۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار برای احیای باغستان سنتی قزوین نیاز است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 116270
تاریخ انتشار: ۲۲ مهر ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۰
عضو شورای سازمان باغستان سنتی قزوین:
شاخص : عضو شورای سازمان باغستان سنتی قزوین گفت: 250 میلیارد تومان اعتبار برای احیای باغستان سنتی قزوین نیاز است.

به گزارش شاخص نیوز، محمدرضا صدیقی ضمن تقدیر از ابراز نگرانی برخی ارگان‌ها در خصوص باغستان سنتی اظهار داشت: برای حفظ و احیای باغستان تمام نهادها باید تلاش کنند و سهم بودجه هر ارگان هم باید به طور واضح مشخص شود تا با این بودجه‌ها بتوان گام‌های اساسی برای حفظ باغستان انجام داد.

وی با بیان اینکه برای حفظ، احیا و توسعه باغستان‌های سنتی ۲۵۰ میلیارد تومان اعتبار مورد نیاز است، بیان کرد: تمام ارگان‌ها و به خصوص نمایندگان مجلس باید درصدد اختصاص بودجه ملی برای این پروژه باشند.

عضو شورای سازمان باغستان سنتی قزوین با اشاره به اینکه باغستان سنتی قزوین از ارزش و ظرفیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: این میراث از گذشتگان به ما رسیده است و باید با حفظ و حراست از آن، این میراث ارزشمند را برای آیندگان به یادگار بگذاریم.

* آب، جاده دسترسی و امنیت مهم‌ترین نیازهای باغستان سنتی

صدیقی با بیان اینکه در حال حاضر تأمین آب، جاده دسترسی و امنیت برای باغستان سنتی قزوین از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، عنوان کرد: شورای سازمان باغستان متشکل از ۹ نهاد است اما تاکنون نتوانسته اقدامات اساسی در این سه حوزه انجام دهد و فعالیت‌های انجام شده فقط به صورت مُسکِن عمل می‌کند و نیاز به اقدامات جدی‌تر با همکاری تمام نهادهای مرتبط است.

این مسؤول با اشاره به کمبود آب در حوزه باغستان سنتی قزوین مطرح کرد: با توجه به اقلیم قزوین و کمبود بارش در استان، کمبود آب در دوره آبیاری احساس می‌شود و باید نسبت به انتقال آب از نهرهای اصلی به وسیله کانال‌های بتنی و لوله اقدام کرد.

عضو شورای سازمان باغستان سنتی قزوین، این باغستان را قانع‌ترین باغستان جهان خواند و افزود: باغستان سنتی قزوین در سال به حداکثر دو نوبت آبیاری نیاز دارد اما به دلیل انتقال آب بر روی زمین برای رسیدن به باغ‌های دور دست، ۷۰ درصد آب نفوذ و افت می‌کند که باید این مشکل با اختصاص بودجه و احداث کانال‌های آبیاری رفع شود.

صدیقی ادامه داد: راه‌های دسترسی اصلی با توجه به نیاز جامعه برای تردد و انتقال محصولات از جمله نیازهای باغداران است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی امنیت را از دیگر نیازهای ضروری باغستان برشمرد و گفت: در حال حاضر باغستان سنتی قزوین در عرصه‌های مختلف مورد تهاجم قرار می‌گیرد که از جمله آن می‌توان به از بین بردن باغستان، آتش‌سوزی ۱۰ها هکتار باغ و عدم حراست از محصولات باغداران اشاره کرد که باید مورد توجه جدی مسؤولان قرار گیرد.

منبع:  خبرگزاری فارس

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار