۱۸ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال استان قزوین را دیابتی‌ها تشکیل می‌دهند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 101110
تاریخ انتشار: ۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۳
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین گفت: میانگین سرانه مصرف و دریافت  انرژی در استان برای هر فرد 2 هزار و 600 کیلو کالری است در حالیکه بدن به 2 هزار و 400 کیلو کالری انرژی نیاز دارد.

به گزارش خبر نگار اجتماعی شاخص، دکتر سید سعید صدقی اسکویی صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته سلامت در دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، با اشاره در هفته سلامت امسال مبارزه جدی با دیابت مدنظر گرفته شده‌است، اظهار کرد: طبق آمار جهانی میزان ابتلا به دیابت در جهان چهار برابر شده است که متاسفانه آمارها طی ۴ دهه گذشته در کشور ما با این میزان برابری می‌کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان با بیان اینکه روند رو به افزایش بیماری دیابت زنگ خطری برای سلامت کشور است، خاطر نشان کرد: ثابت شده است که  دیابت علاوه بر تحمیل  هزینه‌های سنگین بر جامعه؛ عارضه حداقل ۱۳ سال زندگی همراه با ناتوانی برای مبتلایان به این بیماری را همراه خواهد داشت.

نابینایی شایع‌ترین عارضه دیابت

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین با اشاره به نابینایی به عنوان شایع‌ترین عارضه دیابت تصریح کرد: قطع عضو به ویژه از ناحیه پا بعد از سانحه و حوادث  از عوارض مهم ابتلا به دیابت محسوب می‌شود.

این مسئول با بیان اینکه دیابت ۲ تا ۱۵ درصد از کل بودجه بهداشتی کشور را به خود اختصاص داده، عنوان کرد:  در کشور ما حدود ۵ میلیون نفر مبتلا به بیماری دیابت هستند.

وی با تصریح بر اینکه ۴ میلیون نفر در دنیا به دلیل ابتلا به دیابت جان خود را از دست می‌دهند ابراز کرد: در هر دقیقه ۶ نفر در اثر دیابت جان خود را از دست می‌دهند و ۱۲ نفر هم به جمعیت بیماران دیابتی افزوده می شوند.

اسکویی با اشاره به جمعیت آمار مبتلایان به دیابت در قزوین خاطرنشان کرد: حدود  ۶ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال روستایی و  ۱۲ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال شهری در استان مبتلا به دیابت هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان تشریح کرد: طبق آخرین آمار و بررسی‌های انجام شده در سال ۸۸ به میزان  ۸/۱۰ درصد جمعیت استان مبتلا به دیابت بودند که از این تعداد ۱۲ درصد خانم و ۶/۹ دهم درصد آقایان هستند.

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین ۸۰ الی ۹۰ درصد از مبتلایان به دیابت را از نوع ۲ دانست و گفت: این میزان بیشتر در میانسالان رخ می دهد و حدود ۱۰ درصد دیگر مربوط به دیابت نوع یک است که در کودکان دیده می‌شود.

کشور ایران بالاترین سرانه مصرف نوشابه را دارد

وی چاقی را از مهم‌ترین عوامل ابتلا به دیابت عنوان کرد و افزود: عادات بد غذایی در بانوانی که نوزادان بیش از ۴ و نیم کیلویی دارند، افراد بالای ۳۰ سال و مبتلایان به فشار و چربی خون از دیگر اقشار در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

اسکویی با اشاره به اینکه کشور ایران بالاترین سرانه مصرف نوشابه را دارد ابراز کرد: میزان قند استفاده شده در نوشابه بسیار بالاست و افرادی که مصرف بالایی دارند بیشتر در معرض این بیماری قرار می‌گیرند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان هشدار داد: میانگین سرانه مصرف و دریافت انرژی در استان ۲ هزار و ۶۰۰ کیلو کالری برای هر فرد است در حالیکه بدن به ۲ هزار و ۴۰۰ کیلو کالری انرژی نیاز دارد.

۴۰ درصد از  مرگ‌ و میرها بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی

رئیس مرکز بهداشت استان قزوین افزود: با توجه به ورود بیش از حد انرژی در بدن ، اضافات کالری موجب افزایش وزن و در نتیجه ابتلا به دیابت را منجر می‌شود و حتی فرد ممکن است در معرض بیماریهای دیگری چون  فشار خون ، سرطان و بیماری های قلبی و عروقی قرار گیرد.

وی میزان مرگ و میر در استان را اینگونه تشریح کرد: حدود ۴۰ درصد از  مرگ‌ها بر اثر بیماری‌های قلبی و عروقی، ۱۵٫۸ درصد سرطان و ۸٫۵ درصد دیگر نیز بر اثر حوادث رخ می‌دهد.

اسکویی در انتها توصیه کرد: مردم به جای استفاده از آب میوه صنعتی بهتر است از میوه و سبزیجات تازه استفاده کنند.

انتهای پیام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار