۱۵ مرکز حفظ مجازی قرآن در کشور راه‌اندازی می‌شود - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 106452
تاریخ انتشار: ۹ تیر ۱۳۹۵ - ۹:۲۲
معاون فرهنگی و اجتماعی اوقاف و امور خیریه کشور:
شاخص : معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف کشور گفت: امروز پنجمین شعبه حفظ مجازی قرآن کشور در استان قزوین آغاز به کار کرد و به زودی در ۱۰ استان دیگر هم راه‌اندازی می‌شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، حجت الاسلام احمد شرفخانی، معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور عصر دیروز در آیین افتتاح مرکز حفظ مجازی قرآن کریم که در دارالقرآن نورالثقلین قزوین برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به تدبیر مقام رهبری مبنی بر تربیت ۱۰ تا ۱۵ میلیون حافظ قرآن کریم در کشور، سال ۹۰ ستاد طرح تربیت حافظان قرآن کریم در مجموعه سازمان اوقاف طراحی شد.

وی افزود: طبق تعهد سازمان اوقاف کشور مبنی بر تربیت یک میلیون حافظ قرآن طی ۴ سال، مقرر شد تا متناسب با ظرفیت و سهمیه‌بندی استان‌ها برنامه‌های مورد نظر ابلاغ شود تا از پتانسیل‌ و استعدادهای مختلف حفظ استفاده کنیم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور خاطرنشان کرد: بر اساس مجموعه اقدامات انجام شده، شاهد بودیم که یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در طرح تربیت حفظ قرآن ثبت نام و در آزمون‌های سراسری شرکت کردند که خروجی مطلوب آزمون‌ها نشان از موفقیت این طرح ملی قرآنی دارد.

شرفخانی تصریح کرد: پس از بررسی‌های متعدد به این نتیجه رسیدیم که باید از همه روش‌ها و ساختارها برای بحث حفظ قرآن استفاده کنیم بر این اساس رشته موضوعی را به رشته حفظ ترتیبی قرآن نیز اضافه کردیم که مخاطبان استقبال خوبی را داشتند.

این مسئول عنوان کرد: با  کارشناسی‌های انجام گرفته به این نتیجه رسیدیم  که با امکانات و موسسات فعلی هرگز به طرح تربیت ده میلیون حافظ در کشور دست نخواهیم یافت.
وی اضافه کرد: ساختاری را طراحی کردیم که در همه مناطق حتی روستاها نیز کلاس‌های حفظ دایر شوند اما در شروع کار متوجه شدیم که برای تحقق این هدف مربی حفظ به تعداد کافی نداریم.

معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور ادامه داد: بنابراین مرکز تربیت مربی حفظ قرآن در قم تشکیل شد که تا به امروز بیش از ۶ هزار و ۲۰۰ نفر مربی حفظ قرآن تربیت و گواهینامه رسمی مربیگری حفظ را دریافت کرده‌اند.

شرفخانی خاطرنشان کرد: بررسی‌ها نشان داد که بسیاری از افراد علاقمند به حفظ قرآن، امکان شرکت در کلاس قرآن را ندارند بنابراین باید زیرساختی برای آموزش غیرحضوری این افراد آماده می‌شد.

این مسئول عنوان کرد: آموزش قرآن به صورت مجازی طی چند سال در قم راه‌اندازی شده و ۲۶ هزار نفر نیز تحت پوشش این طرح قرار دارند.

وی با اشاره به استقبال فراوان علاقمندان گفت: در برنامه ۵ ساله سازمان اوقاف که امسال به سراسر کشور ابلاغ شد هم ظرفیت جدیدی برای حفظ حضوری طراحی شده که باید بیش از یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در مدت ۵ سال در طرح تربیت حفظ قرآن کریم شرکت کنند و هم اینکه شعبات آموزش مجازی قرآن در استان‌ها راه‌اندازی شوند.

شرفخانی با اشاره به راه‌اندازی ۱۵ مرکز حفظ مجازی قرآن در کشور بیان کرد: امروز پنجمین شعبه حفظ مجازی قرآن در استان قزوین آغاز به کار کرد و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده طی یک ماه آینده نیز در ۱۰ استان دیگر راه‌اندازی می‌شوند.

 معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان اوقاف و امور خیریه کشور در پایان بیان کرد: اجرای امینانه نیات واقفین با نگاه مهندسی شده، ایجاد وقف‌های جدید به ویژه وقف‌های قرآنی و تبدیل شدن بقاء متبرکه به قطب فرهنگی از مهمترین اولویت سازمان در سال جاری است.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار