14 هزار شهيد رمضان با خونشان افطار كردند
کد خبر: 105019
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۰۶
شاخص : آفتاب سوزان تابستان، آتش توپ و تانك و گرماي جنوب شرايط سختي را براي رزمندگان در ماه مبارك رمضان رقم مي‌زد. اينكه در شرايط دشوار جنگي ساعت‌ها آبي ننوشي و غذايي نخوري، كاري بسيار سخت بود كه ...

به گزارش شاخص نیوز:  آفتاب سوزان تابستان، آتش توپ و تانک و گرمای جنوب شرایط سختی را برای رزمندگان در ماه مبارک رمضان رقم می‌زد. اینکه در شرایط دشوار جنگی ساعت‌ها آبی ننوشی و غذایی نخوری، کاری بسیار سخت بود که رزمندگان به خوبی از عهده‌اش برمی‌آمدند. ماه رمضان در هر هشت سال جنگ در فصل گرما بود و همین سختی کار را برای نیروها دوچندان می‌کرد. با این حال طاقت رزمنده‌ها در روزه‌داری با همه مشکلات خاص جبهه‌ها، شرایطی معنوی پدید می‌آورد.

ارتش بعث عراق که از وضعیت اعتقادی رزمندگان باخبر بود، در ماه رمضان شدت آتش توپخانه‌هایش را بیشتر و پاتک‌هایش را سنگین‌تر می‌کرد. عراقی‌ها می‌دانستند که نیروهای ایرانی در ماه رمضان روزه می‌گیرند به همین خاطر روی ضعف بدنی و بی‌حالی ایرانی‌ها حساب ویژه‌ای باز کرده بودند و سعی داشتند با بیشتر کردن شدت آتش‌شان وضعیت جبهه را به سود خودشان رقم بزنند اما روزه‌داری هیچ‌گاه باعث از دست رفتن موقعیت ایران در جبهه‌ها نشد و عراقی‌ها در هشت سال دفاع مقدس، در ماه مبارک رمضان هیچ‌ کاری از پیش نبردند.

حتی در سال‌هایی فرماندهان از غفلت عراقی‌ها در ماه رمضان نهایت استفاده را بردند و چند عملیات مهم را تدارک دیدند. دشمن که تصور می‌کرد نیروهای ایرانی در ماه رمضان توان حرکت ندارند از انجام عملیات رزمندگان در این ماه غافلگیر می‌شد. عملیات‌های بزرگی چون رمضان و رقابیه عملیات‌هایی بودند که نیروهای ایرانی‌در ماه رمضان انجام دادند. همچنین آموزش‌های نظامی هیچ‌گاه در ماه رمضان قطع نشد و  روزه‌داری بهانه‌ای نشد تا رزمندگان از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنند.

اما رزمندگان ترفندهایی برای کم کردن شدت تشنگی و گرفتن حرارت بدنشان در زیر آفتاب سوزان جنوب داشتند. بعضی از رزمنده‌ها سطل‌هایی پر از آب می‌آوردند و بچه‌ها چفیه‌هایشان را در آن خیس می‌کردند و روی صورتشان می‌گذاشتند تا از تشنگی و حرارت بدنشان اندکی کم شود.

یکی از رزمندگان درباره روزه‌داری در جبهه و نشستن سرسفره افطار می‌گوید: «چند ساعت قبل از افطار، ماشین‌های حمل غذا و آذوقه می‌آمدند و با اینکه بچه‌ها همه برای گرفتن روزه سختی زیادی کشیده بودند و گرسنگی و تشنگی فشار زیادی به آنها آورده بود اما برای گرفتن افطار خود پیشقدم نمی‌شدند. می‌نشستند و دائم به هم تعارف می‌کردند و دوست داشتند دوستانشان زودتر از آنها افطار کنند. گاهی بچه‌ها موقع افطار اشک می‌ریختند و این اشک از سر شوق بود که توانسته بودند روزه آن روز را کامل گرفته و به افطار برسانند.»

جالب اینجاست که خلبان‌ها هم در ماه رمضان روزه‌هایشان را می‌گرفتند. رضا رمضانی از کهنه‌سربازان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران خاطره‌اش از روزه‌داری خلبان‌ها را اینگونه بیان می‌کند: «خلبان‌ها اگرچه برای پرواز باید از شرایط ویژه جسمانی برخوردار باشند اما شاهد بودم آن دسته از خلبان‌ها که روزه می‌گرفتند طوری برنامه‌ریزی می‌کردند که در زمان صبح عملیات‌های هوایی را انجام بدهند. گاهی آنها باید زمان زیادی را پرواز می‌کردند، برای همین همواره  داخل جیب g- suitهایشان (لباس مخصوص فشار هوانوردی) مقداری بادام، مغز گردو و یک قمقمه کوچک آب می‌بردند تا در شرایطی که روزه‌داری بر آنها غلبه کرد، روزه خود را بشکنند و علاوه بر انجام درست مأموریت‌های خود، اُفت قند خون و فشارشان موجب این نشود که اموال بیت‌المال که بسیار هم به آنها نیاز داشتیم آسیب ببیند. چون ممکن بود به خاطر افت فشار و قند خون شدید، ‌جنگنده‌شان سقوط کند.

با این حال رزمندگان زیادی در ماه رمضان و با لب روزه شهد شیرین شهادت را نوشیدند. طبق آمار بنیاد شهید و امور ایثارگران بیش از ۱۴ هزار و ۷۰۰ نفر از شهدای دوران دفاع مقدس در ایام ماه مبارک رمضان به فیض شهادت رسیده‌اند که شهادت حدود ۴ هزار نفر از آنان در عملیات رمضان در سال ۱۳۶۱ رخ داده است. نکته قابل توجه اینجاست ۲۱۹ روحانی شهید در ماه رمضان دوران دفاع مقدس شهید شدند و بیش از ۵۱۰ نفر شهدایی که در ماه رمضان به شهادت رسیده‌اند، نام یا نام خانوادگی آنها «رمضان»، «رمضانعلی» و «رمضانی» و مشتقات آن بوده است و مهم‌ترین مطلب اینکه ۵ هزارو ۱۹۶ شهید والامقام در وصیتنامه‌شان به «روزه» و «ماه رمضان» اشاره کرده و درباره این فریضه توصیه‌هایی داشته‌اند. همچنین شخصیت‌های بزرگی مثل شهید سیدعلی اندرزگو، شهید عباس شیرازی، شهید سرلشکر عباس دوران، شهید حسین شهرام‌فر، شهید محمد نوژه و شهید سیدعلی لواسانی در ماه مبارک رمضان خلعت شهادت پوشیدند و در این ماه مبارک درهای آسمان و بهشت به رویشان گشوده شد.

منبع: مشرق

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار