ایران جانبی

» بیش از ۱۵۰۰نفر معتاد متجاهر در استان شناسایی شد
کد خبر: 200304
تاریخ انتشار: ۱۹ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
مدیرکل بهزیستی قزوین:
شاخص : مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در هشت ماهه سال جاری متحاهرین 1565 نفر شناسایی شدند که 192نفر کد ملی ندارند؛ ۵۵۶نفر از این متجاهرین در قزوین، ۴۶۹نفر در تاکستان، 124نفر در بوئین زهرا، 277نفر در البرز و 139نفر در آبیک شناسایی شدند.

علیرضا وارثی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، با بیان اینکه یازده دستگاه در کنترل و مبارزه با اعتیاد دخالت دارند، اظهار کرد: به همت خیرین یک مجموعه دو هکتاری جامع درمان‌‌های خاص و درمان اعتیاد در آبیک پیش‌بینی شده است و در شهرستان البرز هم یک کمپ کامل در ۴هزار مترمربع ساخته خواهد شد.

وی افزود: در هشت ماهه گذشته با چهار هدف توانستیم بحث اعتیاد را کنترل کنیم که بحث ساماندهی و ساماندهی و یکپارچگی معتادین بی‌سرپناه، اجرای برنامه ششم توسعه در نظام مدیریت معتادین بی‌سرپناه و همچنین تامین فضای امن با حفظ کرامت معتادان متجاهر و به کار گیری ظرفیت‌های جامعه است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین با اشاره به اجرای طرح غربالگری ابراز کرد: در هشت ماهه اول سال جاری ۶۵۹نفر غربال و تعداد ۵۵۶نفر به مراکز اقامتی ارجاع شدند؛ که
۹نفر بیمار روانی داشتند که به بیمارستان ۲۲بهمن منتقل شدند و یک نفر هم به ایدز مبتلا بود که برای درمان و حمایت به باشگاه مثبت معرفی شد.

این مقام مسئول بیان کرد: در این ۸ماهه ۱۴۵مورد مراجعه به منزل داشتیم و مصاحبه اولیه و مشاوره با خانواده ۷۹۰نفر مورد اتفاق افتاد؛ همچنین ۵۰مورد خدمات عیدانه و لوازم تحریر و ایجاد اشتغال برای ۳۹نفر انجام شد.

وارثی با بیان اینکه مددکاری برای ۷۵۳مورد صورت گرفته، ابراز کرد: ۸۸نفر به کمیته امداد ارجاع شد که از این میزان ۷۷نفر تحت پوشش قرارگرفتند؛ ۹۷ نفر برای صدور دفترچه بیمه خدمات درمانی معرفی شدند که ۱۱نفر تحت پوشش قرار گرفتند و ۵۷نفر به مراکز فنی حرفه‌ای جهت مهارت آموزی معرفی شدند.

وی درباره آماره معتادین متجاهر در استان اظهار کرد: در هشت ماهه سال جاری متحاهرین ۱۵۶۵ نفر شناسایی شدند که ۱۹۲نفر کد ملی ندارند؛ ۵۵۶نفر از این متجاهرین در قزوین، ۴۶۹نفر در تاکستان، ۱۲۴نفر در بوئین زهرا، ۲۷۷نفر در البرز و ۱۳۹نفر در آبیک شناسایی شدند.

سامانه ثبت اطلاعات معتادین متجاهر راه‌اندازی شد

مدیرکل بهزیستی استان قزوین گفت: در بحث آنفولانزا هم  اقداماتی درباره بازدیدهای سرزده و دروه‌ای را از مراکز شبانه روزی و راه‌اندازی سامانه ثبت اطلاعات بیماران را داشتیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: راه‌اندازی کمیته غربالگری در سایر شهرستان‌ها امر الزامی است که پیشنهاد می‌کنیم در صورت تامین بودجه نیز این اقدام صورت گیرد.

وارثی با اشاره به راه‌اندازی سامانه ثبت اطلاعات معتادین در استان اظهار کرد: ما تا بحال هیچ سامانه ثبت معتادین متجاهر را نداشتیم که در مهرماه سازمان بهزیستی با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر سامانه‌ای را به ما ابلاغ کردند که اکنون بیماران با ورود به مراکز ماده۱۶ هویت ‌و تمام مراحل درمان آن‌ها از صفر تا صد در این سامانه ثبت می‌شود.

وی ادامه داد: این سامانه ابتدا با هدف شفافیت مالی شکل گرفت تا بدانیم چند نفر در استان‌ها ثبت می‌شود و در ادامه هم در راستای ارتقاء سطح کیفی و کمی خدمات است.

مدیرکل بهزیستی استان قزوین اضافه کرد: این سامانه تحت عنوان “سامانه جوانه‌ها” است که در بهزیستی راه‌اندازی شده و شامل فرم‌های مورد نظر است و به صورت روزانه و هفتگی ارائه می‌شود.

این مقام مسئول بیان کرد: تاکنون ۲هزار ۶۳۸ پرونده در این سامانه ثبت شده که کل اطلاعات در دسترس کشور هم قرار می‌گیرید و اطلاعات فقط مربوط به معتادین متجاهر است که اطلاعات ۸۱۷نفر معتاد متجاهر در این سامانه ثبت شده است.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار