۴۱۱ کیلو گرم فراورده خام دامی غیر قابل مصرف در آبیک معدوم شد
کد خبر: 110588
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۵۷
شاخص : آبیک- رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک گفت: همزمان با تشدید نظارتهای دامپزشکی آبیک ۴۱۱ کیلو گرم فراورده خام دامی غیر قابل مصرف در این شهرستان معدوم شد.

به گزارش شاخص نیوز، مرتضی یعقوبی از اجرای طرح تشدید نظارت بهداشتی بر واحدهای تولید، بسته‌بندی و عرضه فرآورده‌های خام دامی در ماههای گرم سال خبر داد و اظهار داشت: با توجه به آغاز این طرح، گشت‌های نظارت بهداشتی در دو شیفت صبح و شب از کشتارگاهها، مراکز بسته‌بندی، سردخانه‌ها، ناوگان حمل و نقل و مراکز عرضه فرآورده‌های خام دامی بازدید و نمونه‌برداری خواهند کرد.

وی با بیان اینکه در فصول گرم سال تشدید نظارتهای بهداشتی دامپزشکی در دستور کار این اداره قراردارد، گفت: در صورتی که محموله‌ها مشکل بهداشتی داشته و نیاز به برخورد قضایی با آنها باشد، این اداره با مراجع قضایی در این زمینه هماهنگ بوده و اقدام‌های لازم صورت می پذیرد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان آبیک با بیان اینکه در چهار ماه ابتدای سال جاری بالغ بر ۷۰۶ کیلوگرم محموله غیرقابل مصرف در این شهرستان شناسایی و معدوم شد، افزود: از این میزان نزدیک به ۴۱۱ کیلوگرم آن در دو ماه خرداد و تیر همزمان با افزایش دمای شهرستان، معدومسازی صورت گرفته است.

یعقوبی با اشاره به قرار گرفتن در اوج گرمای تابستان، تصریح کرد: در فصل تابستان، سرعت فسادپذیری مواد غذایی از جمله فرآورده‌های خام دامی به میزان قابل توجهی افزایش می‌یابد، از این‌رو حفظ کامل زنجیره سرد و رعایت دقیق نکات بهداشتی در این فصل اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.

وی در بخش دیگری از صحبتهایش اجرای طرح پیش‌سرد کردن گوشت در کشتارگاه‌ها را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: در طرح الزامی کردن زنجیره پیش‌سرد، گوشت تولید شده در کشتارگاه باید ۲۴ ساعت در پیش‌سرد قرار گرفته و سپس وارد مراکز عرضه شود که موجب کاهش PH گوشت و از بین رفتن عامل بیماریهای احتمالی مثل تب کریمه خواهد شد.

یعقوبی در پایان از شهروندان خواست علاوه برخرید گوشت مورد نیاز خود از مراکز دارای شرایط بهداشتی عرضه و خودداری از خرید مواد پروتئینی از دوره گردها و مراکز غیر مجاز، توصیه نمود برای پیشگیری از ابتلا به انواع بیماری‌های مشترک بین انسان و دام و نیز حفظ سلامت خود در صورت مشاهده هرگونه تخلف، مراتب را  با شماره تلفن پیام‌گیر ۱۵۱۲ و یا سامانه پیامکی ۵۰۰۰۱۵۱۲ اطلاع رسانی کنند.

 

منبع:  خبرگزاری مهر 

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار