۲۱ هزار دانش آموز کلاس اولی در قزوین از ۳۱ شهریور وارد مدارس می شوند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 114093
تاریخ انتشار: ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱:۴۰
معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش:
شاخص : اون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین از برگزاری جشن شکوفه ها در مدارس ابتدایی استان در روز 31 شهریور ماه خبر داد و گفت: در سال تحصیلی جدید 21 هزار دانش آموز کلاس اولی وارد مدارس می شوند.

به گزارش شاخص‌نیوز، رضا طاهرخانی معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش قزوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: جشن شکوفه ها از برنامه های ویژه دانش آموزان پایه اول ابتدایی است که یک روز پیش از شروع سال تحصیلی بصورت همزمان در مدارس مناطق شهری، روستایی و عشایری برگزار می شود.

وی اضافه کرد: هدف از برگزاری این جشن ها آشنایی نوآموزان با فضای مدرسه و ایجاد حس نشاط و شادابی بین آنها در ابتدای شروع تحصیل است و تلاش می شود تا شروع سال تحصیلی این دانش آموزان با شادابی بیشتری انجام شود و احساس دلزدگی از مدرسه نداشته باشند.

طاهرخانی در ادامه با اشاره به اجرای طرح آموزش اولیای دانش آموزان کلاس اول ابتدایی در سال جاری گفت: این آموزش ها در دو مرحله مقدماتی و تکمیلی طی شهریور و مهر ماه سال جاری برگزار و ۱۰۰درصد اولیا در آنها شرکت دارند.

وی با اشاره به سرفصل های دوره مقدماتی این آموزش ها اضافه کرد: در این مرحله موضوعاتی مانند ویژگی های دوران کودکی، تمهید آمادگی مورد نیاز کودکان برای پیوند با محیط آموزش رسمی توسط خانواده، آشنایی با مقررات عمومی مدرسه، آشنایی اولیا با وظایف خود در قبال تربیت فرزندان و نحوه تعامل آنان با مدرسه و معلم طی ۳ جلسه تا هفته سوم شهریور ماه به اولیا آموزش داده می شود.

طاهرخانی افزود: آشنایی با دروس پایه اول و شیوه های یادگیری، آشنائی با اختلالات یادگیری، فرایند سنجش و ارزشیابی تحصیلی و چگونگی مشارکت اولیا با معلمان را نیز محتوای مرحله تکمیلی این طرح ذکر کرد که حداکثر تا پایان مهر ماه انجام خواهد شد.

وی گفت: آموزش اولیا یکی از مسایل جدی در تعلیم و تربیت است چرا که گاهی توجیه نبودن اولیا موجب مداخلاتی در امور مدرسه می شود که نه تنها کار را پیش نمی برد بلکه موانعی را نیز در برنامه های مدرسه ایجاد می کند.

طاهرخانی ادامه داد: اولیای دانش آموزان پایه اول ابتدایی گاهی شاید از ابتدایی ترین قوانین مدرسه آگاهی نداشته باشند، بنابراین در سال جاری بر اساس دستورالعمل وزارتی و برنامه درسی ملی که بر تقویت بنیان خانواده و کمک به سطح افزایش مهارت های خانواده در ایفای نقش متناسب با جامعه اسلامی و افزایش مشارکت خانواده ها در برنامه های مدرسه تاکید دارد طرح آموزش اولیا برای اولین بار اجرا می شود.

این مسئول یادآور شد: البته این دوره تنها به همین مراحل محدود نیست و بصورت جریانی مستمر با برگزاری جلسات معلم پایه اول با والدین و همچنین همایش های منطقه ای در طول سال تحصیلی ادامه خواهد داشت.

وی ادامه داد: با توجه به تغییراتی که در دوره ابتدایی اتفاق افتاده است لازم است والدین با سیاست ها و راهکارهای مدرسه آشنا شده و براساس آن با امور مدرسه و فرزندان خود ارتباط برقرار کرده و به پیشبرد امور آموزشی کمک کنند.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین، فرهنگ سازی در این زمینه را بسیار مهم دانست و افزود: خانواده ها باید بگونه ای توجیه شوند که با احساس نیاز به شرکت در این دوره ها ترغیب شوند و بدانند که حضور در این کلاس ها به نفع فرزندان و خود آنها خواهد بود.

طاهرخانی در ادامه از برگزاری طرح راهبران آموزشی خبر داد و گفت: با اجرای این طرح بالغ بر ۷۲ معلم دوره ابتدایی شرکت و آزمون و مصاحبه آنان طی دو روز در شهریورماه به صورت متمرکز استانی برگزار شد.

وی گفت: به منظور بهبود مدیریت و تسهیل امر نظارت و راهنمایی بر فعالیت های آموزشی وپرورشی مدارس روستایی و عشایری دارای کلاس های چند پایه مرحله آزمون و مصاحبه برگزار شد.

طاهرخانی خاطر نشان کرد: در این برنامه انتظار می رود تا با انتخاب افرادی توانمند به عنوان راهبر آموزشی و تربیتی در مدارس روستایی و کلاس های چند پایه فاقد مجتمع های آموزشی و پرورشی روستایی و عشایری بتوان فرآیند آموزش و یادگیری مدارس را نظارت، هدایت و راهنمایی کرد.

وی ارتقای کیفیت امور آموزشی و پرورشی در مدارس مورد نظر، ارتقای سطح مهارت های حرفه ای معلمان، تبادل تجربیات آموزشی و پرورشی، جلوگیری از افت تحصیلی دانش آموزان با ارائه خدمات مشاوره ای و راهبری آموزشی و کاهش فاصله سطح علمی دانش آموزان را از دیگر اهداف برنامه جذب راهبران آموزشی اعلام کرد.

معاون آموزش ابتدایی اداره کل آموزش و پرورش استان قزوین افزود: در این طرح علاوه بر اجرای آزمون هماهنگ، از شرکت کنندگان در دو مرحله مصاحبه به شکل عمومی و تخصصی انجام و افراد حائز شرایط پس از ارزیابی های نهایی توسط شورای راهبری و داوران، در سال تحصیلی جدید به عنوان راهبر آموزشی فعالیت خواهند کرد.

سال تحصیلی ۹۶-۹۵ حدود ۲۱ هزار دانش آموز کلاس اولی در استان قزوین وارد مدرسه می شوند که ۵ هزار نفر از آنان فاقد تجربه پیش دبستانی هستند.

انتهای ییام/

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار