۴۲ درصد مرگ و میرها در استان قزوین به دلیل عارضه قلبی و عروقی است - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 115341
تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۵ - ۲:۵۸
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین:
شاخص : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اینکه 42 درصد مرگ و میر استان در ارتباط با بیماری‌های قلبی و عروقی است، گفت: از هر 2 فوتی یک نفر به علت بیماری قلبی از دنیا می‌روند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، سعید اسکویی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که صبح امروز در سالن کنفرانس معاونت بهداشتی این دانشگاه برگزارشد، با اشاره به اینکه ۴۲ درصد مرگ و میر در استان مرتبط به بیماری‌های قلبی و عروقی است، اظهار کرد: از هر ۲ فوتی یک نفر به علت نارسایی قلبی جان خود را از دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه امید به زندگی در استان از سال ۸۳ تا ۹۴ از ۷۲/۷ به ۷۷/۳ افزایش یافته، اذعان داشت: در حال حاضر سن امید به زندگی زنان در قزوین به ۷۶ سال و سن امید به زندگی در مردان به سن ۷۴ افزایش یافته است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: عمر افراد در واقع سرمایه‌هایی است که ارزش آن ۳ برابر بیش از تولید ناخالص ملی بوده و کاهش عمر موجب بروز آسیب‌های جدی خواهد شد.

اسکویی تصریح کرد: افزایش سواد عمومی افراد و خدماتی همچون بهبود وضعیت جاده‌ها و اورژانس میزان مرگ ومیر تصادفات جاده‌ای را از ۲۸ هزار نفر در سال ۸۳ به ۱۶ هزار کاهش داده است.

۴۲ درصد از شهروندان قزوینی اضافه وزن و ۲۳ درصد افراد دچار چاقی هستند

این مسوول با اشاره به عوامل موثر در افزایش بیماری‌های قلبی گفت: ۴۲ درصد جمعیت استان اضافه وزن و ۲۳ درصد افراد دچار چاقی هستند که بین کالری ورودی و مصرفی تعادلی وجود ندارد، از این رو موجب بروز بیماری‌های قلبی و حتی ایجاد سرطان‌های گوناگون شده است.

اسکویی یادآور شد: ۶/۴۴ درصد افراد دچار کم تحرکی هستند لذا افراد باید فعالیت‌هایی که باعث افزایش جنب و جوش، تنفس بالا و تپش قلب می‌شود را به مدت ۲۰ دقیقه و حداقل ۳ روز در هفته انجام دهند.

وی با بیان اینکه ۱۳ درصد افراد بالای ۳۰ سال استان مصرف کننده سیگار هستند، ادامه داد: ۴۰۰ ماده سمی در سیگار وجود دارد که ۴۰ مورد از آن‌ها به طور مستقیم سرطان‌زا است به این جهت سیگار عامل ایجاد ۹۰ درصد از سرطان‌های ریه، ۲۵ درصد بیماری‌های قلبی و ۷۵ درصد بیماری‌های ریوی است.

مصرف هر بار قلیان معادل ۱۰۰ نخ سیگار است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین با اشاره به اینکه هر بار مصرف قلیان معادل مصرف ۱۰۰ نخ سیگار است، عنوان کرد: هر نخ سیگار ۷ دقیقه از عمر انسان را کاهش می‌دهد و عوارض آن در بلند مدت بروز خواهد کرد و افرادی که در معرض دود سیگار و قلیون هستند بیشتر دچار آسیب می‌شوند لذا برای پیشگیری از آن فروش سیگار به افراد زیر ۱۸ سال و تبلیغ آن حتی در مغازه‌ها ممنوع اعلام کرده‌ایم.

این مسوول افزود: در آخرین بررسی‌ها ۶درصد از افراد بالای ۳۰ سال در روستاها و ۱۱درصد جمعیت شهری به دیابت و ۵/۱۳ درصد روستا‌ها و ۱۵ درصد افراد شهری به فشار خون مبتلا هستند که افزایش این بیماری به دلیل صنعتی شدن و تغذیه نامناسب است و طبق آمارها نیز نیمی از این افراد از بیماری خود اطلاع ندارند.

اسکویی با توجه به نقش مهم تغذیه در سلامت افراد تشریح کرد: ذائقه افراد ارثی نبوده بلکه اکتسابی است و تغییر آن در بزرگ سالی مشکل است از این رو توجه خانواده‌ها و در راس آن‌ها بانوان ازعلم  تغذیه موجب سلامت خانواده‌ها خواهد شد.

وی با بیان اینکه ۳۰ کارشناس تغذیه در ۵۷ مرکز جامع سلامت شهری و ۳۱ مرکز روستا فعال هستند، ابراز کرد: این کارشناسان در زمینه‌ اختلات رفتاری ناشی از زندگی صنعتی همچون استرس‌ها به تشخیص، آموزش‌های مهارت‌های لازم و ارجاع به متخصص اقدام می‌کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین افزود: ۲۸۲ خانه بهداشت و حدود ۵۰ پایگاه سلامت در شهرها ارائه خدمات می‌کنند و یکی از اهداف ما این است که هر ۳ هزار نفر به یک کارشناس سلامت سپرده شوند.

این مسوول در پایان هاری را بیماری مشترک انسان و حیوان دانسته و گفت: متاسفانه موارد گزش انسان توسط حیوانات افزایش یافته که برخی مانند هاری کشنده بود که انجام واکسیناسیون ضروری است و در خصوص بیماری سل که بیماری میکروبی و عفونی است باید از علائم آگاه و از شیوع آن جلوگیری کرد.

انتهای پیام/۷۰۰

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار