۲۵درصد قزوینی‌ها به فشار خون مبتلا هستند/ مردم مصرف نمک را کاهش دهند - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 190564
تاریخ انتشار: ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۴:۵۸
رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان:
شاخص : رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه 25درصد مردم قزوین فشار خون دارند، گفت: مردم برای کنترل فشار خون می‌توانند به تمامی پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت روستایی و شهری مراجعه کنند.

به گزارش خبرنگار سلامت شاخص، علیرضا مهرعلیان در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه سطح اطلاعات مردم درباره بیماری‌های غیرواگیر پایین است، اظهار کرد: رسانه، اهمیت و ویژگی فوق‌العاده‌ای در دنیای امروز دارد و در پیشبرد کارها موثر است.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه شعار “پیشگیری مهمتر از درمان” در حد شعار باقی مانده است، افزود: با توجه به هزینه‌های بالای درمان برای مردم و دولت نیز ورودی بیمارستان‌ها سخت شده و از طرفی به علت نداشتن سبک زندگی و تغذیه سالم، تقاضای مردم در حوزه درمان بالا رفته است.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان گفت: ۴۰تا۶۰درصد مردم از فشار خون خود بی اطلاع هستند و مشکلات جدی در درمان داریم که اگر راهکار مناسبی نداشته باشیم با مشکلات متعددی مواجه خواهیم شد.

این مسئول خاطرنشان کرد: بسیج کنترل فشار خون در کشور با هدف آگاهی دادن به مردم و پیشگیری از بیماری‌ها در کلیه پایگاه‌های سلامت و مراکز بهداشتی و درمانی در شهر و روستا اجرا می‌شود.

مهرعلیان یادآور شد: در شهرستان قزوین ۱۸پایگاه سلامت، ۱۶واحد مرکز شهری،۲۰ مرکزی روستایی، ۳۴واحد سیار و ۱۰۷خانه بهداشت نیز بحث بسیج ملی کنترل فشار را اجرا می‌کنند.

وی ادامه داد: از ابتدای طرح تاکنون ۴۴هزار و ۸۱۳نفر در شهرستان قزوین تحت کنترل فشار قرار گرفتند و از این تعداد ۶هزار نفر در ایستگاه‌های سلامت انجام شده است و اکنون تنها یک سوم جمعیت شهرستان از نظر فشار خون کنترل شدند.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان اضافه کرد: طرح بسیج ملی کنترل فشار در بخش اول در پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت و در بخش دوم توسط تیم‌های سیار انجام می‌شود و در بخش سوم هم به صورت خود احضاری است که توسط خود افراد در منزل انجام می‌شود.

مشارکت مردان در بحث سلامت کمرنگ است

مهرعلیان با بیان اینکه مشارکت مردان در بحث سلامت کمرنگ است، گفت: متاسفانه گاهی سلامت خود را فراموش می‌کنیم و ۵۰درصد افراد که فشار خون دارند یا درمان نمی‌شوند و یا درمان ناقص می‌گیرند.

این مسئول ابراز کرد: بیش از ۹۰هزار نفر در سال‌های گذشته در کشور بر اثر فشار خون جان خود را از دست دادند و هر ۵دقیقه یک نفر دچار سکته مغزی می‌شود.

وی با تاکید بر کاهش مصرف نمک، ادامه داد: مصرف نمک مردم ایران دو برابر مصرف کل دنیا است؛ سرانه مصرف نمک در دنیا زیر ۵گرم است در حالی در ایران ۱۱گرم است.

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان با بیان اینکه ۲۵درصد مردم قزوین فشار خون دارند، گفت: مردم برای کنترل فشار خون می‌توانند به تمامی پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت روستایی و شهری مراجعه کنند.

مهرعلیان اظهار کرد: فشار خون بیماری خاموش و بی علامت است؛ نباید نمک پنهان در غذاهایی که طبخ می‌شود نیز فراموش شود و مردم در سبک زندگی و تغذیه سالم نیز توجه داشته باشند و ورزش و کاهش وزن را فراموش نکنند.

این مسئول با بیان اینکه مصرف بالای نمک عامل مهمی در پوکی استخوان و سرطان‌ها است، تشریح کرد: متوسط مصرف نمک برای افراد زیر ۵۰ سال زیر ۵گرم است اما برای افراد بالاتر از این سن باید زیر ۳گرم باشد.

وی بیان کرد: درد پشت سر، درد قفسه سینه و تنگی نفس شبانه از علائم فشار خون که  نباید بگذاریم به این مرحله برسد؛ مردم بعد از مطلع شدن از فشار خون باید بلافاصله برای درمان مراجعه کنند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار