گنجشکی که جای قناری به استقلال قالب کردند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 74614
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۴ - ۱۰:۱۷
شاخص : هواداران استقلال پس از صحبت‌های پرویز مظلومی انتظار هافبکی را می‌کشیدند که خصوصیات تهاجمی‌اش، گره ‌کور آبی‌ها را در فاز هجومی باز کند.

ریوالدو باربوسای برزیلی به استقلال پیوست تا مشکل تیم مظلومی را در میانه میدان به عنوان یک هافبک طراح رفع کند. اما این برزیلی نه تنها برای آبی ها بازی نکرد بلکه ۸۰ هزار دلار دریافت کرد و رفت.

از داستان نحوه پرداخت ۸۰ هزار دلار مذکور به او که بگذریم به یک نکته مهمتر می رسیم اینکه خرید وی از پایه و اساس اشتباه بوده است.

بازگشت به گذشته برای روشن شدن مجدد این مساله اصلا کار دشواری نیست؛ وقتی سرمربی آبی ها خبر از خرید یک برزیلی خوش تکنیک با خصوصیات تهاجمی داد، نوشتیم که زبان آمار چیز دیگری در مورد این برزیلی می گوید.

به نظر می‌رسد هواداران استقلال پس از صحبت‌های پرویز مظلومی انتظار هافبکی را می‌کشیدند که خصوصیات تهاجمی‌اش، گره ‌کور آبی‌ها را در فاز هجومی باز کند. با این حال بررسی عملکرد و سوابق ریوالدو دسوزا نشان می‌داد این بازیکن صرفا خصوصیات تدافعی دارد و اصولا یک هافبک هجومی یا طراح نیست.

آن روزها هنوز کسی از حواشی این بازیکن خبر نداشت. با این حال وقتی امید ابراهیمی مرد شماره یک آبی ها در پست هافبک دفاعی بود، جایی برای خرید جدید در این پست نبود و شاید به همین دلیل باید او را متخصص در پست دیگری معرفی می کردند.

کدام عقل سلیم امید آبی‌ها را بیرون می گذاشت تا از باربوسا در پست هافبک دفاعی بهره ببرد؟

۱۱۷ بازی و ۴ گل
همان زمان هم دسترسی به شرایط حضور باربوسا و تشخیص جایگاهش در ترکیب فیگوئرنزه دشوار نبود. این بازیکن در تمام بازی‌های فصل برای تیم آخرش فیگوئرنزه درلیگ منطقه ای و سری B و A برزیل به عنوان یک هافبک دفاعی وارد میدان شد.

گوتو فریرا سرمربی ابتدای فصل فیگوئرنزه اغلب با سیستم ۴ مدافع، ۳ هافبک، یک بازیکن طراح پشت سر مهاجمان و ۲ فوروارد بازی را آغاز می‌کرد.

گنجشکی که به جای قناری به استقلال قالب کردند

به طور مثال در دیدار هفته ششم گوتو، ریوالدو را به عنوان هافبک میانی در ترکیب ۳ نفره میانه زمین مقابل ۴ مدافع تیمش قرار داد. هرچند که باربوسا و یارانش بازی جمعه ۲ خرداد ۹۳ را یک برصفر برابر پالمیراس باختند.

در میانه فصل سیستم فیگوئرنزه با تغییر کادرفنی به ۴ مدافع، ۲ هافبک دفاعی جلوی آنها، ۲ هافبک پشت مهاجمان و ۲ فوروارد تغییر کرد. یعنی ۲-۲-۲-۴٫ ریوالدو در سیستم جدید باز هم مقابل مدافعان و دور از فاز تهاجمی بازی کرد و البته هافبک سمت چپ جلوی مدافعان بود. استفاده از این روش در دیدار برابر کوریتیبا (هفته ۲۹) کاملا جواب داد و فیگوئرننزه ۴ برصفر – در حضور ۹۰ دقیقه‌ای ریوالدو- به برتری رسید.

پیش‌تر عنوان شد ریوالدو در تقابل با گرمیو و سرمربی صاحب نامش (پنجشنبه یکم آبان ۹۳) با کارت قرمز دقیقه ۹۰ داور مسابقه اخراج شد. جالب این‌که در این دیدار باربوسا هافبک دفاعی حاضر در جناح راست فیگوئرنزه بود که کمی جلوتر از خط دفاعی انجام وظیفه می‌کرد، در شرایطی که سیستم تیم ۲-۲-۲-۴ بود.

زبان گویای آمار همچنین توضیح می دهد که هافبک دفاعی داستان ما و هافبک هجومی مد نظر کادر فنی آبی ها طی ۱۱۷ بازی طی سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۴ در لیگ های مختلف برزیل تنها ۴ گل به ثمر رسانده است.

در شرایطی که یک هافبک با وظایف هجومی باید عملکردی به مراتب بهتر در امر گلزنی داشته باشد. مگر اینکه ادعای آمار درست باشد و کلام سرمربی استقلال اشتباه!

انتهای پیام/۴۰۰/د/ش

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار