داریم چرا باید وضعیت استان ما اینگونه باشد؟ چرا مدیران ما باید حاشیه امنی برای خود احساس کنند و هر کاری دلشان خواست انجام دهند؟! رسانه‌ای نیست که مطالبه کند، اگر خبرنگاران ما واقعا رسالت خبرنگاری را انجام دهند نباید وضعیت جامعه استان قزوین اینگونه باشد.

آیا واقعا کاری کردیم که در آن دنیا بتوانیم پاسخگو باشیم که توانستیم به رسالت خبرنگاری خود عمل کنیم؟”

*وحدت تنها راه حل برون رفت از مشکلات است

عبدالعظیم موسوی مدیرمسئول روزنامه ولایت قزوین با بیان اینکه مطبوعات در این شرایط واقعا جهاد و مقاومت می‌کنند، گفت:

“شرایط بسیار سخت است ما مقاومت خود را برای گران کردن روزنامه شکستیم و قیمت را از ۱۵۰۰ تومان به ۲۰۰۰ تومان رساندیم علی رغم اینکه تمایل به این کار نداشتیم.همه این‌ها فقط یک دارو دارد و آن هم وحدت است، وحدتی که زیر لوای ولایت باشد نه وحدتی که خدای ناکرده ولایت را زیر سوال ببرد.”

با وجود اینکه قرار شد سخنان آقای موسوی نقطه پایان صحبت‌ها باشد اما در گیرودار اینکه فرصت چند دقیقه‌ای هم به دونفر دیگر هم داده شود بلاخره حسن رجبی از روزنامه کیها و رویا بابایی از نشریه توانا توانستند فرصت چند دقیقه‌ای برای صحبت به دست آورند.

*پیگیری مداوم مسائل از سوی نماینده ولی فقیه در استان قابل تقدیر است

حسن رجبی صحبت‌های خود را اینگونه شروع کرد؛”الحمدلله جمعیت خوبی و از همه گرایش‌های سیاسی رسانه‌های استان در این جلسه حضور دارند که جای خرسندی دارد، دفتر امام جمعه متعلق به همه است و متعلق به قشر و گروه خاصی نیست و امروز این موضوع را به طور ملموس می‌بینیم.

یک پیشنهاد می‌کنیم در سال حداقل دو بار مصاحبه مطبوعاتی داشته باشید و اگر امکانی است این زمینه را فراهم کنید.

برخی یک موضوع را به صورت مقطعی مطرح می‌کنند و دیگر آن را به فراموشی می‌سپارند اما این جای تقدیر دارد که جنابعالی موضوع هفتسنگان و سایر موضوعات را به طور مداوم پیگیری می‌کنید.

یک درخواست هم داریم که سفرهای شهرستانی در استان را داشته باشید، به نظرم حرکتی خوب خواهد بود.”

آقای فرامرزی خطاب به آقای رجبی گفت: “یک پیشنهاد دیگر هم بفرمایید می‌شود یک دقیقه! که این مزاح، خنده را دوباره در سالن پررنگ‌تر کرد.

*مدیران پاسخگوی عملکرد دوره‌های تصدی‌گری خود باشند

رویا بابایی به عنوان آخرین نفر به صحبت‌ها پایان داد؛

“یک رسم نامرئی و نانوشته دیرینه‌ای است که در بین مدیران برقرار است و همه با آن مواجه هستیم، وقتی در خصوص خطاهای فاحش به مسئولین مراجعه می‌کنیم و سوال می‌پرسیم، مدیران پاسخ می‌دهند که این مسائل مربوط به مدیریت دوره قبل است و مسئولیتی در این زمینه ندارم.

درخواست دارم زمینه‌ای فراهم شود که وقتی افراد پست‌های خود را به هر دلیلی ترک می‌کنند، پاسخگوی همه کارهایی که در دوره تصدی‌گریشان انجام دادند، باشند.

متاسفانه طرح‌ها و اقدامات نابسامان و ضررده بسیار زیاد است و هزینه‌های زیادی صرف می‌شود در حالی که کسی پاسخگوی این روند نیست.”

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

2 پاسخ به “گلایه رسانه‌ها از روند افزایشی زمین‌خواری در قزوین و خواب بهاری مدیران!”

  1. khabar neghar گفت:

    عالی بود. خداقوت

  2. ایمان گفت:

    امیدواریم مدیران این حرفها را بشنوند…فعلا که یک گوششان در است و دیگری دروازه..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار