ایران جانبی

» ۷۰درصد مدارس غیرانتفاعی استاندارد نیست/ ساخت بزرگترین هنرستان کشاورزی کشور در قزوین
کد خبر: 188179
تاریخ انتشار: ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۹:۰۵
مدیرکل آموزش و پرورش استان:
شاخص : مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین گفت: ۱۰ درصد از دانش آموزان استان به میزان ۲۰ هزار نفر در مدارس غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند و حدود ۲۸ مدرسه غیر دولتی در استان وجود دارد که ۷۰ درصد از آن‌ها فضای آموزشی مناسبی ندارند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، خیرالله رحمانی در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته معلم در سالن جلسات آموزش و پرورش استان برگزارشد، با اشاره به اهمیت بالای تعلیم و تربیت اظهار کرد: آینده هر جامعه در گروی حال آموزش و پرورش آن است؛ برای اینکه جامعه خوبی داشته باشیم باید به جایگاه معلم و آموزش و پرورش توجه کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین افزود: هم اکنون ۱۶هزار فرهنگی فرهیخته شاغل و ۸ هزار فرهنگی بازنشسته در استان داریم.

رحمانی بیان کرد: امروز ماموریت اصلی آموزش و پرورش در این است که فضایی را ایجاد کند که دانش آموزان بعد از فراغت از تحصیل بتوانند از آموخته‌های خود برای خوب زندگی کردن استفاده کنند.

وی تصریح کرد: به گفته مدیرکل دادگستری قزوین از هر ۱۰۰ ازدواج، ۵۰ مورد به طلاق ختم می‌شود و این آمار نشان می‌دهد که ما نتوانستیم شرایطی را ایجاد کنیم که جوانان بعد از فراغت از تحصیل زندگی خوبی را اداره کنند.

این مسئول ابراز کرد: باید در مدارس فضایی ایجاد شود که بتوانیم در کنار ۶ ساعت کار آموزشی و تربیتی به مسائل مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و فناوری هم بپردازیم.

رحمانی با بیان اینکه والدین در کمک به تعلیم و تربیت نقش کلیدی دارند، گفت: اولیاء تنها نباید به تأمین مسائل مادی فکر کنند بلکه باید به منظور پیش‌برد نظام آموزشی با ما همکاری داشته باشند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین بیان کرد: تربیت زمانی محقق می‌شود که به تمام ابعاد آن توجه شود؛ علی رغم اینکه ما در سطح شهر کمبود فضای آموزشی داریم.

کمبود فضای آموزشی در مناطق شمال شهر قزوین

وی ادامه داد: با وجود حضور بیش از ۷هزار نفر در مناطق شهرک ولایت، ملاصدرا، پونک و سرتک ساکن هستند اما حدود یک متر فضای آموزشی ندارند در حالی که به ۱۲ مدرسه نیاز دارند.

این مسئول اذعان داشت: اگر به دنبال این هستیم که فضایی را ایجاد کنیم که دانش آموزان بتوانند تعلیم و تربیت صحیحی داشته باشند؛ دغدغه تمام مردم و مسئولین باید تعلیم و تربیت باشد.

رحمانی تصریح کرد: در تلاش هستیم شرایطی را ایجاد کنیم تا بتوانیم بخش عظیمی از مطالبات فرهنگیان را در دستور کار قرار دهیم و بدهی آن‌ها را بپردازیم.

وی بیان کرد: در بحث اعتبارات عمرانی به طور جدی پیگیر هستیم به طوری که در هفته آخر سال ۹۷ علاوه بر اعتبارات عمرانی، ۱۰ میلیارد تومان اعتبار را که از محل سفر ریاست جمهوری باقی مانده بود از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور پیگیری کردیم که تاکنون ۵ میلیارد و نیم از آن تخصیص یافته و ما می‌توانیم در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام از آن استفاده کنیم.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین خاطرنشان کرد: اکنون ۳ الی ۴ پروژه نیمه تمام در استان داریم که در نظر داریم یک استخر و یک مجموعه ورزشی را تا آخر شهریور امسال به بهره‌برداری برسانیم.

وی اظهار کرد: همچنین تکمیل استخر جنوب شهر و اردوگاه ۱۲۰ هکتاری یانس آباد در دستور کار قرار دارد که بعد از تخصیص اعتبار، ساخت و ساز آن‌ها ادامه خواهد داشت.

این مسئول با اشاره به استفاده از ظرفیت مشارکت‌های مردمی در ادامه روند آموزش و پرورش ابراز کرد: خوشبختانه خیرین کمک‌های خوبی به آموزش و پرورش دارند به طوری که با کمک خیرین ۲ پروژه ۲۲ کلاسه با ۱۲ میلیارد تومان را آغاز و به مرحله اسکلت رساندیم.

از معلمان منتخب تجلیل می‌شود

رحمانی ادامه داد: هفته گذشته ۲ مدرسه خیرساز در تاکستان و یک مدرسه در طارم کلنگ زنی شد و هفته آینده نیز ۲ مدرسه را در خرمدشت کلنگ زنی خواهیم کرد.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین ادامه داد: هفته گذشته نیز ۴۰۰ میلیون تومان کمک نقدی به همراه ۵ هزار متر مربع زمین توسط مردم بویین زهرا جهت ساخت مدرسه اهدا شد.

وی افزود: در شهر قزوین در محدوده چهار انبیا یک ساختمان توسط دکتر آصفی اهدا شد که ارزش آن ۵ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رحمانی اظهار کرد: یک دامدار نمونه ملی به عنوان خیر مدرسه ساز در نظر دارد بزرگترین هنرستان کشاورزی ایران را در زمینی به مساحت ۵ هکتار در استان بنا کند که از خرداد ماه کلنگ زنی می‌شود.

وی با بیان اینکه سرانه آموزشی در قزوین ۵ متر و ۳۹ سانتیمتر است، گفت: از نظر سرانه آموزشی از میانگین کشوری بالاتر هستیم اما در مقایسه با استان یزد به عنوان بالاترین سرانه آموزشی در جهان فاصله زیادی داریم.

این مسئول ابراز کرد: باتوجه به اهمیتی که مردم به ویژه مسئولین در یزد به نظام آموزشی دارند طی ۲۵ سال متوالی توانسته‌اند رتبه‌های برتر کنکور را کسب کنند.

وی با بیان اینکه تکریم از مقام معلم به معنای توجه به فضای آموزش و پرورش است، گفت: علاوه بر گرامیداشت هفته معلم در تمام مناطق استان؛ برنامه‌های متنوعی از جمله میثاق با شهدا، دیدار با روسای قوا و رییس جمهور را خواهیم داشت.

این مسئول عنوان کرد: شنبه ۱۴ اردیبهشت برنامه متمرکز استان را با سخنرانی آیت الله ابوترابی امام جمعه موقت تهران و تجلیل از ۱۴ معلم منتخب از مناطق مختلف در ورزشگاه الغدیر خواهیم داشت.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین افزود: سال‌های گذشته آموزش و پرورش متکی به مفروضات و محفوظات بود اما امروز باید فضایی را ایجاد کنیم که آموزش‌ها را به سمت مهارت آموزی هدایت کند.

۱۰ درصد از دانش آموزان در فضای خصوصی تحصیل می‌کنند

وی بیان کرد: در شهر قزوین به شدت از حیث فضای آموزشی در تنگنا هستیم به طوری که امروز ۱۰ درصد از دانش آموزان در فضاهای خصوصی تحصیل می‌کنند.

این مسئول با اشاره به تنبیه بدنی دو دانش آموز توسط مدیران مدارس استان خاطرنشان کرد: تنبیه بدنی در هر شرایطی غیرقانونی تلقی می‌شود و در هر کجا رخ دهد ما با قاطعیت برخورد خواهیم کرد.

وی افزود: هر دو مدیری که اقدام به تنبیه کرده بودند را لغو مدیریت کردیم و پرونده‌آن‌ها در هیئت‌های رسیدگی به تخلفات در حال پیگیری است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین در خصوص جذب نیروی انسانی گفت: سال گذشته هزار سهمیه از شیوه دانشگاه فرهنگیان و ۶۰۰ سهمیه از ماده ۲۸ از فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر جذب کردیم.

وی با بیان اینکه در قزوین حدود ۶۵ هزار ساعت حق التدریسی داریم، گفت: امسال تا پایان سال حدود ۹۰۰ نفر بازنشسته می‌شوند که باید جبران نیرو شود.

رحمانی تصریح کرد:با توجه به اینکه فضای آموزشی دانشگاه فرهنگیان مساعد نیست؛ طی چند ماه اخیر ۱۵ هزار هکتار جهت احداث دانشگاه در منطقه مهرگان خریداری کردیم.

۷۰ درصد از مدارس غیرانتفاعی فضای مناسبی ندارند

وی تصریح کرد: ۱۰ درصد از دانش آموزان استان به میزان ۲۰ هزار نفر در مدارس غیر انتفاعی تحصیل می‌کنند و حدود ۲۸ مدرسه غیر دولتی در استان وجود دارد که ۷۰ درصد از آن‌ها فضای آموزشی مناسبی ندارند.

مدیرکل آموزش و پرورش استان قزوین تصریح کرد: در نظام آموزش و پرورش به دنبال اجرای سند تحول بنیادی که مورد تایید مقام معظم رهبری قرار دارد هستیم و به دنبال احرای سند ۲۰۳۰ نیستیم.

رحمانی در پایان گفت: حذف آزمون تیزهوشان مقاطع ابتدایی گام مثبتی بود چراکه با این حرکت استرس را در وجود دانش اموز کاهش دادیم و باید فضایی را ایجادکنیم تا دانش آموزان از آموزش لذت ببرند.

انتهای پیام/۱۰۰۳

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار