۵۸روستای استان در معرض خطر سیل قرار دارد/ پرداخت تسهیلات بلاعوض دولتی به محصولات سرمازده عملیاتی نشد - پایگاه خبری شاخص
کد خبر: 175497
تاریخ انتشار: ۲۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۹
سرپرست مدیریت بحران استان قزوین:
شاخص : سرپرست مدیریت بحران استان قزوین گفت: نزدیک به 58 روستای در معرض خطر سیل قرار دارد و اکثر شهرهای استان نیز متاسفانه در معرض سیل هستند.

عبدالله مهدیخانی در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار اجتماعی شاخص، با اشاره به فرا رسیدن فصول سرد سال اظهار کرد: طبق پیش‌بینی‌های سازمان مدیریت بحران و سازمان هواشناسی برای امسال بارندگی به نسبت سال‌های قبل بیشتر است.

وی افزود: از اینکه میزان بارش‌ها بالا خواهد بود جای خوشحالی دارد اما از طرف دیگر با توجه به اینکه بسیاری از رودخانه‌های فصلی در مسیر روستاها و شهرها است و جاده‌های پرخطر در استان داریم از این رو با تهدیداتی مواجه خواهیم بود که نگران کننده است.

سرپرست مدیریت بحران استان قزوین خاطرنشان کرد: نزدیک به ۵۸ روستای در معرض خطر سیل قرار دارد و اکثر شهرهای استان نیز متاسفانه در معرض سیل هستند.

این مسئول عنوان کرد: دستورالعمل‌هایی از سازمان مدیریت بحران کشور به تمامی استان‌ها ابلاغ شده است که ۱۷ بند و تک تک آن‌ها را به فرمانداری‌ها و دستگاه‌های عضو شورای هماهنگی در راستای آماده باش دستگاه‌ها در فصل پاییز و زمستان ارسال کردیم.

*خسارت ۱۸۸۱ میلیارد تومانی سرمازدگی به کشاورزان استان قزوین

مهدیخانی تصریح کرد: خوشبختانه دستگاه‌های استان قزوین آمادگی خوبی دارند و امیدواریم که حادثه‌ ناگواری در این فصول رخ ندهد.

وی با اشاره به خسارت سرمازدگی کشاورزان گفت: در اوایل سال جاری نزدیک به ۲۱ استان در کشور درگیر سرمازدگی بودند و متاسفانه قزوین دومین استان در این حادثه بود که ۱۸۸۱ میلیارد تومان خسارت سرمازدگی داشت.

سرپرست مدیریت بحران استان قزوین در ادامه در خصوص پیگیری‌های صورت گرفته برای حل مشکل کشاورزان گفت: دولت در تیرماه مصوبه‌ای داشت که استمهال وام‌های کشاورزی را ۲ سال تعیین کرد اما با توجه به مشکل پیش‌آمده، مجدد در شهریورماه طبق مصوبه‌ای جدید مدت استمهال وام‌ها را به سه سال افزایش داد.

وی اضافه کرد: طبق این مصوبه قرار شد که سود کارمزد وام‌ها را دولت پرداخت کند و استمهال هم از طریق بانک‌ها انجام شود؛ این مصوبات را در استان پیگیری و جلسات آن را برگزار کردیم که هم اکنون بانک‌ها در حال انجام آن هستند.

*آمادگی دستگاه‌ها برای مقابله با حوادث فصول سرد

مهدیخانی خاطرنشان کرد: وزیر کشاورزی برای کشاورزانی که بیمه ندارند پیشنهاد داده است تا در هر هکتار ۵ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض پرداخت شود که فعلا در این خصوص هیچ دستورالعمل و مصوبه‌ای از سوی دولت صادر نشده است.

این مسئول عنوان کرد: اولویت ما بیشتر بحث پیشگیری و آموزش مردم است؛ هر چقدر بتوانیم در حوزه پیشگیری موفق عمل کنیم قطعا در زمان وقوع حادثه خسارت کمتری خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه مانور عملیات آتش سوزی در استان برگزار شد، یادآور شد: یک مانور دورمیزی هم در شهرستان آبیک داشتیم که در ساعت صفر سناریوای با عنوان وقوع زلزله نوشته شده بود و راس ساعت ۳ بدون اینکه مدیران اطلاع داشته باشند فراخوان شدند و خوشبختانه از آمادگی خوبی برخوردار بودند.

سرپرست مدیریت بحران استان قزوین خاطرنشان کرد: برنامه‌ها و مانورهای متعددی در حوزه آمادگی دستگاه‌ها برای فصول سر داریم که به مراتب عملیاتی می‌شود.

مهدیخانی در پایان افزود: درخواست ما از شهروندان این است که حتما به دستورالعمل‌هایی که از ناحیه ارگان‌هایی همچون هواشناسی و مدیریت بحران صادر می‌شود، دقت نظر داشته باشند و بحث بیمه را هم خیلی جدی بگیرند.

انتهای پیام/ ۱۳۰۰

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار