ایران جانبی

» ۷۰۰ راننده قزوینی بیکار شده‌اند/ مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی: بگویید پاسخگو نبودم!
کد خبر: 206210
تاریخ انتشار: ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۲:۲۳
گزارش شاخص از سفره‌های خالی اتوبوسرانان؛
شاخص : تعطیلی اتوبوسرانی درون شهری باعث بیکاری و تنگنای معیشتی رانندگان این بخش شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، شیوع ویروس کرونا که یک بحران جهانی است و تقریبا هیچ کشوری از آن در امان نمانده، بسیاری از مشاغل را تحت تاثیر قرار داد و به آن آسیب زد.

در این میان بیشترین آسیب متوجه مشاغل حوزه خدمات شد چراکه از جمله مشاغلی محسوب می‌شود که تعامل زیادی با مردم دارد، لذا آن دسته از کسب‌وکارهایی بودند که بلافاصله برای پیشگیری از شیوع “کرونا” تعطیل شدند.

طبیعتا با اتخاذ این تصمیم نیز صاحبان این مشاغل هم به نوعی بیکار و تا اطلاع ثانوی خانه نشین شدند؛ حمل و نقل درون شهری هم از این دست مشاغل است که تقریبا دوماه است که با هدف پیشگیری از شیوع ویروس کرونا، تعطیل شده است.

این مسئله بنا به تصمیم مدیران شهری و مسئولین استان قزوین هم در اسفندماه اتخاذ و اجرایی شد که تاکنون هم ادامه پیدا کرده است؛ اما در این میان فعالان این حوزه به ویژه رانندگان اتوبوس‌های درون شهری با مشکلات عدیده‌ای مواجه شدند که مهمترین آن عدم دریافت حقوق و تنگنای معیشتی است.

برای اطلاع از وضعیت این کارکنان پای صحبت جمعی رانندگان شرکت حمل و نقل عمومی شهر قزوین نشستیم؛

دست‌مزدهای ما از حقوق کارگری هم پایین‌تر است

این رانندگان که دوماه است بیکار شده‌اند در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شاخص، درباره اتفاقات رخ داده در روزهای اخیر اظهار کردند: باتوجه به شیوع ویروس کرونا و تعطیلی حمل و نقل درون شهری، به ما اعلام شد که درسامانه بیمه بیکاری ثبت نام کنیم که علی رغم این دستور متاسفانه هیچ یک از رانندگان موفق به ثبت نام درسایت بیمه تامین اجتماعی نشدند.

این رانندگان عنوان کردند: کار ما رانندگان اتوبوسرانی به طور کلی در یک شیفت کاری از راس۶ صبح الی ۱۴ با حقوق روزی ۵۵ هزار تومان خاتمه می‌یابد و این در حالی است که هیچ گونه مزایا، سنوات، بیمه، عیدی، پاداش و حق مسکن و سایر مزایا را نداریم.

شاغلان این صنف ادامه دادند: مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی برای سال ۹۹ هم همین دستمزد را تعیین و اعلام کرده است که افزایش حقوق به روزی۶۰ هزار تومان خواهد بود که این رقم حتی از حقوق کارگری هم پایین‌تر است.

آنان تاکید کردند: سوال ما از مسئولان استان، استاندار و شهردار قزوین این است که آیا ما خانواده نداریم؟؛ سفره‌هایمان خالیست! وهیچ کس پاسخگوی مشکلات معیشتی ما نیست.

کارکنان شرکت حمل و نقل عمومی درون شهری قزوین بیان کردند: ما دو ماه است که بدون هیچ حقوق و درآمدی خانه نشین شده‌ایم وسازمان مربوطه هم پاسخگوی مشکلات ناوگان حمل ونقل شهری نیست! آیا باحقوق روزی ۶۰ هزارتومان که برای یک راننده تعیین شده، می‌شود زندگی یک خانواده را اداره کرد؟

این رانندگان یادآور شدند: از اول اسفندماه تمام ناوگان به صورت رایگان فعالیت کرده و تاکنون هیچ گونه کمک مالی و دریافتی از سازمان مربوطه به عنوان کمک هزینه زندگی، نشده است؛ انتظار داریم که مسئولان شهری صدای قشر مظلوم و بی‌دفاع رانندگان را بشنوند.

بدون هیچ حمایتی خانه‌نشین و بیکار شده‌ایم

این کارکنان ابراز کردند: چندین بار با مدیرعامل شرکت صحبت کرده‌ایم اما نتایج بی‌فایده بوده است؛ ما رانندگان روزمزدهستیم اما با این وضعیت تورم بیکارشده‌ایم و شرمنده خانواده‌مان هستیم که نمی‌توانیم مخارج زندگی را تامین کنیم.

شاغلان این حوزه اذعان کردند: بیش از ۷۰۰ نفر راننده در سازمان اتوبوسرانی قزوین هستیم که بیکار شده‌ایم؛ همچنین برخی از رانندگان توانستند دربیمه ثبت نام کنند اما بعد از گذشت چند روز گفته شده که ثبت نامی‌ها ارزشی ندارد.

این رانندگان با بیان اینکه متاسفانه شرکت حمایت لازم را از ما ندارد، بیان کردند: در این ایام هیچ کمک موثری از سازمان دریافت نکردیم؛ واقعا درک این موضوع سخت است که بتوانیم با حقوق ماهیانه یک میلیون و 800 هزار تومان که برایمان تعیین شده، تمام مخارج زندگی را تامین کنیم.

کارکنان شرکت حمل و نقل عمومی درون شهری قزوین با بیان اینکه شغلی آسیب‌زا دارند که حجم سختی کار بالا است، یادآور شدند: در این دو ماه چندین بار مشکلاتمان را پیگیری کردیم که در جواب فقط می‌گویند؛ کشور در بحران است وعده‌های توخالی می‌دهند.

با شنیدن مشکلاتی که گریبان‌گیر رانندگان اتوبوس‌های درون شهری شده است، برای پیگیری موضوع به مدیرعامل سازمان اتوبوسرانی شهرداری قزوین مراجعه کردیم که پس از پیگیری‌های متعدد بلاخره موفق به تماس تلفنی با وی شدیم.

فعالیت اتوبوسرانی منوط به تصمیم ستاد کرونای کشور است

محمدحسن ایرانخواه درباره زمان آغاز به کار اتوبوس‌های درون شهری اظهار کرد: فعالیت اتوبوس‌های درون شهری منوط به تصمیم و اعلام ستاد کرونای کشور است؛ لذا هر زمان که از ستاد کشوری اعلام کنند نیز بازگشایی اتفاق می‌افتد و این تصمیم در حیطه مدیران استانی نیست.

مدیرعامل اتوبوسرانی قزوین در پاسخ به سوال خبرنگار ما درباره تمهیدات مربوط به رسیدگی وضعیت و مشکلات رانندگان این شرکت، عنوان کرد:کارهایی در دست اقدام است که انجام می‌دهیم و زمان خودش اطلاع رسانی می‌کنیم و خودما جواب کارکنانمان را می‌دهیم.

خبرنگار ما در پاسخ به این مسئول عنوان کرد که این قشر از مشکلات عدیده‌ای رنج می‌برند که برای پیگیری آن، از این پایگاه خبری درخواست انعکاس مشکلات به مسئولین و توضیحات آنان شده‌اند؛ اما وی در واکنش به سوال خبرنگار شاخص، گفت: “بگویید تماس گرفتید، مدیرعامل سازمان پاسخگو نبود!”

به گزارش خبرنگار اجتماعی شاخص، باتوجه به شرایط موجود و تحت فشار قرار گرفتن اقشار آسیب پذیر و افرادی که به نوعی شغل و منبع درآمد خود را بر اثر شیوع کرونا از دست دادند نیز می‌طلبد تا مسئولین مربوطه با سعه صدر بیشتری نسبت به رسیدگی این امور اقدام کنند و در پاسخ مناسب به رسانه‌ها خود را مسئول بدانند.

انتهای پیام/ 1300

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پربازدیدترین ها
آخرین اخبار