۱۳ میلیون تن گندم ذخیره داریم/ بیش‌از ۷۰درصد روغن مورد نیاز کشور از طریق واردات تامین می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 116937
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۱۲
مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران:
شاخص : مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به اینکه سال جاری کار بی‌نظیری در حوزه گندم در کشور انجام شده، گفت: 14 میلیون تن گندم تولید داخل داشتیم که بیش از 11 و نیم میلیون تن آن از کشاورزان خریداری شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، علی قنبری مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در آیین تکریم و معارفه مدیر کل غله و خدمات بازرگانی استان قزوین که پیش از ظهر امروز در مجموعه باغستان سازمان جهاد کشاورزی برگزار شد، اظهار کرد: استان قزوین از استان‌های مهم کشور در بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به اینکه سال جاری اقدام بی‌نظیری در حوزه گندم در کشور انجام شده، اذعان داشت: تولید ۱۴ میلیون تن گندم و خرید بیش از ۱۱ و نیم میلیون تن از کشاورزان، کشور را به مرحله خودکفایی رسانده است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان مشکلات درآمدی کشور و کاهش قیمت نفت گفت: عمده پول گندم کشاورزان پرداخت شده و باقی مانده آن نیز در سفر رئیس جمهور و هیات دولت به استان تسریع یافته است.

این مسوول با اشاره به رشد ۵ درصدی بخش کشاورزی و اثر مطلوب آن بر حوزه صنعت و خدمات تصریح کرد: در حال حاضر در کشور ۱۳ میلیون تن ذخیره گندم داریم که ۸ میلیون تن در خبازی‌ها و ۲نیم میلیون تن در صنوف و صنعت  به مصرف می رسد لذا می‌توان ۳ میلیون تن مابقی را صادر کنیم.

قنبری با اشاره به اینکه بخش خصوصی می‌تواند کمک شایانی در صادرات و ذخیره سازی ایفا کند، ابراز کرد: ما نباید همواره چشم به دست دولت بدوزیم چه بسا که در سال جاری نیز بخش خصوصی در سهم قابل توجهی از خرید، حمل و ذخیره سازی را داشته و که می‌تواند به عنوان شریک خوب برای دولت در این امر باشد.

وی با بیان اینکه خرید تضمینی دانه‌های روغنی برای اولین بار به شرکت خدمات بازرگانی واگذار شد، افزود: در سال جاری ۶۶ هزار تن دانه‌های روغنی خریداری و پول آن نیز به کشاورزان پرداخت شده است .

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران خاطرنشان کرد: متاسفانه در گذشته به دلیل وابستگی‌های کشور در حوزه دانه‌های روغنی، ۹۲ درصد روغن کشور از طریق واردات تامین می‌شد که با برنامه ریزی‌، پیشرفت علم و تکنولوژی می توان میزان واردات را به ۷۰ درصد کاهش داد.

این مسوول تشریح کرد: مصرف شکر در کشور حدود دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن و میزان تولید آن نزدیک به یک میلیون و ۵۰۰ هزارتن است که می توانیم با برنامه ریزی مناسب به خودکفایی برسیم.

قنبری با اشاره به مشکلاتی که سال جاری در بحث شکر به وجود آمد، عنوان کرد: عدم همکاری بخش خصوصی و واردات، نوساناتی را در قیمت شکر ایجاد کرد که با ورود ۳۰۰ هزار تن شکر مشکل رفع شده است.

وی با توجه به اینکه مصرف برنج کشور نزدیک به ۳ میلیون تن است، گفت: میزان تولید برنج کشور حدود دو میلیون و ۲۰۰  هزار تن بوده و بخش کمی نیز از طریق واردات تامین می شود لذا امیدواریم با اقداماتی مد نظر به خودکفایی برنج در کشور نیز دست یابیم.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران در پایان ضمن تقدیر و تشکر از خدمات ارزنده مدیر عامل سابق، ودود ایرانیان را به عنوان مدیر کل جدید غله و خدمات بازرگانی استان قزوین معرفی کرد .

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار